SLOVENİYA ŞENGEN VİZASINA MÜRACİƏT
Rəngarəng şəhər axitekturaları, memarlıq incilərinə çevrilmiş qalaları, gözəl mənzərələrə sahib gölləri, füsunkar təbiəti ilə Avropanın nağıllar aləmini xatırladan bir digər ölkəsi olan Sloveniyaya səyahət planlayırsınızsa, Sloveniya Şengen vizasını əldə edərək unudulmaz səyahətinizi reallaşdırmaq üçün ilk addımı ata bilərsiniz. Sloveniya vizası ilə bağlı ətraflı məlumatı bu məqalədə tapa bilərsiniz.
Sloveniya Viza Növləri
Şengen ölkələrindən bir digəri olan Sloveniyaya olan qısamüddətli səyahətinizi Sloveniya Şengen vizası əldə edərək həyata keçirdə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Sloveniyada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya Sloveniyada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Sloveniya milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Sloveniya Şengen Vizası
Sloveniya Şengen vizası da digər Şengen vizaları kimi təkgirişli və çoxgirişli ola bilir. Eyni zamanda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Sloveniya Şengen vizasını əldə etmək sizə istənilən Şengen ölkəsinə səyahət edə bilməyiniz üçün şans yaradır. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Sloveniyadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Sloveniya vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən (xüsusilə də Qərbi Avropa ölkələrindən) giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Sloveniya Şengen vizasına müraciət etdiyiniz təqdirdə səyahət müddətiniz ərzində ən çox qalacağınız ölkə kimi Sloveniyanı göstərməlisiniz. Sloveniya vizasına müraciət edən şəxslərin tur planında əksər hallarda Slovakiya, Çexiya, Avstriya, Macarıstan və bir sıra digər Avropa ölkələri də yer alır. Səyahət tur planınızda Sloveniyadan əlavə bu ölkələrin də yer alması viza müraciətinizdə sizə problem yaratmır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Sloveniya göstərməyiniz viza üçün məhz Sloveniya vizasına müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Sloveniya Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Sloveniya Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
9. Səyahətiniz üçün aldığınız aviabiletlərin ödəniş vauçerləri
10. Səyahətiniz üçün bron etdiyiniz və ya aldığınız otellərin vauçerləri
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Şengendə qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 2.000-4.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə Şengen ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 avro gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Sloveniya vizasına müraciət zamanı siz ümumi səyahətinizi əhatə edən uçuş biletləriniz və otel rezervasiyalarınız üçün etdiyiniz ödənişlərin vauçerlərini (qəbzlərini) səfirliyə təqdim etməlisiniz. Yəni, biletlərin və otellərin ödənişsiz halda bronları və rezervasiyaları səfirlik tərəfindən sənəd qəbulu zamanı qəbul olunmur. Əgər vauçerləri müraciət zamanı səfirliyə təqdim etməsəniz, sənədləriniz səfirlik tərəfindən geri qaytarılacaqdır. Əgər siz yalnız Sloveniyada deyil, digər Şengen ölkələrində də qalacağınızı göstərirsinizsə, bu halda bütün göstərdiyiniz ölkələrdəki qalacağınız otellərə rezervasiyanız üçün etdiyiniz ödənişlərin vauçerlərini də səfirliyə təqdim etməlisiniz. Siz qalacağınız yeri Airbnb üzərindən rezervasiya etdiyiniz təqdirdə isə Airbnb tərəfindən sizə göndərilən rezervasiyanızı təsdiq edən sənədi, Airbnb tərəfindən sizə göndərilən ödəniş çeki və Airbnb rezervasiyası üçün ödəniş etdiyiniz bank kartından çıxarışı səfirliyə təqdim etməlisiniz.
