KORONAVİRUSDAN SONRA SƏYAHƏT XƏRCLƏRİNİZİ QARŞILAYACAQ ÖLKƏLƏR
COVID-19 pandemiyası bütün dünyada insanların həyatını alt-üst etdi və bir çox müəssisənin də bağlanmasına səbəb oldu. Turizm sənayesi ən çox zərər görən sahələrdən biridir, belə ki, uçuşların ləğvi və sərhədlərin bağlanması ilə dünyanın bir çox məşhur turizm bölgəsi hazırda həyatda qalma mübarizəsi aparır. Ölkələrarası səyahət demək olar ki, sıfıra endi, saysız-hesabsız ölkələr ölkədaxili səyahətlərdə kütləvi azalma olduğunu bildirirlər və bununla belə beynəlxalq sərhədlər bağlı qalmaqda davam edir. Xarici ölkələrə səfərlərin yaxın gələcəkdə mümkün olmamasına baxmayaraq, tunelin sonunda işıq var, bir çox ölkələrdə ölüm və yoluxan sayının əhəmiyyətli dərəcədə azaldığı və bir neçə ölkənin də ehtiyatla sərhədlərini yenidən açması barədə məlumatlar mövcuddur.
Turizmi yenidən dirçəltmək və insanları karantin sonrası ilk tətilində səyahət yeri olaraq onları seçməyə təşviq etməyə çalışan bir çox ölkə və səyahət məntəqələri var. Onlar səyahətçiləri böyük endirimlərlə, o cümlədən uçuş və yaşayış xərclərini ödəməklə, ölkədaxili attraksionları pulsuz hədiyyə etməklə və hətta bəzi möhtəşəm yarışlar təşkil etməklə şirnikləndirməyə çalışırlar. Doğru olmayacaq qədər möhtəşəm görünə bilər, amma başa düşmək lazımdır ki, bir çox ölkənin iqtisadiyyatı hal-hazırda yoxluğundan ciddi şəkildə əziyyət çəkdikləri turizmdən asılıdır.
Koronavirus bitdikdən sonra sizə səyahət üçün çox sərfəli təkliflər irəli sürən 7 ölkənin siyahısını tərtib etdik. Bu ölkələr turizm sektorlarını dirçəltmək məqsədilə səyahətçilərə koronavirus periodundan sonra məhz onları səyahət üçün seçməyi düşünsünlər deyə müxtəlif paketlər və üstünlüklər təklif edirlər. Təkliflər haqqında daha çox məlumat əldə etmək üçün aşağıdakı siyahını oxuyun və növbəti “büdcə dostu” tətilinizi ağlınızda canlandırmağa başlayın.
1. İtaliya
Koronavirus pandemiyası İtaliyaya ağır zərbə vurdu və səyahətçilərə qapıların bağlanması səbəbilə turizm sənayesi də böyük bir zərbə aldı. Ancaq Aralıq dənizinin ən böyük adası olan, İtaliyanın cənubundakı Siciliya adası buraya gəlmək istəyənləri cəlb etməyə çalışaraq turizmini bərpa etməyi planlaşdırır. Siciliya COVID-19 dövründən sonra bura gələcək xarici turistlərin bəzi xərclərini ödəməyi təklif edərək turizmə yeni bir yanaşma tətbiq edəcəklərini elan etdi və bunu bütün dünyaya bildirdi.
Plan İtaliya hökuməti tərəfindən gələn turist sayını artırmaq üçün 50 milyon avro dəyərində ayrılmış paketin bir hissəsidir və iqtisadiyyatı turizmdən asılı olan bir ölkənin niyə belə bir addım atması da anlaşılandır.
Plana gələcək turistin uçuş və yaşayış xərclərinin bir qismini ödəmək də daxildir. Təklifə görə, turistin oteldə qalacağı hər 3 gecənin ödənişinə 1 gecə əlavə olaraq hədiyyə olunacaq. Bundan əlavə, həm də təyyarə biletinin qiymətinin 50% -ə qədəri hökumət tərəfindən ödəniləcək.
