AVSTRİYA BİZNES VİZASINA MÜRACİƏT
Avropa ölkələri arasında qədim tarixi və mədəniyyəti ilə ön plana çıxan, arxaik və rəngarəng üslüba sahib paytaxt Vyana şəhəri ilə dünyada tanınan Avstriya hər il milyonlarla turistin diqqətini özünə çəkərək onlara ev sahibliyi edir. Bu turistlərdən əlavə isə ölkəyə eyni zamanda eyni sayda biznes səfərlər də təşkil olunur. Siz də Avstriyaya səyahət edib həm işinizi görmək, həm də gəzib bu füsunkar ölkəni kəşf etmək istəyirsinizsə, Avstriya biznes (işgüzar səfər) vizasına müraciət edə bilərsiniz. Biznes vizaya müraciət zamanı sizə hansı sənədlərin lazım olacağı, dəvət məktubu və ümumi viza proseduru haqqında ətraflı məlumatı bu məqalədən oxuya bilərsiniz.
Avstriya Viza Növləri
austrian tricolor flag
Şengen ölkələri siyahısında yer alan Avstriyaya səyahətinizi Avstriya Şengen vizası vasitəsilə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Avstriyada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya Avstriyada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyən şəxslər isə həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktubları olduğu təqdirdə Avstriya milli vizasına da müraciət edə bilərlər.
Qısamüddətli biznes (işgüzar) səfərinizi reallaşdırmaq üçün də siz Avstriya Şengen vizasının “biznes viza” növünə müraciət edirsiniz. Qeyd edək ki, qısamüddətli biznes viza sizə Avstriyada daimi işləmək hüququ vermir, bu viza sizin öz biznes səfərinizi reallaşdırmağınız üçün təqdim olunur.
Avstriya Şengen Vizası
Digər Şengen ölkələrinə oxşar olaraq Avstriya Şengen vizasının da təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Hər bir halda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Avstriya Şengen vizasını əldə etdikdən sonra istənilən Şengen ölkəsinə giriş edə bilmək mümkündür. Ancaq hər bir halda biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Avstriyadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Avstriya vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, bu sizin üçün problemə çevrilə, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz Avstriya Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı, yəni müddət olaraq ən çox Avstriyada qalacağınızı göstərməlisiniz.
Avstriya Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Avstriya Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
6. Adınıza olan bank hesabından arayış* Məbləğ barədə aşağıda detallı məlumat qeyd olunub)
7. Adınıza olan bank hesabından ən azı son 3 ayın çıxarışı
8. Əgər varsa, adınıza olan mülklərin çıxarışlarının* və maşınınızın texpasport kopyası
9. Mülki vəziyyətinizin sübutu* (Ailəlisinizsə, nikah haqqında şəhadətnamənizin, 18 yaşdan aşağı uşaqlarınız varsa, doğum haqqında şəhadətnamələrinin və ya nikahınız pozulubsa, nikahın pozulmasına dair sənədin surəti)
10. 2 ədəd 3.5x4.5 ölçüdə, biometrik və ağ fonda şəkliniz
11. Səyahətiniz üçün etdiyiniz aviabilet bronları
12. Səyahətiniz üçün etdiyiniz otel rezervasiyaları
13. Səfərinizi tam əhatə edəcək Şengen qaydalarına uyğun səyahət sığortası
14. İngilis dilində doldurulmuş ərizə forması
15. Görüş təyininin təsdiqi barədə sistemdən verilmiş sənədin çap versiyası
16. Gedəcəyiniz iş qurumu, tədbir və ya görüşlə bağlı rəsmi dəvət məktubu
Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Bəzi hallarda Avstriya səfirliyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi görülmüşdür.
Avstriya Şengen vizasını almaq üçün Avstriyanın Azərbaycandakı Səfirliyinə müraciət olunur. Viza haqda qərar səfirliyin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri təqdim etmək üçün görümütləq şəkildə öncədən səfirlikdə görüş təyin edilməlidir. Viza müraciəti səfər tarixindən ən tez 6 ay əvvəl, ən gec isə 15 gün əvvəl edilə bilər. Müraciətçilərin sənədləri təqdim edərkən şəxsi iştirakı mütləqdir. Bu, hər yaşda olan uşaqlar və səyahət qruplarına da aiddir.