Sloveniya Şengen vizası üçün müraciət Latviya Səfirliyinin VFS Global adlı viza müraciət mərkəzində olunur. Viza haqda qərar Latviya səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri təqdim etmək üçün viza görüşünü həftəiçi 14:00-dan 18:00-dək Sloveniya VFS Global viza müraciət mərkəzinin +994 12 436 67 78 telefon nömrəsi ilə əlaqə saxlamaqla təyin etmək mümkündür.
Sənədləri təqdim etmək üçün əvvəlcədən görüş təyini mütləqdir. Lakin, əlavə 144 AZN ödəniş etməklə “Premium Lounge” xidmətindən istifadə edib görüş təyin etmədən növbədənkənar sənədləri təqdim etmək mümkündür.
• Sloveniya mərkəzi və ya nümayəndəliyi olan beynəlxalq bir təşkilatda səlahiyyət alacaq diplomatik və ya konsulluq personalı və onların ailə üzvləri (həyat yoldaşı və qayğıya ehtiyacı olan uşaqları)
Sloveniya Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən, adətən, 5-15 kalendar günü (bayramla əlaqəli rəsmi qeyri-iş günləri istisna olmaqla) davam edir.
Sənədləri təqdim edərkən 35 avro viza rüsumu və viza mərkəzinin xidmət haqqısı olan 23 avro ödənilir. Rüsumlar yalnız nəğd şəkildə qəbul olunur. Viza rüsumu avro, viza mərkəzinin xidmət haqqı isə manatla qəbul edilir.
Sloveniya Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi Sloveniyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Sloveniya Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə Şengen vizası olmayan şəxslərin təcrübəmizdə dəfələrlə Sloveniya Şengen vizasını əldə etdiyi görülmüşdür. Yəni, Sloveniya vizası səyahət tarixçələri olmayan şəxslərə ilkin müraciət üçün nisbətən yaxşı seçimdir. Əlbəttə ki, daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin Sloveniya Şengen vizası alma şansınızı da hər bir halda artıran bir nüansdır.
Sloveniyaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Sloveniya Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin və otellərinizin alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Sloveniya Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 69 AZN təşkil edir.
Avropanın bu füsunkar ölkəsini kəşf etməyin vaxtıdır! Xoş səyahətlər!
Xorvatiya Vizası Almaq Üçün Bilməli Olduqlarınız
Xorvatiya Adriatik dənizi sahilləri, füsunkar adaları, tarixi şəhərləri və zəngin mədəni irsi ilə Avropanın ən çox ziyarət edilən ölkələrindən biridir. Dubrovnik, Split, Zadar, Rovinj və Plitvice Gölləri Milli Parkı kimi məşhur turistik məkanlar hər il milyonlarla turistin səyahət planında yer alır. Bundan əlavə, Xorvatiya həm işgüzar səfərlər, həm beynəlxalq tədbirlər, həm də ailə və dost […]
Vizam.az 01 iyul 2026
Belçika Vizası Almaq Üçün Bilməli Olduqlarınız
Belçika Avropanın ən inkişaf etmiş ölkələrindən biri olmaqla yanaşı, zəngin tarixi, memarlıq abidələri, beynəlxalq təşkilatlara ev sahibliyi etməsi və yüksək həyat keyfiyyəti ilə hər il milyonlarla turistin diqqətini cəlb edir. Paytaxt Brüssel həm Avropa İttifaqının, həm də NATO-nun əsas qərargahlarının yerləşdiyi şəhərdir. Bununla yanaşı, Brügge, Gent və Antverpen kimi şəhərlər tarixi irsi, mədəniyyəti və turistik […]
Vizam.az 30 iyun 2026
Misir Vizası Haqqında Ən Çox Verilən Suallar