Bölgədəki muzeylərdə və tarixi yerlərdə giriş haqqının ləğv edilməsi da düşünülür. Siciliya sizə COVİD-19 sonrasında sərfəli səyahət təklif edən bölgələr arasında dünyanın ən gözəl yerlərindən biridir. Bu üstünlükləri Siciliyanın rəsmi veb saytında təklif olunan vauçerlər vasitəsi ilə əldə edə bilərsiniz.
2. Meksika
İtaliyanın izindən gedən ölkələrdən biri olan Meksika da COVID-19 pandemiyası sonrasında turizmi bərpa etmək məqsədi ilə öz təkliflərini irəli sürməyə hazırlaşır. Otellər Birliyinin (AHCP) verdiyi məlumata görə, Meksikadakı populyar tətil məkanı olan Kankun, səyahətçilər üçün həyəcan verici tətil təklifləri irəli sürür.
Meksikada pandemiyadan sonra Kankuna səyahət etmək istəyən turistlər 2 təklifdən 1-ni əldə edə biləcəklər:
• "Come to Cancun 2X1" - 2 gecə üçün otel ödənişi edənə 1 gecə pulsuz hədiyyə!
• "Come to Cancun X2" – yanında bir şəxslə (dostuyla) səyahət edən hər kəsə otelin 2 gecəlik ödənişinə hədiyyə olunacaq əlavə 2 gecə və uçuş biletinə endirim!
Sosial mediada aparılan bir yarışma daxilində səyahətçilər “ömürlük səyahət sertifikatı” ilə təltif olunma şansını da əldə edəcəklər. Bu təkliflər ilə siz ləzzətli takoların dadına baxa, çimərlikdə günəşlənə və sizin qayğınıza qalmağı təklif edən Meksikada möhtəşəm tətil yaşaya bilərsiniz.
3. Bolqarıstan
Bolqarıstan COVID-19 sonrası dövrdə səyahət üçün nəzərə alınacaq ən gözəl yerlərdən biridir. Bolqarıstan turistlərin səyahət etməsi üçün birbaşa olaraq onların səyahət xərclərini qarşılamasa da, bir çox məşhur turist nöqtəsini səyahətçilərə ödənişsiz təklif edir.
Əla bir çimərlikdə dincəlib, bir əlinizdə ləzzətli bir kokteyl tutarkən üzünüzə isti küləyin vurmasından həzz almaq istəməzsiniz? Bəli, həm turistlərin öz pullarına qənaət etməsi, həm də səyahətçiləri yenidən cəlb etmək üçün Bolqarıstan onlara öz çimərliklərini (Bolqarıstanın Sunny Beach və digərləri), həmçinin çətir, günəş çarpayısı, masa və günəş salonu kimi bir çox şəraiti pulsuz təklif edəcək.
4. Kipr
Bu siyahıdakı maraqlı səyahət təklifləri və gözəl bölgələr arasından bu, böyük ehtimalla uyğun olmaq istəmədiyiniz bir təklif olacaq. Çünki Aralıq dənizində yerləşən Kipr COVID-19 testi pozitiv çıxmış səyahətçilərin bütün xərclərini qarşılamağı öz öhdəliyinə götürüb.
Kipr öz sərhədlərini turistlərə açdı və səyahətçiləri cəlb etmək üçün bir belə bir təklif irəli sürdü ki, əgər turistlər Kiprdə olduqları bütün müddət ərizndə koronavirusa yoluxarsa, hökumət onların və ailələrinin qida, səyahət, otel xərclərini qarşılayacaqdır. Onlar ayrıca bir oteldə qalacaq və müalicə olunacaqlar, sadəcə geri dönüş biletini özləri alacaqlar.
Ağlınız qarışdı? İdeya turistlərə səyahət edərkən hər hansı bir simptomla rastlaşdıqları təqdirdə maliyyə zəmanəti vermək üzərinə qurulub. Bu fikir Kipr rəsmi olaraq özünü sıfır COVID-19 halı yaşanmış ölkə kimi elan etdikdən sonra yarandı. Ada Avropada adambaşına düşən ən aşağı koronavirus dərəcəsinə sahibdir və ölkənin iqtisadiyyatı üçün turizmə çox önəmlidir. Ölkə hazırda müxtəlif bölgələrdən gələn turistlərə sərhədlərini mərhələli şəkildə açmağa davam edir.
