NİDERLAND BİZNES VİZASINI NECƏ ƏLDƏ ETMƏK OLAR?
Niderland, gözəlliyi və muzeyləri ilə dünya üzrə məşhur olan, ölkəsində bütün rənglərin harmoniya içində canlandığı və şəhərlərində bütün rənglərin uyğunluğunun möhtəşəm məna yaratdığı bir ölkədir! İllik 20 milyondan çox turist Hollandiyaya səyahət edir və unudulmaz anlar yaşayır. Bundan əlavə, hər ölkədə fasiləsiz olaraq biznes tədbirləri keçirilir. Əgər Hollandiyaya səyahət etmək və işlərinizə baş çəkmək, həmçinin bu gözəl ölkəni kəşf etmək istəyirsinizsə, Niderland biznes vizası üçün müraciət edə bilərsiniz. Biznes vizası üçün ehtiyacınız olan xarici vizalar və ümumi viza proseduru haqqında bütün detalları bu bloqda oxuya bilərsiniz.
Niderland Viza Növləri
Şengen ölkələrindən biri olan Niderlanda müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün Niderland Şengen vizası üçün müraciət edə bilərsiniz. Bu tip viza üçün müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dost ziyarəti, biznes səfəri, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və digər səbəblər ola bilər. Əgər Niderlandda 90 gündən çox (məsələn, bakalavr, magistr, doktorantura və s.) uzunmüddətli təhsil almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvətnamə və ya qəbul məktubları ilə Niderland milli vizası üçün müraciət edə bilərsiniz.
Qısamüddətli biznes səfərinizi həyata keçirmək üçün Niderland Şengen vizasının "biznes vizası" növünə müraciət edirsiniz. Qeyd edək ki, qısamüddətli biznes vizası sizə Niderlandda daimi işləmək hüququ vermir, bu viza yalnız öz biznes səfərinizi həyata keçirmək üçün təqdim olunur.
Niderland Şengen Vizası
Digər Şengen ölkələri kimi, Niderland Şengen vizasının da təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Həmçinin uzunmüddətli vizalar, yəni üç aylıq, altı aylıq, bir illik, iki illik və ya beş illik vizalar üçün müraciət edə bilərsiniz. Niderland Şengen vizasını əldə etdikdən sonra, səyahətiniz zamanı istənilən Şengen ölkəsinə daxil ola bilərsiniz. Lakin hər halda, ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Niderlanddan etməyiniz tövsiyə olunur. Əks halda, nadir hallarda olsa da, Niderland vizası ilə Şengen zonasına yenidən daxil olmağa cəhd edərkən, viza müraciəti zamanı bunu qeyd etməmisinizsə, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və daxil olmağınıza mane ola bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və buna görə də bu riskdən qaçmağınızı məsləhət görürük.
Əgər Niderland Şengen vizası üçün müraciət edirsinizsə, səyahətiniz zamanı Niderlandda qalacağınız maksimum günlərin sayını qeyd etməlisiniz.
Niderland Şengen Viza Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Niderland Şengen vizası üçün müraciət edərkən aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
• Xarici pasportunuzun orijinalı və birinci səhifəsinin surəti
• Əgər varsa, əvvəlki vizalarınızın və giriş-çıxış möhürlərinizin surətləri
• Şəxsiyyət vəsiqənizin surəti
• İş yerindən arayış* və əgər varsa, maaş kartından çıxarış (təhsil alan şəxslər üçün təhsil müəssisəsindən arayış*)
• Adınıza olan bank hesabından arayış* və çıxarış. (Məbləğ barədə aşağıda detallı məlumat qeyd olunub)
• Əgər varsa, adınıza olan mülklərin çıxarışlarının* və maşınınızın texpasport kopyası
• Mülki vəziyyətinizin sübutu* (Ailəlisinizsə, nikah haqqında şəhadətnamənizin, 18 yaşdan aşağı uşaqlarınız varsa, doğum haqqında şəhadətnamələrinin və ya nikahınız pozulubsa, nikahın pozulmasına dair sənədin surəti)
• 2 ədəd 3.5x4.5 ölçüdə, biometrik və ağ fonda şəkliniz
• Səyahətiniz üçün etdiyiniz aviabilet bronları
• Səyahətiniz üçün etdiyiniz otel rezervasiyaları
• Səfərinizi tam əhatə edəcək Şengen qaydalarına uyğun səyahət sığortası
• İngilis dilində doldurulmuş ərizə forması
• Görüş təyininin təsdiqi barədə sistemdən verilmiş sənədin çap versiyası
• Gedəcəyiniz iş qurumu, tədbir və ya görüşlə bağlı rəsmi dəvət məktubu
"*Üzərində “*” işarəsi ilə qeyd etdiyimiz sənədlər səfirliyə ingilis dilində təqdim olunmalıdır. Əgər siz sənədin orijinalını ingilis dilində yox, azərbaycanca əldə etmisinizsə, bu halda mütləq şəkildə bu sənədlərin hər biri notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq edilərək səfirliyə təqdim olunmalıdır.
