PORTUQALİYA ŞENGEN VİZASI
Avropanın ən qərbində, Atlantik okeanı sahillərində yerləşən, əyləncə və enerji dolu gündəlik həyatı, heyranlıqla gəzəcəyiniz şəhərləri, rəngarəng və müxtəlif üslublardakı tikililəri, təbiəti və coğrafiyasının ideal şəraiti ilə Portuqaliya hər il 25 milyondan artıq turistə ev sahibliyi edir. Siz də bu məqalədən əldə edəcəyiniz məlumatlar əsasında alacağınız bir Portuqaliya Şengen vizası ilə bu milyonların cərgəsinə qoşula bilərsiniz.
Portuqaliya Viza Növləri
Portuqaliya Şengen ölkələri siyahısına aid olduğuna görə siz müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün Portuqaliya Şengen vizasına müraciət edərək bu vizanı əldə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Portuqaliyada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Portuqaliya milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz. Hazırda isə biz sizə Portuqaliya Şengen vizası haqqında ümumi məlumat verəcəyik.
Portuqaliya Şengen Vizası
Digər Şengen vizaları kimi Portuqaliya Şengen vizası da təkgirişli və çoxgirişli ola bilər. Həmçinin, siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Portuqaliya Şengen vizasını almaq sizə səyahətiniz boyu bütün Şengen ölkələrinin qapısını açacaq. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Portuqaliyadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Portuqaliya vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz Portuqaliya Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı olaraq ən çox Portuqaliyada qalacağınızı göstərməlisiniz. Bir çox müraciətçilər öz səyahət tur planlarına Portuqaliyadan əlavə Fransa, İspaniya, Hollandiya və digər Avropa ölkələrini də əlavə edirlər. Bu kimi ölkələrin də əlavə olaraq sizin tur planınızda yer alması sizin viza müraciətinizdə heç bir problem yaratmayacaq nüansdır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Portuqaliya olaraq göstərməyiniz Portuqaliya Şengen vizasına müraciətiniz üçün yetərli olacaqdır.
Portuqaliya Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Portuqaliya Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Qeyd edək ki, təcrübəmizdə görünmüşdür ki, Portuqaliya vizası üçün müraciət edilən Fransa səfirliyi ilk viza müraciətini edən şəxslərdən əksər hallarda iş yerindən arayışdan əlavə e.gov.az hökumət portalından çıxarış da tələb edib. Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Nadir hallarda da olsa, Fransa səfirlyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi hallar yaşanmışdır.
Portuqaliya Şengen vizası üçün müraciət Fransa Səfirliyinin Capago adlı viza müraciət mərkəzində olunur. Portuqaliyanın ölkəmizdə konsulluğu fəaliyət göstərməməsi səbəbilə viza haqda qərar Fransa səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
• Diplomatik və ya xüsusi pasport sahibi olan və Portuqaliyada diplomatik və ya konsulluq vəzifəsinə akreditə olunmuş şəxslər
• Portuqaliyada mərkəzi və ya nümayəndəliyi olan beynəlxalq bir təşkilatda səlahiyyət alacaq diplomatik və ya konsulluq personalı və onların ailə üzvləri (həyat yoldaşı və qayğıya ehtiyacı olan uşaqları)
Portuqaliya Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi Portuqaliyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında və ya daha yüksək olması (təcrübədə 400-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin yaxşı olması sizin Portuqaliya Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Təcrübəmizdə ilk Şengen vizasını Fransa səfirliyindən əldə etmiş şəxslərin kifayət qədər olmasına baxmayaraq, biz profili yüksək səviyyədə (yuxarıda sadalanan nüansların kifayət qədər yaxşı olduğu halda) olduğu hallar xaricində bir şəxs üçün ilk viza müraciəti zamanı Fransa səfirliyinin bir qədər riskli olduğunu qeyd edirik. Daha öncə bir və ya bir neçə Şengen vizanızın olması sizin Fransa səfirliyindən Portuqaliya vizası alma ehtimalınızı əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldə bilir. Yenə də digər Qərbi Avropa və yüksək inkişaf etmiş Avropa ölkələrinə (Almaniya, İtaliya, Skandinaviya ölkələri və s.) nəzərən Fransa səfirliyi bəzi nüansların mövcudluğu halında ilk viza müraciəti üçün nisbətən daha yaxşı seçim ola bilər.
Portuqaliyaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Portuqaliya Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Portuqaliya Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.
Avropanın həm qərb, həm də əyləncə nöqtəsində bol əyləncələr! Xoş səyahətlər!
