AVSTRİYA BİZNES VİZASINA MÜRACİƏT
Avropa ölkələri arasında qədim tarixi və mədəniyyəti ilə ön plana çıxan, arxaik və rəngarəng üslüba sahib paytaxt Vyana şəhəri ilə dünyada tanınan Avstriya hər il milyonlarla turistin diqqətini özünə çəkərək onlara ev sahibliyi edir. Bu turistlərdən əlavə isə ölkəyə eyni zamanda eyni sayda biznes səfərlər də təşkil olunur. Siz də Avstriyaya səyahət edib həm işinizi görmək, həm də gəzib bu füsunkar ölkəni kəşf etmək istəyirsinizsə, Avstriya biznes (işgüzar səfər) vizasına müraciət edə bilərsiniz. Biznes vizaya müraciət zamanı sizə hansı sənədlərin lazım olacağı, dəvət məktubu və ümumi viza proseduru haqqında ətraflı məlumatı bu məqalədən oxuya bilərsiniz.
Avstriya Viza Növləri
austrian tricolor flag
Şengen ölkələri siyahısında yer alan Avstriyaya səyahətinizi Avstriya Şengen vizası vasitəsilə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Avstriyada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya Avstriyada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyən şəxslər isə həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktubları olduğu təqdirdə Avstriya milli vizasına da müraciət edə bilərlər.
Qısamüddətli biznes (işgüzar) səfərinizi reallaşdırmaq üçün də siz Avstriya Şengen vizasının “biznes viza” növünə müraciət edirsiniz. Qeyd edək ki, qısamüddətli biznes viza sizə Avstriyada daimi işləmək hüququ vermir, bu viza sizin öz biznes səfərinizi reallaşdırmağınız üçün təqdim olunur.
Avstriya Şengen Vizası
Digər Şengen ölkələrinə oxşar olaraq Avstriya Şengen vizasının da təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Hər bir halda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Avstriya Şengen vizasını əldə etdikdən sonra istənilən Şengen ölkəsinə giriş edə bilmək mümkündür. Ancaq hər bir halda biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Avstriyadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Avstriya vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, bu sizin üçün problemə çevrilə, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz Avstriya Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı, yəni müddət olaraq ən çox Avstriyada qalacağınızı göstərməlisiniz.
Avstriya Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Avstriya Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
6. Adınıza olan bank hesabından arayış* Məbləğ barədə aşağıda detallı məlumat qeyd olunub)
7. Adınıza olan bank hesabından ən azı son 3 ayın çıxarışı
8. Əgər varsa, adınıza olan mülklərin çıxarışlarının* və maşınınızın texpasport kopyası
9. Mülki vəziyyətinizin sübutu* (Ailəlisinizsə, nikah haqqında şəhadətnamənizin, 18 yaşdan aşağı uşaqlarınız varsa, doğum haqqında şəhadətnamələrinin və ya nikahınız pozulubsa, nikahın pozulmasına dair sənədin surəti)
10. 2 ədəd 3.5x4.5 ölçüdə, biometrik və ağ fonda şəkliniz
11. Səyahətiniz üçün etdiyiniz aviabilet bronları
12. Səyahətiniz üçün etdiyiniz otel rezervasiyaları
13. Səfərinizi tam əhatə edəcək Şengen qaydalarına uyğun səyahət sığortası
14. İngilis dilində doldurulmuş ərizə forması
15. Görüş təyininin təsdiqi barədə sistemdən verilmiş sənədin çap versiyası
16. Gedəcəyiniz iş qurumu, tədbir və ya görüşlə bağlı rəsmi dəvət məktubu
Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Bəzi hallarda Avstriya səfirliyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi görülmüşdür.
Avstriya Şengen vizasını almaq üçün Avstriyanın Azərbaycandakı Səfirliyinə müraciət olunur. Viza haqda qərar səfirliyin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri təqdim etmək üçün görümütləq şəkildə öncədən səfirlikdə görüş təyin edilməlidir. Viza müraciəti səfər tarixindən ən tez 6 ay əvvəl, ən gec isə 15 gün əvvəl edilə bilər. Müraciətçilərin sənədləri təqdim edərkən şəxsi iştirakı mütləqdir. Bu, hər yaşda olan uşaqlar və səyahət qruplarına da aiddir.
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən 10-15 iş günü çəkə bilər.
Qeyd edək ki, təcrübəmiz göstərir ki, təcili biznes səfərləri olduqda email vasitəsilə sistemdə göstərilən vaxtdan daha tez vaxta görüş təyini mümkündür. Əlavə olaraq, bu kimi təcili hallarda viza cavabı 10-14 iş günündən daha tez (hətta 3 iş günü) çıxa bilər. Lakin, bu məsələ üzrə qərar tamamilə konsuldan asılıdır.
Viza rüsumu 35 avro olmaqla milli valyutada, yəni manatla nağd şəkildə ödənilməlidir. Viza rüsumunun manat ekvivalenti səfirlik tərəfindən günün məzənnəsinə görə tənzimlənir.