Qeyd edək ki, təcrübələrimizə əsasən, əksər hallarda iş yerindən arayışla yanaşı, Niderland vizası üçün müraciət edən Fransız səfirliyi ilk dəfə viza müraciəti edən şəxslərdən e.gov.az hökumət portalından çıxarış da tələb edir. Sənədləriniz qəbul edildikdən sonra, hər halda, viza proseduru zamanı səfirlikdən sizə zəng edilə və yeni sənədlər təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Nadir hallarda olsa da, viza proseduru zamanı Fransız səfirliyi müraciətçilərdən rezervasiya etdikləri otelləri satın almalarını və bunu təsdiq edən sənədləri səfirliyə təqdim etmələrini tələb edir.
Bank hesabınızdakı məbləğ göstərdiyiniz səyahət tarixlərinə, yəni Şengendə qalacağınız müddətə, rezervasiya etdiyiniz təyyarə biletlərinin və otellərin qiymətinə və s. əsasən dəyişir. Ümumilikdə, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda ən azı 3,000-5,000 AZN (Avro və ya ABŞ dolları ekvivalentində) olması tövsiyə olunur. Bu məbləğ səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən, Şengen zonasında qalacağınız hər gün üçün orta hesabla 70-80 Avro xərcləri ilə bilet və otel rezervasiyalarınızın qiymətini toplayaraq, əldə etdiyiniz rəqəmdən bir qədər yüksək məbləğ göstərməyiniz tövsiyə olunur.
Əgər sahibkarsınızsa, iş yerindən arayışı əvəz edəcək sənədləri (VÖEN-in surəti, Vergilər Nazirliyindən dövriyyəniz haqqında arayış, şirkətinizin reyestrdən çıxarışı) səfirliyə təqdim edə bilərsiniz. Əgər işləmirsinizsə, təhsil alırsınız və ya hSiz əgər, sahibkar kimi fəaliyyət göstərirsinizsə, iş yerindən arayışı əvəz edəcək sənədləri (VÖEN-in surəti, Vergilər Nazirliyindən dövriyyəniz haqqında verilmiş arayış, şirkətinizin reyestrdən çıxarışı) səfirliyə təqdim edə bilərsiniz. Əgər siz işləmirsinizsə, təhsil alırsınıza və ya hər bir halda səfərinizin xərclərini qarşılamaq üçün başqa bir şəxsi sponsor göstərirsinizsə, bu halda həmin şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti, iş yerindən arayış (əgər sahibkardırsa, yuxarıda sadalanan sənədlər), bank hesabından arayış və çıxarış (bu bank hesabı həm sizin adınıza, həm də sponsorun adına ola bilər), əgər ailəvi bağınız varsa, bunu təsdiq edən sənədi (məsələn, valideyninizdirsə, özünüzün doğum haqqında şəhadətnaməniz, qardaş və ya bacınızdırsa, ikinizin də doğum haqqında şəhadətnamələriniz və s.) və sponsorluq haqqında kağız səfirliyə təqdim olunmalıdır. Əgər müraciət edən şəxs 18 yaşdan aşağıdırsa, bu halda tək səyahət etdiyi halda hər iki valideynindən və ya valideynlərindən biri ilə səyahət etdiyi halda isə digər valideynindən ölkədən çıxmasına dair icazə sənədin surətini də viza müraciəti zamanı təqdim etmək lazımdır.
Qeyd edək ki, VÖEN, Vergilər Nazirliyindən dövriyyə haqqında arayış, şirkətinizin reyestrdən çıxarışı və ya sponsorluq kağızı, icazə kağızı kimi sənədləri təqdim etdiyiniz halda da bu sənədlərin hər birini notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq etdirməlisiniz.i, VÖEN, Vergilər Nazirliyindən dövriyyə arayışı, şirkətinizin reyestrdən çıxarışı və ya sponsorluq kağızı, icazə kağızı kimi sənədləri təqdim etsəniz belə, hər bir sənədi ingilis dilinə tərcümə etdirməli və notarial təsdiq etdirməlisiniz.
Niderland Şengen vizası üçün müraciət Fransız səfirliyinin Capago viza müraciət mərkəzində edilir. Ölkəmizdə Niderland konsulluğu fəaliyyət göstərmədiyi üçün viza qərarı Fransız səfirliyinin konsulluq şöbəsi tərəfindən verilir.
