BRAZİLİYA BİZNES VİZASINI ƏLDƏ ETMƏYİN YOLU
Cənubi Amerika qitəsinin ən böyük ölkəsi, hər il 10 milyondan çox turistin üz tutduğu Braziliya bütün dünyada coğrafiyası, Atlantik Okeanı sahilləri, xüsusilə Rio da Janeyro şəhərinin unikal gözəlliyi, əyləncəli həyatı və dünyanın yeni yeddi möcüzəsindən biri olaraq hesab olunan İsa Məsih heykəli ilə məşhurdur. Braziliyaya səyahət etmək bir çox turistin böyük arzularından biridir. Bu məşhur turizm ölkəsinə həmçinin, biznes səfərlər də tez-tez reallaşdırılır. Əgər siz də Braziliyaya səyahət edib həm işinizi görmək, həm də gəzib bu füsunkar ölkəni kəşf etmək istəyirsinizsə, Braziliya biznes (işgüzar səfər) vizasına müraciət edə bilərsiniz. Biznes vizaya müraciət zamanı sizə hansı sənədlərin lazım olacağı, dəvət məktubu və ümumi viza proseduru haqqında ətraflı məlumatı bu məqalədən oxuya bilərsiniz.
Braziliya Viza Növləri
athlete holding brazilian flag
Braziliyaya planladığınız səyahətinizi Braziliya turizm vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Braziliyada uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Braziliya milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Qısamüddətli biznes (işgüzar) səfərinizi reallaşdırmaq üçün də siz Braziliya vizasının “biznes viza” növünə müraciət edirsiniz. Qeyd edək ki, qısamüddətli biznes viza sizə Braziliyada daimi işləmək hüququ vermir, bu viza sizin öz biznes səfərinizi reallaşdırmağınız üçün təqdim olunur.
Braziliya Turizm Vizası
old passport
Braziliya vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, Braziliya vizası əksər hallarda müraciətçilərə birillik müddətə və çoxgirişli olaraq verilir.
Braziliya Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
filling visa application
Braziliya biznes vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
6. 2 ədəd 3x4 ölçüdə, ağ fonda şəkliniz
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Braziliyada qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 3.000-5.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 dollar gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Siz əgər, sahibkar kimi fəaliyyət göstərirsinizsə, iş yerindən arayışı əvəz edəcək sənədləri (VÖEN-in surəti yetərlidir) səfirliyə təqdim edə bilərsiniz. Əgər siz işləmirsinizsə, təhsil alırsınıza və ya hər bir halda səfərinizin xərclərini qarşılamaq üçün başqa bir şəxsi sponsor göstərirsinizsə, bu halda həmin şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti, iş yerindən arayış (əgər sahibkardırsa, yuxarıda sadalanan sənədlər), bank hesabından arayış və çıxarış (bu bank hesabı həm sizin adınıza, həm də sponsorun adına ola bilər), əgər ailəvi bağınız varsa, bunu təsdiq edən sənədi (məsələn, valideyninizdirsə, özünüzün doğum haqqında şəhadətnaməniz, qardaş və ya bacınızdırsa, ikinizin də doğum haqqında şəhadətnamələriniz və s.) və sponsorluq haqqında kağız səfirliyə təqdim olunmalıdır. Əgər müraciət edən şəxs 18 yaşdan aşağıdırsa, bu halda tək səyahət etdiyi halda hər iki valideynindən və ya valideynlərindən biri ilə səyahət etdiyi halda isə digər valideynindən ölkədən çıxmasına dair icazə sənədin surətini də viza müraciəti zamanı təqdim etmək lazımdır.
happy woman traveling rio de janeiro
Braziliya vizası üçün müraciət Braziliyanın Bakıdakı səfirliyinə edilir. Qərar səfirliyin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Turistik viza üçün vizanın cavabının çıxması, adətən, 3-5 iş günü çəkir.
Viza rüsumu 152 AZN-dir. Səfirliyə sənədlərini təqdim etdikdən sonra ona viza rüsumunun ödənişi üçün müvafiq çek verilir. Bu çek əsasənda müraciətçi ödənişi Azərbaycan Beynəlxalq Bankının Əsas binasında (Nizami küç. 67) həyata keçirməli və ödənişin həyata keçirildiyinə dair qəbzi konsulluğa həmin gün təqdim etməlidir.
Braziliya Vizası Alma Ehtimalı
passengers at brasilia airport
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Braziliyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Braziliya vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün Braziliya səfirliyi riskli səfirlik hesab olunmur. Təcrübəmizdə ilk vizalarını məhz bu səfirlikdən almış çox sayda müraciətçi olmuşdur. Əlbəttə, bunun üçün sizin digər bütün sənədləriniz qaydasında olmalıdır. Biznes vizaya müraciət zamanı isə təqdim edəcəyiniz rəsmi dəvət məktubu sizin viza alma şansınızı yetərincə yüksəldə bilər. Əgər dəvət məktubunuzda göstərilən səfər məqsəd və səbəbiniz sizin işlədiyiniz sahə ilə bağlıdırsa və ya siz daha öncə də oxşar biznes səfərlər həyata keçirmisinizsə, bu nüanslar sizin profilinizə kifayət qədər müsbət təsir göstərəcək.