Avstriya Şengen Vizası Alma Ehtimalı
embassy of austria
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Avstriyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 400-600 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Avstriya Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə ilk Şengen vizasını Avstriya səfirliyindən almış şəxslər təcrübəmizdə kifayət qədər mövcuddur. Biznes vizaya müraciət zamanı isə təqdim edəcəyiniz rəsmi dəvət məktubu sizin viza alma şansınızı yetərincə yüksəldə bilər. Əgər dəvət məktubunuzda göstərilən səfər məqsəd və səbəbiniz sizin işlədiyiniz sahə ilə bağlıdırsa və ya siz daha öncə də oxşar biznes səfərlər həyata keçirmisinizsə, bu nüanslar sizin profilinizə kifayət qədər müsbət təsir göstərəcək.
Avstriyaya Viza Dəstəyi
vienna state opera
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Avstriya Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik.Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Avstriya Şengen biznes vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 69 AZN təşkil edir.

APPLICATION FOR AUSTRIA BUSINESS VISA
Austria, which stands out among European countries with its ancient history and culture, and is known throughout the world for its archaic and colorful capital city of Vienna, attracts the attention of millions of tourists and hosts them every year. In addition to these tourists, the same number of business trips are organized to the country at the same time. If you also want to travel to Austria and want to do your business, as well as travel and discover this fascinating country, you can apply for an Austrian business visa. You can read more about the documents you will need when applying for a business visa, the letter of invitation, and the general visa procedure in this article.
Austrian Visa Types
austrian tricolor flag
You can travel to Austria, which is included in the list of Schengen countries, using an Austrian Schengen visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. Those who wish to receive a long-term education (such as bachelor's, master's, doctoral studies, etc.) in Austria with a duration of more than 90 days or to work permanently in an institution located in Austria can also apply for an Austrian national visa if they have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions. they can.
You apply for the "business visa" type of the Austrian Schengen visa for your short-term business trip. Please note that a short-term business visa does not give you the right to work permanently in Austria, this visa is provided for your own business trip.
Austrian Schengen Visa
Similar to other Schengen countries, the Austrian Schengen visa is available in single-entry and multiple-entry types. In any case, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. After obtaining an Austrian Schengen visa, it is possible to enter any Schengen country. However, in any case, we recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. Austria. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with an Austrian visa from another country, if you do not mention it during your visa application, even if it is rare, it may become a problem for you, the border service of that country may turn you back and not allow you to enter the country. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you are applying for an Austrian Schengen visa, you must indicate the maximum number of days you will stay in Austria during your trip.
Collection of Documents for Austrian Schengen Visa Application
When applying for an Austrian Schengen visa, you must submit the following documents:
Statement from the bank account in your name* Detailed information about the amount is mentioned below)
Proof of your marital status* (copy of your marriage certificate if you are married, birth certificate if you have children under 18 or divorce certificate if your marriage has broken down)
After your documents have been accepted, in any case, during your visa procedure, you may receive a call from the embassy and you may be asked to submit new documents. In some cases, it has been seen that during the visa procedure, the Austrian embassy requires the applicants to purchase the hotels they have booked and submit the documents confirming this to the embassy.
To get an Austrian Schengen visa, apply to the Embassy of Austria in Azerbaijan. The decision on the visa is made by the consul in the consular department of the embassy.
In order to submit the documents, an appointment must be made at the embassy well in advance. The visa application can be made no earlier than 6 months before the date of the trip, and no later than 15 days before. Applicants must be personally present when submitting documents. This also applies to children of all ages and travel groups.
The Schengen visa process may take 10-15 working days from the date of application.
Note that our experience shows that in the case of urgent business trips, it is possible to schedule an appointment earlier than the time specified in the system via email. In addition, in urgent cases like this, the visa response can be issued sooner than 10-14 working days (even 3 working days). However, the decision on this matter is entirely up to the consul.
The visa fee is 35 euros and must be paid in cash in national currency, that is, in manats. The manat equivalent of the visa fee is adjusted by the embassy according to the exchange rate of the day.
Austrian Schengen Visa Probability
embassy of austria
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chance of getting a visa in Austria depends on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience, there have been many cases of obtaining visas for people with a monthly income of 400-600 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that tie you to the country (having property in your name) , the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting an Austrian Schengen visa. In our experience, there are quite a few people who have previously received their first Schengen visa from the Austrian Embassy. When applying for a business visa, the official letter of invitation you will present can increase your chances of getting a visa. If the purpose and reason for the trip stated in your invitation letter is related to your field of work or if you have made similar business trips before, these nuances will have a positive impact on your profile.
Visa Support to Austria
vienna state opera
We, as a Visam.az company, can help you during your Austrian Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, it will include hotel reservation or purchase according to your request, making your travel tour plan for visa, making travel insurance to cover your trip, consulting, following your visa procedure. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, our company's Austrian Schengen business visa support service fee is 69 AZN per person.