Sənədləri təqdim etmək üçün viza randevusu onlayn olaraq mövcuddur. Sənədləri təqdim etmək üçün randevu almaq tələb olunur. Viza müraciəti səyahət tarixindən ən tez 6 ay əvvəl edilə bilər. Bütün müraciətçilər sənədləri təqdim edərkən şəxsən iştirak etməlidir, barmaq izi verməkdən azad olan müraciətçilər istisna olmaqla.
Barmaq izi verməkdən azad olan şəxslər aşağıdakı qruplara bölünür:
• Son 3 il ərzində Şengen vizası almış və sistemdə barmaq izi olan şəxslər (Çexiya vizası istisna olmaqla)
• 12 yaşdan kiçik uşaqlar
• Barmaq izi verməyə fiziki cəhətdən qabiliyyəti olmayan şəxslər
• Diplomatik və ya xüsusi pasport sahibləri və Niderlandda diplomatik və ya konsulluq missiyasına akkreditasiya olunmuş şəxslər
• Niderlandda qərargahı və ya nümayəndəliyi olan beynəlxalq təşkilata təyin olunmuş diplomatik və ya konsulluq işçiləri və onların ailə üzvləri (həyat yoldaşı və asılı uşaqlar)
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən 3-5 iş günü çəkə bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, təcrübəmiz göstərir ki, Fransa səfirliyi viza prosedurunun müddətini səyahətin başlanma tarixinə uyğun olaraq planlaşdırır. Səyahət tarixi daha yaxın olan müraciətçilər vizalarının nəticələrini daha tez əldə edirlər. Lakin viza prosedurunun müddəti yalnız bu faktordan asılı deyil, işin mürəkkəbliyi də burada rol oynaya bilər.
Viza rüsumu 35 avrodur. Bu məbləğ milli valyuta ilə, yəni nağd və ya kart vasitəsilə manatla və ya istənilən valyutada ödənilə bilər. Sənədlər təqdim olunarkən viza rüsumuna əlavə olaraq, viza mərkəzinin xidmət haqqı olaraq 26 avro ödənilir. Bu ödəniş yalnız manatla nağd və ya istənilən valyutada kartla edilə bilər. Viza rüsumunun manat ekvivalenti səfirlik tərəfindən günün məzənnəsinə uyğun tənzimlənir.
Niderlan Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Niderlandda da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında və daha yüksək olması (təcrübədə 400-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Niderland Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə Şengen vizası olmayan şəxslər üçün Fransa səfirliyi, nisbətən riskli səfirlik hesab oluna bilər. Profilinizdəki digər nüansların (yuxarıda sadalananlar) yüksək səviyyədə olduğu hallar istisna olmaqla, səyahət tarixçəniz yoxdursa, ilk Şengen viza müraciətinizi məhz Fransa səfirliyinə etməyiniz risklidir. Hər bir halda daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin Fransa səfirliyindən Niderland vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktordur. Biznes vizaya müraciət zamanı isə təqdim edəcəyiniz rəsmi dəvət məktubu sizin viza alma şansınızı yetərincə yüksəldə bilər. Əgər dəvət məktubunuzda göstərilən səfər məqsəd və səbəbiniz sizin işlədiyiniz sahə ilə bağlıdırsa və ya siz daha öncə də oxşar biznes səfərlər həyata keçirmisinizsə, bu nüanslar sizin profilinizə kifayət qədər müsbət təsir göstərəcək.
Niderlanda Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Niderland Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Niderland Şengen biznes vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.
Sifarişinizi yerləşdirmək üçün buraya klikləyə, əlavə məlumat almaq üçün 010/50/55-300-0135 nömrələri ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.

Updated: 14 February 2025 1870 views 7 min. read
The Netherlands, which is famous all over the world for its beauty and museums, where the harmony of all the colors in its country is alive and the harmony of all the colors in its cities reveals a magnificent meaning!More than 20 million tourists in the province travel to Hollandia and experience unforgettable moments. In addition, business events are held in every country without interruptions. If you want to travel to Hollandia and see your work, and if you want to explore this beautiful country, you can apply for a Dutch business visa. When you apply for a business visa, you can read detailed information about the foreign visa and general visa procedure that you will need.
Netherlands Visa Types
To realize your temporary trip to the Netherlands, which is one of the Schengen countries, you can apply for the Netherlands Schengen visa and obtain the visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study in the Netherlands for a long-term period of more than 90 days (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located here, apply for a Dutch national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions.
You apply for the "business visa" type of the Netherlands Schengen visa to realize your short-term business trip. Note that a short-term business visa does not give you the right to work permanently in the Netherlands, this visa is provided for you to carry out your own business trip.