5. Misir
Misir hökumətin sərhədlərin tədricən yenidən açılmasına və "virusla birlikdə yaşanması" fikrinə olan isti münasibətini əks etdirən yeni tədbirlər elan etdi. Misir turistlərin ölkəyə qəbulunu iyulun 1-dən bərpa etdi və viza rüsumunu da oktyabrın sonunadək ləğv etmək niyyətindədir.
"Son bir neçə gündə qəbul etdiyimiz qərarlardan yola çıxaraq, 31 oktyabr tarixinədək turistlərin viza rüsumundan azad edilməsi barədə qərar verdik. Belə ki, heç bir ərəb və ya xarici ölkədən olan heç bir vətəndaş 31 Oktyabradək heç bir viza qurumunda turist vizası üçün rüsum ödəməyəcək. May ayının əvvəlindən yenidən turizm fəaliyyətlərinə başladıq. Sonra iyunun 1-dən ölkənin turist qəbulu gücünün 50 faizini işlətməyə qərar verdik. Ümid edirik ki, 1 iyulda üç qubernatorluqda da turizm fəaliyyətini bərpa edəcəyik. "
Xəbəri Turizm və Qədimlər Naziri Xalid El Enani verdi. Daxili İşlər Nazirliyi də Misirin üç qubernatorluğuna gələn bütün vətəndaşlar üçün viza rüsumlarının qaldırılması ilə bağlı yeni bir qərar verdiyini bildirdi. Bu, hər bir turistə 25 dollar qənaət etməyə imkan verəcəkdir. Misirdə 260-dan çox otel antiviral tədbirlərə uyğunluğunu təsdiqləyən gigiyenik təhlükəsizlik sertifikatı alıb.
6. Yaponiya
COVID-19 sonrası turizmi dirçəltməyə yönəlmiş planın bir hissəsi olaraq, Yaponiya səyahətçilər üçün əhəmiyyətli endirimlər və vauçerlər təklif ediləcəyini açıqladı. Yaponiya hökuməti turistlərin təyyarə bileti qiymətinin yarsını ödəməyi, əlavə insentivlər həyata keçirməyi və digər səyahət xərclərinin də bir qismini qarşılamağı düşünür.
Təbii ki, bu planın xəbəri çıxanda dərhal viral şəkildə yayıldı. Plan dünya mediası tərəfindən xarici turistlərə tətbiq ediləcəkmiş kimi göstərilsə də, bu kampaniyanın yalnız ölkədaxili səyahətlərə aid olacağı Yaponiyanın Turizm Agentliyinin rəhbəri tərəfindən aydınlaşdırılıb. Ancaq hər bir halda, 12.5 milyard dollar dəyərində "Go to Campaign" paketi bu siyahıda yer almağa layiqdir, çünki bu, ölkədaxili səyahəti dirçəltmək üçün əhəmiyyətli bir subsidiyanı özündə ehtiva edir.
7. Birləşmiş Krallıq
Birləşmiş Krallıq bu siyahıya daha bir maraqlı əlavədir. Birləşmiş Krallıq səyahətçilər üçün maliyyə güzəştləri və subsidiyalar təklif etməyi düşünsə də, bunu ancaq Birləşmiş Krallıq vətəndaşları üçün tətbiq etmək istəyirlər.
