BİZ BİR DƏ NƏ ZAMAN SƏYAHƏT EDƏ BİLƏCƏYİK?
Dünyada minlərlərlə insanın ölümünə səbəb olan koronavirus pandemiyasına yoluxma halları gün keçdikcə artmağa davam edir. Yoluxma hallarının artıq 3 milyona çatdığı və iki yüz mindən çox insanın ölümünə səbəb olduğu bu dövrlərdə evdən çıxmaq daha da riskli hal olmağa başlayıb. Evdə bağlı vəziyyətdə qalmaq başlarda bir çoxumuza o qədər də çətin görünməsə də, hal-hazırda hər birimiz bunun düşündüyümüzdən daha çətin olduğunu görürük. Pandemiya səbəbindən bir çox səyahət planları ləğv edilib. Koronavirus pandemiyası səbəbi ilə turizm sektoru da artıq durma nöqtəsinə gəlib. Təəssüf ki, bir ay əvvəl səyahət planları quran insanlar artıq bir də təyyarəyə nə vaxt minə biləcəklərini düşünürlər. Düzdür, sıxılmamaq üçün səyahət etməyi sevənlər olaraq səyahətlə bağlı kitablar oxuyub, filmlər izləyərək vizual bir səyahətə çıxa bilərik. Lakin bu danılmazdır ki, bu vizual səyahət real səyahətə çıxmanın zövqünü, rahatlığını verə bilməz. Əminəm ki, səyahət etməyi sevənlər olaraq artıq saysız-hesabsız səyahət planları qurmusunuz və qurmağa davam edirsiniz. Gününün hər saatını evdə keçirdiyindən, çox səyahət etməyən insanlar belə səyahət planları qurmağa başlayıblar. Evdə qaldığımız bu dövrlərdə isə demək olar ki, bütün bu insanların səsləndirdiyi ortaq suallar var: Nə vaxta qədər evdə qalacayıq? Biz bir də nə vaxt səyahət edə biləcəyik?
Yəqin ki, bu sualların cavabını həmin an gəlib çatana qədər heç vaxt dəqiq bilməyəcəyik. Səbəbi isə odur ki, virusun yayılma tempi, təsiri hər bir ölkə üçün eyni deyil.  Mütəxəssislərin fikrinə görə isə koronavirus pandemiyasından qurtulmağımız üçün peyvənd tapılmalıdır, yəni ona qədər virus daima aramızda olacaq və tamamilə qurtula bilməyəcəyik. Bu isə o deməkdir ki, peyvənd tapılana qədər səyahət etmək olduqca risklidir. Peyvəndin tapılması isə minimum 1 il sonra mümkün olacaq. Lakin virusun yayılmasının qarşısını almaq mümkün olsa və dövlətlər bunu idarə edə bilsələr yəqin ki, peyvəndin tapılmasını gözləməyimizə ehtiyac qalmaz və risk minimum səviyyədə olar. Bunun üçün virusun ölkələrə təsirinin qısa analizinə baxaq. Bir neçə həftə əvvələ qədər virusun mərkəzi olan Avropada yoluxma halları hələ də artmağa davam edir. Xüsusən də İspaniya, İtaliya, Fransa, Almaniya və İngiltərə ilk sıralarda yer alır. İngiltərə karantin rejimini daha üç həftə uzatdı, bu isə o deməkdir ki, may ayının ortasına qədər bu ölkədə karantin tədirbirləri davam edəcək. Qardaş ölkə Türkiyədə, qonşu ölkə İran və Rusiyada belə bir günə minlərlə yoluxma halları qeydə alınır. Son həftələrdə virusun mərkəzi halına gələn Amerikada isə yoluxma halları rekord həddə çatıb. Koronavirus pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınmasının çox çətin olduğu Amerikada yoluxanların sayı artıq bir milyona çatıb və gün keçdikcə sürətli şəkildə artmağa da davam edir. Bütün bunlar o deməkdir ki, bu sadaladığımız ölkələrə uzun müddət səyahət etmək mümkün olmayacaq. Avropadan, Amerikadan və qonşu ölkələrimizdən fərqli olaraq, Asiyada vəziyyət nisbətən daha yaxşıdı. Virusun ilk çıxdığı ölkə olan Çində yoluxma halları olduqca aşağı səviyyəyə düşüb və insanlar normal həyatlarına geri dönüblər. Buna Yaponiya və Cənubi Koreyanı da misal göstərmək olar. Əlbəttə ki, Asiyada da vəziyyəti kritik olan və bu həddə yaxınlaşan ölkələr də var. Buna son zamanlarda yoluxma hallarının artdığı Hindistanı misal göstərə bilərik.     Bəzi ölkələrin hesabatlarında Covid-19 pandemiyasına yoluxma halları azaldıqca, hökümətlər bəzi qadağaları ləğv edir, bəzi məktəblərin, mağazaların və ictimai yerlərin açılmasına icazə verirlər. Bunun indiki şəraitdə nə qədər doğru olması isə sual altındadır. Əlbəttə ki, bunun doğru olub-olmaması ölkəyə görə də dəyişir.  Məsələn İtaliyada yoluxma halları sürətlə artmağa davam etməsinə baxmayaraq ölkədə kitab mağazaları,  uşaq geyimləri dükanları açılır. İspaniya isə İtaliyadan fərqli olaraq  mağazaların bir müddət bağlı qalacağını qeyd edib. Lakin İspaniyanın fabrik işçiləri işə qayıdarkən, İtaliyanın fabrikləri (dərman və qida emalı zavodları istisna olmaqla) hələ də bağlıdı. Çexiyada çölə çıxdıqda maska taxmaq məcburi olsa da, Danimarkada belə deyil deyil. Eyni zamanda Danimarka yoluxma hallarında azalma müşahidə etdikdə məktəblərin açılmasına qərar verdi. Bu addım isə hökümətin ölkə daxilində çoxlu sayda tənqidlərlə üzləşməsinə səbəb oldu. Danimarkanın baş naziri Mette Frederiksen isə bu addıma belə bir fikir bildirdi: “Əgər məktəbləri indi açsaq infeksiya yenidən kəskin şəkildə artacaq və yenidən başa dönüb ciddi karantin rejiminə qayıtmalı olacayıq“. Yəqin ki, Mette Frederiksenin fikri ilə hamımız razıyıq. Tez bir zamanda səyahət edə bilmək üçün tələsməmək lazımdır, əks halda bu yenidən səyahət edə bilməyimizin müddətini daha da uzadacaq. Avropa Komissiyası isə səyahətlə bağlı bunları qeyd edib: “Tətil planları qurmaq üçün hələ ki tələsməməliyik. Hazırda heç kəs iyul və avqust ayları üçün dəqiq, etibarlı bir proqnoz verə bilməz“.