Netherlands Schengen Visa
Like other Schengen countries, the Netherlands Schengen visa is available in single-entry and multiple-entry types. You can also apply for long-term visas, i.e. three-month, six-month, one-year, two-year or five-year visas. Once you have obtained the Netherlands Schengen visa, you can enter any Schengen country of your choice during your trip. However, in any case, we recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. the Netherlands. Otherwise, if you try to re-enter the Schengen area with a Dutch visa, if you do not mention it during your visa application, the border service of that country may turn you back and deny you entry, although in rare cases. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you are applying for a Dutch Schengen visa, you must indicate the maximum number of days you will be staying in the Netherlands during your trip.
Collection of Documents for Netherlands Schengen Visa Application
When applying for a Netherlands Schengen visa, you must submit the following documents:
• Original and copy of the first page of your foreign passport
• Copies of your previous visas and entry-exit stamps, if applicable
• A copy of your identity card
• Reference from the place of work* and, if applicable, an extract from the salary card (for persons studying, a reference from the educational institution)
• Bank account statement and statement in your name (Amount is detailed below)
• Copies of extracts* of properties in your name and a copy of your car's passport, if applicable
• Proof of your marital status* (copy of your marriage certificate if you are married, birth certificates if you have children under 18 or divorce certificate if your marriage has broken down)
• 2 pieces of 3.5x4.5 size, biometric and your photo on a white background
• Airline reservations you make for your trip Hotel reservations you made for your trip
• Schengen-compliant travel insurance that will fully cover your trip
• Application form filled in English
• A printed version of the document issued from the system on confirmation of appointment
• A formal invitation letter for the business institution, event or meeting you are going to
It should be noted that in our experience, it has been seen that in most cases, in addition to the certificate from the workplace, the French embassy, which applied for a Dutch visa, also requested an extract from the e.gov.az government portal from the people who applied for the first visa. After your documents have been accepted, in any case, during your visa procedure, you may receive a call from the embassy and you may be asked to submit new documents. Although in rare cases, during the visa procedure, the French embassy requires the applicants to purchase the hotels they have booked and submit the documents confirming this to the embassy.
It should be noted that even if you submit documents such as TIN, turnover certificate from the Ministry of Taxes, your company's extract from the register or sponsorship paper, permission paper, you must have each of these documents translated and certified into English by a notary.
The application for the Netherlands Schengen visa is made at the Capago visa application center of the French Embassy. Due to the fact that the Dutch consulate is not active in our country, the decision on the visa is made by the consul in the consular department of the French embassy.
A visa appointment to submit documents is available online. An appointment is required to submit the documents. Visa application can be made no earlier than 6 months before the date of the trip. All applicants are required to be personally present when submitting documents, except for applicants who are exempt from fingerprinting.
• Persons who received a Schengen visa in the last 3 years and have a fingerprint in the system (except Czech visa)
• Children under 12 years old
• Persons who are physically unable to provide fingerprints;
• Holders of a diplomatic or special passport and accredited to a diplomatic or consular post in the Netherlands
• Diplomatic or consular personnel and their family members (spouse and dependent children) who will be assigned to an international organization with headquarters or representation in the Netherlands
The Schengen visa procedure may take 3-5 working days from the date of application.
The visa fee is 35 euros. This amount can be paid in national currency, i.e. in manat in cash or by card in any currency. When submitting documents, in addition to the visa fee, 26 euros is paid as a service fee of the visa center. This payment can be made in cash only in manat or by card in any currency. The manat equivalent of the visa fee is adjusted by the embassy according to the exchange rate of the day.
The possibility of receiving a Schengen visa for the Netherlands
As with the visa application of any country, your chances of getting a visa in the Netherlands depend on the status of your profile. Your workplace and position are normal, your monthly income is in the standard salary range or higher (in experience, visas have been obtained for people with a monthly income in the range of 400-500 AZN, there have been many cases), you have enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country Availability (property in your name, family and children) and a good travel history are factors that increase your chances of getting a Dutch Schengen visa. When applying for a business visa, the official letter of invitation you will present can increase your chances of getting a visa. If the purpose and reason for the trip stated in your invitation letter is related to your field of work or if you have made similar business trips before, these nuances will have a positive impact on your profile.
Visa support to the Netherlands
We, as a Visam.az company, can help you during your Dutch Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application form, professionally preparing your documents, and booking your flight tickets that will cover your trip. , will include booking or purchasing hotels according to your wishes, making travel insurance to cover your trip, consulting, following your visa procedure. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, in our company, the Dutch Schengen business visa support service fee is 79 AZN per person.