“Visit Britain”-nin baş direktoru Patricia Yates The Sun-a verdiyi açıqlamada bu maddi güzəştlərin Birləşmiş Krallıq sakinlərinin “öz evlərində” turizm imkanlarından yararlanmasına təşviq etmək məqsədilə nəzərdən keçirildiyini söylədi. O, daxili bazarı yenidən dirçəltməyin hər bir ölkə üçün mütləq olduğunu söyləyib. Bunu maraqlı bir təklif kimi qəbul edərək, Birləşmiş Krallığın digər ölkələrin (İtaliya kimi) də bu istiqamətdə nələr etdiyinə nəzər saldığını qeyd etdi. Patricia həmçinin, Birləşmiş Krallığa səyahət etməyi təşviq etmək üçün gələn qonaqlara birbaşa maddi dəstək göstərilə biləcəyi bir marketinq kampaniyasını da nəzərdən keçirməyə başladıqlarını bildirdi.
Nə Etməli?
Beynəlxalq turizm bərpa olunmazdan əvvəl izləməli olduğumuz bir yol var və yaxın gələcəkdə səyahət imkanını reallığa çevrilməsi istiqamətində addımlar atılsa da, normal olaraq, bu yol tədricən qət olunmalıdır. Bu ölkələrdən əlavə fərqli təşviqlərlə turist cəlb etməyi planlaşdıran digər ölkələr də mövcud ola bilər. Dünyadakı vəziyyət hazırda qeyri-stabil olduğundan, səyahət etməzdən əvvəl gedəcəyiniz ölkələrdə hansı növ məhdudiyyətlərin olduğunu yoxlamağınız məqsədəuyğundur.

Updated: 14 February 2025 1074 views 5 min. read
The COVID-19 pandemic has disrupted people's lives around the world and caused many businesses to close. The tourism industry is one of the hardest hit areas, as many of the world's most popular tourist destinations are currently struggling to survive with flight cancellations and border closures. Cross-country travel has dropped to almost zero, countless countries are reporting massive declines in domestic travel, and yet international borders remain closed. Although foreign travel may not be possible in the near future, there is light at the end of the tunnel, with many countries reporting significant declines in deaths and infections, and several countries cautiously reopening their borders.
There are many countries and travel destinations that are trying to revive tourism and encourage people to choose them as a travel destination for their first post-quarantine vacation. They try to entice travelers with great discounts, including paying for flights and accommodation, giving away free domestic attractions and even organizing some great competitions. It may seem too grandiose to be true, but it is important to understand that the economy of many countries depends on tourism, the absence of which is seriously suffering at the moment.
We have compiled a list of 7 countries that offer you great travel deals after the end of the coronavirus. In order to revive their tourism sectors, these countries are offering various packages and benefits to travelers so that they will consider choosing them for travel after the coronavirus period. Read the list below to find out more about the offers and start imagining your next 'budget friendly' holiday.
Italy
The coronavirus pandemic has hit Italy hard and the tourism industry has also taken a hit as the doors are closed to travelers. But Sicily, the largest island in the Mediterranean, in the south of Italy, plans to revive tourism by trying to attract people who want to come here. Sicily has announced a new approach to tourism after the COVID-19 period, offering to cover some of the costs of foreign tourists coming here and making it known to the world.
The plan is part of a 50 million euro package set aside by the Italian government to increase tourist arrivals, and it's understandable why a country whose economy depends on tourism would take such a step.
The plan also includes paying part of the flight and accommodation costs of the future tourist. According to the offer, 1 extra night will be given as a gift for every 3 nights the tourist will stay at the hotel. In addition, up to 50% of the cost of the plane ticket will also be paid by the government.
Abolition of entrance fees at museums and historical sites in the region is also being considered. Sicily is one of the most beautiful places in the world among the regions that offer you affordable travel after COVID-19. You can get these benefits through the vouchers offered on the official website of Sicily.
2. Mexico
Mexico, one of the countries following in the footsteps of Italy, is also preparing to put forward its proposals to restore tourism after the COVID-19 pandemic. Cancun, a popular vacation destination in Mexico, offers exciting vacation deals for travelers, according to the Association of Hotels (AHCP).
Tourists who want to travel to Cancun after the pandemic in Mexico will be able to get 1 of 2 offers:
"Come to Cancun 2X1" - 1 night free gift to those who pay hotel for 2 nights!
"Come to Cancun X2" – everyone who travels with a person (friend) will receive an additional 2 nights and a discount on the flight ticket for the payment of 2 nights at the hotel!