Misir qədim tarixi, möhtəşəm piramidaları, Qırmızı dəniz kurortları və ilboyu isti iqlimi ilə azərbaycanlı turistlərin ən çox seçdiyi istiqamətlərdən biridir. Hər il minlərlə Azərbaycan vətəndaşı istirahət, ekskursiya və ya işgüzar səfər məqsədilə Misirə səyahət edir. Səfərdən əvvəl isə ən vacib məsələlərdən biri viza prosedurunu düzgün şəkildə öyrənməkdir. Misir vizası ilə bağlı müraciət qaydaları, tələb olunan […]
Vizam.az 22 iyun 2026
Azərbaycan Vətəndaşları üçün Yunanıstan Səfirliyi Viza Müraciəti
Yunanıstan Avropanın ən çox ziyarət edilən ölkələrindən biri olaraq zəngin tarixi, qədim abidələri, Aralıq dənizi sahilləri və yüzlərlə adası ilə hər il milyonlarla turistin diqqətini cəlb edir. Afina, Santorini və Mikonos kimi məşhur istiqamətlər həm istirahət, həm də mədəni səyahət sevənlər üçün unikal təcrübə təqdim edir. Bundan əlavə, Yunanıstanın Şengen zonasına daxil olması bu ölkəni […]
Vizam.az 16 iyun 2026
Azərbaycan Vətəndaşları üçün Yaponiya Vizası
Yaponiya dünyanın ən inkişaf etmiş və texnoloji cəhətdən qabaqcıl ölkələrindən biri hesab olunur. Zəngin tarixi, unikal mədəniyyəti, müasir şəhərləri və təbiət gözəllikləri ilə hər il milyonlarla turistin diqqətini cəlb edir. Tokio, Kyoto və Osaka kimi şəhərlər qədim ənənələri müasir həyat tərzi ilə birləşdirərək ziyarətçilərə fərqli təcrübə təqdim edir. Sakura mövsümü, Yapon mətbəxi, sürətli qatarları və […]
Niderland Vizası Haqqında Ən Çox Verilən 10 Sual
Niderland Avropanın ən çox ziyarət edilən ölkələrindən biridir. Amsterdamın tarixi kanalları, rəngarəng lalə bağları, müasir şəhərləri və yüksək həyat standartları hər il milyonlarla turistin diqqətini cəlb edir. Azərbaycan vətəndaşları da turizm, biznes, təhsil və ailə ziyarəti məqsədilə Niderlanda səyahət etməyi planlaşdırarkən ilk növbədə viza prosedurları ilə maraqlanırlar. Niderland Şengen zonasına daxil olduğu üçün bu ölkəyə […]
Vizam.az 12 iyun 2026
Estoniya Vizası Haqqında Ən Çox Verilən 10 Sual
Son illərdə Estoniya həm turizm, həm biznes, həm də təhsil məqsədli səfərlər üçün azərbaycanlıların maraq göstərdiyi Avropa ölkələrindən birinə çevrilib. Baltik regionunun ən inkişaf etmiş ölkələrindən biri hesab olunan Estoniya müasir texnologiyaları, rəqəmsal dövlət xidmətləri, tarixi şəhərləri və yüksək həyat keyfiyyəti ilə tanınır. Xüsusilə paytaxt Tallinn öz orta əsr memarlığı, rahat şəhər atmosferi və müasir […]

SLOVENIA SHENGEN VISA APPLICATION
If you are planning a trip to Slovenia, another European country reminiscent of the world of fairy tales with its colorful city architectures, castles that have become architectural pearls, lakes with beautiful landscapes, and charming nature, you can get a Slovenia Schengen visa. You can find detailed information about Slovenia visa in this article.
Slovenia Visa Types
You can make your short-term trip to Slovenia, another one of the Schengen countries, by obtaining a Slovenia Schengen visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study in Slovenia for a long-term period of more than 90 days (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located in Slovenia, apply for a Slovenian national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions.