Bu qısa analizdən hər kəsə aydın olduğu kimi beynəlxalq səviyyədə turizmin əvvəlki halına qayıtması, hər ölkəyə tez bir zamanda səyahət edə bilmək olduqca çətin görünür. Yəni, nə vaxt yenidən hansı ölkəyə səyahət edə biləcəyimiz ölkəyə görə dəyişir.

WHEN WILL WE TRAVEL AGAIN?
The incidence of the coronavirus pandemic, which has killed thousands of people around the world, continues to rise. At a time when the number of infections has reached 3 million, and more than two hundred thousand people have died, leaving home has become even riskier. Although staying at home may not seem difficult to many of us at first, now we all find it challenging. Many travel plans have been canceled due to the pandemic. The tourism sector has come to a standstill because of the coronavirus pandemic. Unfortunately, people who made travel plans a month ago are now wondering when they will be able to get on the plane. Of course, as travel-lovers, we can go on a visual journey by reading travel books and watching movies to avoid boredom. However, it is undeniable that this visual journey cannot give the pleasure and comfort of a real trip. Dead sure, as a travel enthusiast, you have already made and continue to make travel plans. Since we spend the whole day at home, even people who do not travel much have started to make travel plans. During our stay at home, almost all of us have common questions: How long will we stay at home? When will we be able to travel again?
We will probably never know the exact answer to these questions until that moment arrives. The reason is that the rate and spread of the virus is not the same in every country. According to experts, a vaccine should be found to prevent the spread of the coronavirus pandemic, i.e., until then, the virus will always be among us, and we will not be able to get rid of it completely. It means that to travel until the vaccine is found is very risky. Vaccination will be possible after at least one year. However, if the spread of the virus can be prevented, and states can control it, we will probably not have to wait for the vaccine to be found, and the risk will be minimal. Therefore, let’s look at a brief analysis of the impact of the virus on countries. Recently, the number of cases in Europe, the center of the virus, has been still growing.
isolation ends after getting sick
In particular, Spain, Italy, France, Germany, and England are at the forefront. Britain has extended the quarantine regime for another three weeks, which means that quarantine measures will continue in the country until mid-May. Thousands of such cases are registered in Turkey, neighboring Iran, and Russia. The number of infections in the US, which has become the center of the virus in recent weeks, has reached record levels. The number of infected people has reached one million and continues to overgrow in the US, where the spread of the coronavirus pandemic is tough to prevent. Therefore, it will be impossible to travel to these countries for a long time. Unlike in Europe, America, and our neighboring countries, the situation in Asia is relatively better. In China, the country where the virus first appeared, the incidence of infection has dropped dramatically, and people have returned to a healthy life. Japan and South Korea can be given as an example. Of course, there are countries in Asia where the situation is critical and approaching this level. India, where the incidence of infections has recently increased, is an example. As the incidence of the Covid-19 pandemic decreases in some countries, governments are lifting some bans and allowing some schools, shops, and public places to open. The rightness of this decision in the current situation is questionable. Of course, whether this is true or not varies from country to country. For instance, bookstores and children’s clothing stores are opening in Italy despite the rapid rise in infections. Spain, unlike Italy, declared that the shops would remain closed for some time. However, when Spanish factory workers returned to work, Italian factories (excluding pharmaceutical and food processing plants) are still closed.
Although it is mandatory to wear a mask when going out in the Czech Republic, this is not the case in Denmark. At the same time, Denmark decided to open schools when there was a decrease in the number of new evidence. However, this decision has drawn criticism from the people. Danish Prime Minister Mette Frederiksen commented on the decision: “If we open schools now, the infection will increase sharply again, and we will have to return to strict quarantine.” We probably agree with Mette Frederiksen. We must not rush to travel quickly; otherwise, the date to travel again may be extended. Regarding travel, the European Commission said: “We should not rush to make holiday plans yet. At present, no one can give an accurate and reliable forecast for July and August.”
As it is clear from the brief analysis, it seems very difficult for international tourism to return to its previous state and to travel to any country quickly. That is, when and where we can go to varies depending on each country.