Xorvatiya Vizası Almaq Üçün Bilməli Olduqlarınız
Xorvatiya Adriatik dənizi sahilləri, füsunkar adaları, tarixi şəhərləri və zəngin mədəni irsi ilə Avropanın ən çox ziyarət edilən ölkələrindən biridir. Dubrovnik, Split, Zadar, Rovinj və Plitvice Gölləri Milli Parkı kimi məşhur turistik məkanlar hər il milyonlarla turistin səyahət planında yer alır. Bundan əlavə, Xorvatiya həm işgüzar səfərlər, həm beynəlxalq tədbirlər, həm də ailə və dost […]
Vizam.az 01 iyul 2026
Belçika Vizası Almaq Üçün Bilməli Olduqlarınız
Belçika Avropanın ən inkişaf etmiş ölkələrindən biri olmaqla yanaşı, zəngin tarixi, memarlıq abidələri, beynəlxalq təşkilatlara ev sahibliyi etməsi və yüksək həyat keyfiyyəti ilə hər il milyonlarla turistin diqqətini cəlb edir. Paytaxt Brüssel həm Avropa İttifaqının, həm də NATO-nun əsas qərargahlarının yerləşdiyi şəhərdir. Bununla yanaşı, Brügge, Gent və Antverpen kimi şəhərlər tarixi irsi, mədəniyyəti və turistik […]
Vizam.az 30 iyun 2026
Misir Vizası Haqqında Ən Çox Verilən Suallar
Misir qədim tarixi, möhtəşəm piramidaları, Qırmızı dəniz kurortları və ilboyu isti iqlimi ilə azərbaycanlı turistlərin ən çox seçdiyi istiqamətlərdən biridir. Hər il minlərlə Azərbaycan vətəndaşı istirahət, ekskursiya və ya işgüzar səfər məqsədilə Misirə səyahət edir. Səfərdən əvvəl isə ən vacib məsələlərdən biri viza prosedurunu düzgün şəkildə öyrənməkdir. Misir vizası ilə bağlı müraciət qaydaları, tələb olunan […]
Vizam.az 22 iyun 2026
Azərbaycan Vətəndaşları üçün Yunanıstan Səfirliyi Viza Müraciəti
Yunanıstan Avropanın ən çox ziyarət edilən ölkələrindən biri olaraq zəngin tarixi, qədim abidələri, Aralıq dənizi sahilləri və yüzlərlə adası ilə hər il milyonlarla turistin diqqətini cəlb edir. Afina, Santorini və Mikonos kimi məşhur istiqamətlər həm istirahət, həm də mədəni səyahət sevənlər üçün unikal təcrübə təqdim edir. Bundan əlavə, Yunanıstanın Şengen zonasına daxil olması bu ölkəni […]
Vizam.az 16 iyun 2026
Azərbaycan Vətəndaşları üçün Yaponiya Vizası
Yaponiya dünyanın ən inkişaf etmiş və texnoloji cəhətdən qabaqcıl ölkələrindən biri hesab olunur. Zəngin tarixi, unikal mədəniyyəti, müasir şəhərləri və təbiət gözəllikləri ilə hər il milyonlarla turistin diqqətini cəlb edir. Tokio, Kyoto və Osaka kimi şəhərlər qədim ənənələri müasir həyat tərzi ilə birləşdirərək ziyarətçilərə fərqli təcrübə təqdim edir. Sakura mövsümü, Yapon mətbəxi, sürətli qatarları və […]
Niderland Vizası Haqqında Ən Çox Verilən 10 Sual
Niderland Avropanın ən çox ziyarət edilən ölkələrindən biridir. Amsterdamın tarixi kanalları, rəngarəng lalə bağları, müasir şəhərləri və yüksək həyat standartları hər il milyonlarla turistin diqqətini cəlb edir. Azərbaycan vətəndaşları da turizm, biznes, təhsil və ailə ziyarəti məqsədilə Niderlanda səyahət etməyi planlaşdırarkən ilk növbədə viza prosedurları ilə maraqlanırlar. Niderland Şengen zonasına daxil olduğu üçün bu ölkəyə […]

ПУТЕШЕСТВИЕ В ЗАПАДНУЮ ТОЧКУ ЕВРОПЫ! ПОРТУГАЛИЯ ШЕНГЕНСКАЯ ВИЗА
Расположенная в самой западной части Европы, на берегу Атлантического океана, Португалия ежегодно принимает более 25 миллионов туристов благодаря своей веселой и энергичной повседневной жизни, очаровательным городам, красочным и разнообразным зданиям, идеальным условиям природы и географии. Вы тоже можете присоединиться к рядам этих миллионов, получив шенгенскую визу в Португалию, которую вы получите на основе информации, которую вы получите из этой статьи.
Типы виз в Португалию
Поскольку Португалия входит в список стран Шенгенского соглашения, вы можете подать заявление на получение шенгенской визы в Португалию для осуществления временной поездки и получения этой визы. Основаниями для оформления визы такого типа могут быть туризм, посещение семьи или друзей, командировка, медицинское обследование или лечение, краткосрочное обучение, программы обмена и многие другие непостоянные нюансы. Если вы хотите получить долгосрочное обучение (например, степень бакалавра, магистра, доктора и т. д.) в Португалии продолжительностью более 90 дней или работать на постоянной основе в расположенном здесь учреждении, подайте заявление на получение португальской национальной визы, если у вас есть официальные приглашения или письма о приеме от этих учебных и рабочих учреждений. Вы можете Теперь мы дадим вам общую информацию о шенгенской визе в Португалию.