Slovenia Schengen Visa
Slovenia Schengen visa, like other Schengen visas, can be single-entry or multiple-entry. At the same time, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. Obtaining a Slovenia Schengen visa gives you the chance to travel to any Schengen country. But in any case, we absolutely recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you got your visa, i.e. Slovenia. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with a Slovenian visa from another country (especially Western European countries), the border service of that country may turn you back and not allow you to enter the country, unless you mention it during your visa application. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you apply for a Slovenia Schengen visa, you must indicate Slovenia as the country where you will stay most of the time during your trip. Slovakia, Czech Republic, Austria, Hungary and a number of other European countries are also included in the tour plan of persons applying for a Slovenian visa. The inclusion of these countries in addition to Slovenia in your travel plan does not cause problems for you in your visa application. It will be enough for you to be able to apply for a visa for Slovenia, simply by indicating the country where you will stay most of the time during your general trip.
Collection of Documents for Slovenia Schengen Visa Application
When applying for a Slovenia Schengen visa, you must submit the following documents:
Payment vouchers for air tickets purchased for your trip
Vouchers for hotels you have booked or purchased for your trip
The amount in your bank account is based on the travel dates you have indicated, i.e. the length of your stay in Schengen, the price of the flight tickets and hotels you have booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 2,000-4,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euro or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 60-70 euros for each day you indicate that you will stay in the Schengen area with the price of your ticket and hotel reservations, and assume a little higher than the figure you received.
Hotel and Airfare
When applying for a Slovenian visa, you must provide the embassy with vouchers (receipts) of the payments you made for your flight tickets and hotel reservations covering your total trip. That is, free bookings and reservations of tickets and hotels are not accepted at the time of document acceptance by the embassy. If you do not present the vouchers to the embassy at the time of application, your documents will be returned by the embassy. If you indicate that you will be staying not only in Slovenia, but also in other Schengen countries, in this case, you must also submit to the embassy the vouchers for your hotel reservations in all the countries you indicated. If you have booked your accommodation through Airbnb, you must present to the embassy the confirmation of your reservation sent to you by Airbnb, the payment check sent to you by Airbnb, and the statement from the bank card that you used to pay for the Airbnb reservation.
The application for the Slovenia Schengen visa is made at the VFS Global visa application center of the Embassy of Latvia. The decision on the visa is made by the consul in the consular department of the Latvian embassy.
It is possible to schedule a visa appointment to submit documents by contacting the Slovenia VFS Global visa application center on +994 12 436 67 78 on weekdays from 14:00 to 18:00.
An appointment is required to submit the documents. However, by paying an additional 144 AZN, it is possible to use the "Premium Lounge" service and submit extraordinary documents without making an appointment.
Persons who have received a Schengen visa in the last 5 years and have their fingerprints in the system
Diplomatic or consular personnel and their family members (spouse and dependent children) who will be assigned to an international organization with a Slovenian headquarters or representative office
Slovenia Schengen visa procedure usually takes 10-15 calendar days (excluding official non-working days related to holidays) from the date of application.
When submitting the documents, a visa fee of 35 euros and a service fee of the visa center of 23 euros are paid. Fees are accepted in cash only. The visa fee is accepted in euros, and the service fee of the visa center is accepted in manats.
Probability of Obtaining a Slovenia Schengen Visa
As with the visa application of any country, your chances of getting a visa in Slovenia depend on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience there have been many cases of obtaining visas for people with monthly income in the range of 300-500 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name) , the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting a Slovenia Schengen visa. In our experience, it has been seen many times that people who did not have a Schengen visa before have obtained a Slovenia Schengen visa. That is, a Slovenian visa is a relatively good option for initial application for individuals with no travel history. Of course, having a previous Schengen visa is a nuance that increases your chances of getting a Slovenia Schengen visa in any case.
Visa Support to Slovenia
We, as Vizam.az company, can help you during your Slovenia Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, purchasing your flight tickets and hotels that will cover your trip, setting up your visa travel itinerary, and obtaining travel insurance that will cover your trip. , consultation, follow-up of your visa procedure will be included. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the service fee for Slovenia Schengen visa support service in our company is 69 AZN per person.