Travelers will also have the chance to be awarded a "travel certificate of a lifetime" as part of a social media competition. With these offers, you can taste delicious tacos, sunbathe on the beach, and experience a great vacation in Mexico that offers to take care of you.
3. Bulgaria
Bulgaria is one of the best places to consider for travel in the post-COVID-19 era. Although Bulgaria does not directly cover the travel costs for tourists to travel, it offers many popular tourist spots to travelers free of charge.
Wouldn't you like to relax on a great beach and enjoy the warm breeze on your face while holding a delicious cocktail in one hand? Yes, both to save tourists money and to attract travelers again, Bulgaria will offer them their beaches (Bulgaria's Sunny Beach and others) as well as many amenities like umbrellas, sun beds, tables and sun lounges for free.
4. Cyprus
Among the exciting travel deals and beautiful regions on this list, this is one you most likely won't want to miss. Because Cyprus, located in the Mediterranean Sea, has undertaken to cover all the expenses of travelers who have tested positive for COVID-19.
Cyprus has opened its borders to tourists, and to attract travelers, it has made an offer that if tourists contract the coronavirus during their stay in Cyprus, the government will cover food, travel and hotel expenses for them and their families. They will stay in a separate hotel and be treated, they will just buy the return ticket themselves.
Are you confused? The idea is to provide a financial guarantee to tourists in case they encounter any symptoms while traveling. The idea came after Cyprus officially declared itself as a country with zero cases of COVID-19. The island has the lowest rate of coronavirus per capita in Europe and tourism is very important to the country's economy. The country is currently continuing to gradually open its borders to tourists from different regions.
5. Egypt
Egypt has announced new measures that reflect the government's warm attitude towards gradually reopening borders and "living with the virus". Egypt has resumed the admission of tourists to the country from July 1 and intends to cancel the visa fee by the end of October.
"Based on the decisions we made in the last few days, we decided to exempt tourists from visa fees until October 31. So, no Arab or foreign citizen will pay a tourist visa fee at any visa agency until October 31. May we started tourism activities again from the beginning of June. Then we decided to operate 50 percent of the country's tourist reception capacity from June 1. We hope to resume tourism activities in all three governorates on July 1.
The news was given by the Minister of Tourism and Antiquities, Khalid El Enani. The Ministry of Interior announced a new decision to establish visa fees for all citizens arriving in Egypt's three governorates. This is an opportunity that each tourist can make 25 dollars. More than 260 hotels in Egypt obtain a hygienic certificate in accordance with antiviral measures.
6. Japon
As part of a plan aimed at reviving tourism after COVID-19, Japan has announced that it will offer significant discounts and vouchers for travelers. The Japanese government is considering paying tourists half of the plane ticket price, implementing additional incentives and covering some of the other travel costs.
Of course, when news of this plan broke, it immediately went viral. Although the plan was shown by the world media to be applied to foreign tourists, it was clarified by the head of Japan's Tourism Agency that this campaign will only apply to domestic travel. But in any case, the $12.5 billion Go to Campaign package deserves a place on this list because it includes a significant subsidy to revive domestic travel.
7.United Kingdom
The United Kingdom is another interesting addition to this list. Although the UK is considering offering financial incentives and subsidies for travellers, they only want to apply this to UK citizens.
Patricia Yates, chief executive of Visit Britain, told The Sun that these financial incentives were being considered to encourage UK residents to take advantage of tourism opportunities "at home". He said that revitalizing the domestic market is a must for every country. Accepting this as an interesting proposition, he noted that the United Kingdom is looking at what other countries (such as Italy) are doing in this direction. Patricia also stated that they are starting to consider a marketing campaign where direct financial support can be provided to visitors to encourage them to travel to the UK.
What to do?
We have some way to go before international tourism can resume, and while steps may be taken to make travel a reality in the near future, it will normally be a gradual process. In addition to these countries, there may be other countries that plan to attract tourists with different incentives. As the situation around the world is currently unstable, it is advisable to check what kind of restrictions are in place in the countries you are going to before you travel.