Шенгенская виза в Португалию
Как и другие шенгенские визы, шенгенская виза Португалии может быть однократной или многократной. Вы также можете подать заявление на получение долгосрочной визы, то есть трехмесячной, шестимесячной, годовой, двухлетней или пятилетней визы. Получение шенгенской визы в Португалию откроет вам двери во все страны Шенгенской зоны на протяжении всей вашей поездки. Однако в любом случае мы обязательно рекомендуем вам первый въезд в Шенгенскую зону из страны, где вы получили визу, то есть из Португалии. В противном случае, если вы попытаетесь повторно въехать в Шенгенскую зону по португальской визе, если вы не укажете об этом при подаче заявления на визу, пограничная служба этой страны может отвернуть вас и отказать во въезде, хотя и в редких случаях. Подобный опыт уже имел место в некоторых случаях, поэтому мы советуем вам избегать такого риска.
Если вы подаете заявление на получение шенгенской визы в Португалию, вы должны указать максимальное количество дней, в течение которых вы будете находиться в Португалии во время поездки. Многие заявители добавляют в свои планы поездок помимо Португалии Францию, Испанию, Голландию и другие европейские страны. Добавление таких стран в план вашего тура – ​​нюанс, который не вызовет проблем при оформлении визы. Вам будет достаточно подать заявление на получение шенгенской визы в Португалию, если вы просто укажете страну, в которой вы будете находиться больше всего во время всей поездки в качестве Португалии.
Сбор документов для подачи заявления на шенгенскую визу в Португалию
При подаче заявления на получение шенгенской визы в Португалию необходимо предоставить следующие документы:
Следует отметить, что по нашему опыту видно, что посольство Франции, подавшее заявление на получение португальской визы, в большинстве случаев помимо справки с места работы запрашивало выписку с правительственного портала e.gov.az. . После того, как ваши документы будут приняты, в любом случае во время процедуры оформления визы вам могут позвонить из посольства и попросить предоставить новые документы. Хотя в редких случаях при оформлении визы посольство Франции требует от заявителей приобрести забронированные ими отели и предоставить в посольство подтверждающие это документы.
Заявление на получение португальской шенгенской визы подается в визовом центре Капаго посольства Франции. В связи с тем, что консульство Португалии в нашей стране не действует, решение о визе принимает консул в консульском отделе посольства Франции.
Владельцы дипломатических или специальных паспортов, аккредитованные при дипломатическом или консульском учреждении в Португалии.
Дипломатический или консульский персонал и члены их семей (супруга и дети-иждивенцы), которые будут направлены в международную организацию со штаб-квартирой или представительством в Португалии.
Вероятность получения шенгенской визы в Португалию
Как и при подаче заявления на визу в любую страну, ваши шансы на получение визы в Португалию зависят от состояния вашего профиля. Ваше место работы и должность в норме, ежемесячный доход находится в пределах стандартной зарплаты или выше (по опыту визы получали люди с ежемесячным доходом в диапазоне 400-500 AZN, было много случаев), у вас достаточно денег на вашем банковском счете, чтобы покрыть всю поездку, нюансы, которые привязывают вас к стране. Наличие (имущество на ваше имя, семья и дети) и хорошая история путешествий — факторы, повышающие ваши шансы на получение шенгенской визы в Португалию. По нашему опыту, несмотря на то, что есть достаточное количество людей, получивших свою первую шенгенскую визу в посольстве Франции, мы отмечаем, что посольство Франции немного рискованно во время подачи первого заявления на визу для человека, за исключением случаев, когда профиль на высоком уровне (если перечисленные выше нюансы достаточно хороши). Наличие одной или нескольких шенгенских виз может значительно увеличить ваши шансы на получение португальской визы во французском посольстве. Тем не менее, по сравнению с другими западноевропейскими и высокоразвитыми европейскими странами (Германией, Италией, скандинавскими странами и т. д.), посольство Франции может оказаться относительно лучшим выбором для первого обращения за визой, если есть некоторые нюансы.
Визовая помощь в Португалию
Мы, как компания Vizam.az, можем помочь вам при подаче заявления на получение шенгенской визы в Португалию. Если вы пользуетесь нашей услугой визовой поддержки, наша услуга включает в себя запись от вашего имени в визовый центр, заполнение анкеты, профессиональную подготовку документов, бронирование авиабилетов для покрытия вашего путешествия, бронирование отелей или их покупку. По вашему желанию будет включено оформление туристической страховки для покрытия вашей поездки, консультация и сопровождение процедуры получения визы. Обратите внимание, что плата за туристическую страховку будет рассчитываться в дополнение к плате за наши услуги. Стоимость страховки обычно находится в пределах 16-18 AZN за 1 неделю. Вы можете получить эту страховку самостоятельно. Мы также можем помочь вам с нотариальным заверением и нотариальным заверением ваших документов на английском языке. Дополнительная плата за каждый документ составит 16 AZN. В целом стоимость услуги по поддержке шенгенской визы в Португалию в нашей компании составляет 69 AZN на человека.
Множество развлечений как в западных, так и в развлекательных заведениях Европы! Счастливых путешествий!