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən 10-15 iş günü çəkə bilər.
Qeyd edək ki, təcrübəmiz göstərir ki, təcili biznes səfərləri olduqda email vasitəsilə sistemdə göstərilən vaxtdan daha tez vaxta görüş təyini mümkündür. Əlavə olaraq, bu kimi təcili hallarda viza cavabı 10-14 iş günündən daha tez (hətta 3 iş günü) çıxa bilər. Lakin, bu məsələ üzrə qərar tamamilə konsuldan asılıdır.
Viza rüsumu 35 avro olmaqla milli valyutada, yəni manatla nağd şəkildə ödənilməlidir. Viza rüsumunun manat ekvivalenti səfirlik tərəfindən günün məzənnəsinə görə tənzimlənir.
Avstriya Şengen Vizası Alma Ehtimalı
embassy of austria
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Avstriyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 400-600 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Avstriya Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə ilk Şengen vizasını Avstriya səfirliyindən almış şəxslər təcrübəmizdə kifayət qədər mövcuddur. Biznes vizaya müraciət zamanı isə təqdim edəcəyiniz rəsmi dəvət məktubu sizin viza alma şansınızı yetərincə yüksəldə bilər. Əgər dəvət məktubunuzda göstərilən səfər məqsəd və səbəbiniz sizin işlədiyiniz sahə ilə bağlıdırsa və ya siz daha öncə də oxşar biznes səfərlər həyata keçirmisinizsə, bu nüanslar sizin profilinizə kifayət qədər müsbət təsir göstərəcək.
Avstriyaya Viza Dəstəyi
vienna state opera
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Avstriya Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik.Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Avstriya Şengen biznes vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 69 AZN təşkil edir.

ЗАЯВЛЕНИЕ НА БИЗНЕС-ВИЗУ В АВСТРИЮ
Австрия, выделяющаяся среди европейских стран своей древней историей и культурой и известная во всем мире своей архаичной и колоритной столицей Веной, ежегодно привлекает внимание миллионов туристов и принимает их. Помимо этих туристов, одновременно в страну организуется столько же деловых поездок. Если вы также хотите поехать в Австрию и заняться своим бизнесом, а также путешествовать и открывать для себя эту увлекательную страну, вы можете подать заявление на получение австрийской бизнес-визы. Подробнее о документах, которые вам потребуются при подаче заявления на деловую визу, письме-приглашении и общей процедуре получения визы вы можете прочитать в этой статье.
Типы австрийских виз
austrian tricolor flag
Поехать в Австрию, которая входит в список стран Шенгенской зоны, можно по австрийской шенгенской визе. Основаниями для оформления визы такого типа могут быть туризм, посещение семьи или друзей, командировка, медицинское обследование или лечение, краткосрочное обучение, программы обмена и многие другие непостоянные нюансы. Те, кто желает получить долгосрочное образование (например, бакалавриат, магистратуру, докторантуру и т. д.) в Австрии продолжительностью более 90 дней или работать на постоянной основе в учреждении, расположенном в Австрии, также могут подать заявление на получение гражданства Австрии. визу, если у них есть официальные приглашения или письма о зачислении от этих учебных и рабочих учреждений.
Вы подаете заявление на получение австрийской шенгенской визы типа «деловая виза» для краткосрочной деловой поездки. Обратите внимание, что краткосрочная бизнес-виза не дает права на постоянную работу в Австрии, данная виза предоставляется для самостоятельной деловой поездки.
Австрийская шенгенская виза
Как и в других странах Шенгенского соглашения, австрийская шенгенская виза доступна в однократном и многократном вариантах. В любом случае вы также можете подать заявление на долгосрочную визу, то есть на три месяца, шесть месяцев, один год, два года или пять лет. После получения австрийской шенгенской визы можно въехать в любую страну Шенгенского соглашения. Однако в любом случае мы рекомендуем вам первый въезд в Шенгенскую зону из страны, где вы получили визу, то есть из Австрии. В противном случае, если вы попытаетесь въехать в Шенгенскую зону по австрийской визе из другой страны, если вы не упомянете об этом при подаче заявления на визу, даже если это редко, это может стать для вас проблемой, пограничная служба этой страны может вернут вас обратно и не позволят въехать в страну. Подобный опыт уже имел место в некоторых случаях, поэтому мы советуем вам избегать такого риска.