Braziliyaya Viza Dəstəyi
young woman holding passport
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Braziliya vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Braziliya biznes vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 125 AZN təşkil edir.

Updated: 13 February 2025 1636 views 5 min. read
The largest country on the South American continent, Brazil, visited by more than 10 million tourists every year, is famous all over the world for its geography, the coast of the Atlantic Ocean, especially the unique beauty of Rio de Janeiro, its fun life, and the statue of Jesus Christ, which is considered one of the new seven wonders of the world. Traveling to Brazil is one of the big dreams of many tourists. Also, business trips are often made to this famous tourist country. If you also want to travel to Brazil and want to do your business and explore this fascinating country, you can apply for a Brazilian business (business visit) visa. You can read detailed information about the documents you will need when applying for a business visa, the letter of invitation, and the general visa procedure in this article.
Brazil Visa Types
athlete holding brazilian flag
You can realize your planned trip to Brazil by obtaining a Brazilian tourist visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study long-term in Brazil (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located here, you can also apply for a Brazilian national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions.
In order to realize your short-term business trip, you apply for the "business visa" type of Brazilian visa. Note that a short-term business visa does not give you the right to work permanently in Brazil, this visa is provided for you to realize your own business trip.
Brazil Tourist Visa
old passport
Single-entry and multiple-entry Brazilian visas are available. At the same time, you can apply for a short-term visa, which will cover only your first visit, or multiple-entry and long-term visa types. It varies depending on the purpose of your trip and the interval of your trip.
It should be noted that in most cases the Brazilian visa is issued to the applicants for a period of one year and multiple entries.
Package of Documents for Brazil Visa Application
filling visa application
When applying for a Brazilian business visa, you must submit the following documents:
2 3x4 photos with a white background
Filled application form in English
A formal invitation letter for the business, event, or meeting you are going to
Documents marked with "*" must be submitted to the embassy in English. If you have obtained the original of the document in Azerbaijani rather than in English, then each of these documents must be notarized and certified in English and submitted to the embassy.
If you do not have the original of the invitation letter, you can submit a scanned version to the embassy in printed form. The invitation letter must have the signature and seal of the institution that invited you. Also, on the invitation letter, the name of the invited person, that is, your name, and additionally, if possible, your date of birth, passport number, and travel dates should be mentioned. If your place of stay is organized by the institution that invited you, in this case, you may not include a hotel reservation in your documents if the address of your stay is mentioned in the invitation letter sent to you.
The amount in your bank account is based on your travel dates, i.e. the length of your stay in Brazil, the price of your booked flight tickets and hotels, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least AZN 3,000-5,000 in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euros or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can add the price of your ticket and hotel reservations to the average daily cost of 60-70 dollars for each day you indicate that you will stay in the territory of the country and assume a little higher than the figure you received.
If you are an entrepreneur, you can submit the documents that will replace the reference from the workplace (a copy of the TIN is sufficient) to the embassy. If you are not working, studying or in any case providing another personal sponsor to cover the costs of your trip, in this case a copy of that person's identity card, proof of employment (if self-employed, documents listed above), bank account statement and statement (this bank account it can be in your name or in the name of the sponsor), if you have a family bond, a document confirming this (for example, if it is your parents, your own birth certificate, if it is a brother or sister, both of your birth certificates, etc.) and a paper about sponsorship to the embassy must be submitted. If the applicant is under 18 years of age, in this case, if he is traveling alone, a copy of the permission document to leave the country from both parents or, if he is traveling with one of his parents, the other parent must also be submitted during the visa application.
It should be noted that even if you submit documents such as TIN sponsorship paper, or permission paper, you must have each of these documents translated into English and certified by a notary.
happy woman traveling rio de janeiro
An application for a Brazilian visa is made to the Brazilian embassy in Baku. The decision is made by the consul in the consular department of the embassy.
For a tourist visa, it usually takes 3-5 working days to receive a visa response.
The visa fee is 152 AZN. After submitting his documents to the embassy, he is given a check for the payment of the visa fee. According to this check, the applicant should make the payment at the main building of the International Bank of Azerbaijan (67 Nizamik Street) and submit the receipt of the payment to the consulate on the same day.
Probability of Obtaining a Brazil Visa
passengers at brasilia airport
As when applying for a visa at the embassy of all countries, your chances of getting a visa in Brazil depend on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience, visas have been obtained for people with monthly income in the range of 300-500 AZN, there have been many cases), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name), the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting a Brazilian visa. The Brazilian embassy is not considered a high-risk embassy for people with no previous travel history, that is, without Schengen or other visa holders. In our experience, many applicants got their first visas from this embassy. Of course, for this, all your other documents must be in order. When applying for a business visa, the official letter of invitation that you will present can significantly increase your chances of getting a visa. If the purpose and reason for your trip stated in your invitation letter is related to your field of work or if you have previously made similar business trips, these nuances will have a positive impact on your profile.
Visa Support to Brazil
young woman holding passport
We, as Vizam.az company, can help you during your Brazilian visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, filling out your application form, professionally preparing your documents, booking your flight tickets that will cover your trip, booking or purchasing hotels according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, will include consultation, follow-up of your visa procedure. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents in English. The additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the Brazilian business visa support service fee in our company is 95 AZN per person.