Если вы подаете заявление на получение австрийской шенгенской визы, вы должны указать максимальное количество дней, в течение которых вы будете оставаться в Австрии во время поездки.
Сбор документов для подачи заявления на шенгенскую визу в Австрию
При подаче заявления на получение австрийской шенгенской визы необходимо предоставить следующие документы:
Выписка с банковского счета на Ваше имя* Подробная информация о сумме указана ниже)
После того, как ваши документы будут приняты, в любом случае во время процедуры оформления визы вам могут позвонить из посольства и попросить предоставить новые документы. В некоторых случаях было замечено, что при оформлении визы посольство Австрии требует от заявителей приобрести забронированные ими отели и предоставить в посольство подтверждающие это документы.
Для получения австрийской шенгенской визы обратитесь в посольство Австрии в Азербайджане. Решение по визе принимает консул в консульском отделе посольства.
Для подачи документов необходимо заранее записаться в посольстве. Заявление на визу можно подать не ранее, чем за 6 месяцев до даты поездки и не позднее, чем за 15 дней до нее. Заявители должны лично присутствовать при подаче документов. Это также относится к детям всех возрастов и туристических групп.
Процесс оформления шенгенской визы может занять 10-15 рабочих дней с момента подачи заявления.
Отметим, что наш опыт показывает, что в случае срочных командировок можно записаться на прием раньше времени, указанного в системе, по электронной почте. Кроме того, в таких срочных случаях ответ на визу может быть выдан раньше, чем через 10-14 рабочих дней (даже через 3 рабочих дня). Однако решение по этому вопросу полностью зависит от консула.
Визовый сбор составляет 35 евро и должен быть оплачен наличными в национальной валюте, то есть в манатах. Манатный эквивалент визового сбора корректируется посольством в соответствии с текущим обменным курсом.
Вероятность получения австрийской шенгенской визы
embassy of austria
Так же, как и при подаче заявления на визу в посольстве любой страны, ваш шанс получить визу в Австрии зависит от состояния вашего профиля. Ваше рабочее место и должность должны быть нормальными, ваш ежемесячный доход должен находиться в пределах стандартной зарплаты (по опыту было много случаев получения виз для людей с ежемесячным доходом 400-600 AZN), вы должны показать достаточно денег в своем банковский счет на всю поездку, нюансы, привязывающие вас к стране (наличие недвижимости на ваше имя, наличие семьи и детей) и история ваших путешествий — факторы, повышающие ваши шансы на получение австрийской шенгенской визы. По нашему опыту, немало людей ранее получили свою первую шенгенскую визу в посольстве Австрии. При подаче заявления на деловую визу официальное письмо-приглашение, которое вы предоставите, может увеличить ваши шансы на получение визы. Если цель и причина поездки, указанные в приглашении, связаны с вашей сферой деятельности или вы уже совершали подобные командировки ранее, эти нюансы окажут положительное влияние на ваш профиль.
Визовая поддержка в Австрию
vienna state opera
Мы, как компания Visam.az, можем помочь вам при подаче заявления на получение австрийской шенгенской визы.Если вы пользуетесь нашей услугой визовой поддержки, наша услуга включает в себя запись на прием от вашего имени в посольстве, заполнение анкеты, подготовку вашей профессиональные документы, бронирование авиабилетов, покрывающих вашу поездку, включая бронирование или покупку гостиницы в соответствии с вашим запросом, составление плана тура для получения визы, оформление туристической страховки для покрытия вашей поездки, консультации, следование визовой процедуре. . Обратите внимание, что плата за туристическую страховку будет рассчитываться в дополнение к плате за наши услуги. Стоимость страховки обычно находится в пределах 16-18 AZN за 1 неделю. Вы можете получить эту страховку самостоятельно. Мы также можем помочь вам с нотариальным заверением и нотариальным заверением ваших документов на английском языке. Дополнительная плата за каждый документ составит 16 AZN. В целом стоимость услуги по поддержке бизнес-визы в Шенген Австрии составляет 69 AZN на человека.