XORVATİYA VİZASINI NECƏ ƏLDƏ EDƏ BİLƏRİK?
Avropada yerləşən, Avropa Birliyinə üzv olan, ancaq Şengen ölkəsi olmayan Xorvatiya il ərzində milyonlarla turistin üz tutduğu bir ölkədir. Turistlərin məhz bu ölkəni seçməsi üçün isə yetəri qədər səbəblər mövcuddur. Paytaxt Zaqreb şəhəri, Dubrovnik, Trogir, Rovinc kimi kurort və turistik zonalarına, Aralıq dənizi boyunca uzanan günəşli çimərlik sahillərinə və saymaqla bitməyəcək özəlliklərə sahib olan bu ölkənin bütün dünyanın marağını cəlb etməyi çox normaldır. Əgər siz də səyahət hədəfi olaraq özünüzə Xorvatiyanı seçmisinizsə, Xorvatiya vizası ilə bağlı bütün məlumatları bu məqalədən əldə edə bilərsiniz.
Xorvatiya Viza Növləri
Xorvatiyaya planladığınız səyahətinizi Xorvatiya turizm vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Xorvatiyada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Xorvatiya milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Xorvatiya Turizm Vizası
Xorvatiya vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, Xorvatiya vizası əksər hallarda müraciətçinin viza müraciəti əsnasında ərizə formasında və digər sənədlərində göstərdiyi səyahət müddətinə tam uyğun şəkildə verilir.
Xorvatiya 1 iyul 2013-cü ildən etibarən Avropa Birliyinin üzvüdür, lakin Şengenə daxil deyildir. Əlbəttə ki, Xorvatiya Avropa Birliyinə daxil olduğu üçün aktiv Şengen vizası olan şəxslərə Xorvatiyaya səyahət edə bilmək üçün asanlaşdırılmış bir rejim hazırlamışdır. Belə ki, 2014-ci ilin yanvar ayının 22-dən etibarən Xorvatiya Respublikası Şengen vizası ilə ölkəsində tranzit və ya qısa-müddətli səfər edən şəxslər üçün azad viza rejiminin tətbiqi haqda qərar qəbul etdi. Bu qərarə əsasən, həmiçin Azərbaycan vətəndaşları aktiv çoxgirişli Şengen vizasına sahib olduqları təqdirdə bu viza ilə Xorvatiya ərazisinə daxil ola və vizanın qüvvədə qaldığı tarix müddətində bu ölkədə maksimum 90 gün qala bilərlər. Ancaq mütləq şəkildə çoxgirişli Şengen vizasına sahib olunmalıdır.
Xorvatiya Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Xorvatiya vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
6. Mülki vəziyyətinizin sübutu* (Ailəlisinizsə, nikah haqqında şəhadətnamənizin, 18 yaşdan aşağı uşaqlarınız varsa, doğum haqqında şəhadətnamələrinin və ya nikahınız pozulubsa, nikahın pozulmasına dair sənədin surəti)
7. 2 ədəd 3.5x4.5 ölçüdə, ağ fonda şəkliniz
10. Səfərinizi tam əhatə edəcək və minimum 30.000 EUR dəyəri əhatə edən səyahət sığortası
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Xorvatiyada qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 2.500-4.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 avro gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Əgər şəxsin aktiv çoxgirişli Şengen vizası yoxdursa, bu halda Xorvatiya vizası almalıdır. Bunun üçün həm Xorvatiyanın Bakıdakı viza mərkəzi olan VFS Globala, həm də Xorvatiyanın Bakıdakı səfirliyinə müraciət etmək olar. Qərar səfirliyin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Viza müraciətiniz zamanı səfirlikdə şəxsən iştirak etməyiniz tələb olunur.
Qeyd edək ki, Xorvatiya vizası üçün səfirliyə müraciət etmiş şəxslərin viza nəticəsi, adətən, 5-15 iş günü ərzində bəlli olur.
Xorvatiya Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Xorvatiyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Xorvatiya vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün Xorvatiya səfirliyi riskli səfirlik hesab olunmur. Təcrübəmizdə ilk vizalarını məhz bu səfirlikdən almış çox sayda müraciətçi olmuşdur. Əlbəttə, bunun üçün sizin digər bütün sənədləriniz qaydasında olmalıdır. Həmçinin, hər bir halda sizin daha öncə vizalarınızın olması Xorvatiya vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktorlardan biridir.
Xorvatiyaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Xorvatiya vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə və ya viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Xorvatiya səyahət vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

HOW CAN WE GET A CROATIAN VISA?
Located in Europe, a member of the European Union, but not a Schengen country, Croatia is a country visited by millions of tourists throughout the year. There are enough reasons for tourists to choose this country. With its capital city Zagreb, resort and tourist areas such as Dubrovnik, Trogir, Rovinj, sunny beaches along the Mediterranean Sea and countless attractions, it is quite normal for this country to attract the interest of the whole world. If you have chosen Croatia as your travel destination, you can get all the information about Croatia visa from this article.
Croatia Visa Types
You can realize your planned trip to Croatia by obtaining a Croatian tourist visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study in Croatia for a long-term period of more than 90 days (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located here, apply for a Croatian national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions. you can
Croatia Tourist Visa
Single-entry and multiple-entry Croatian visas are available. At the same time, you can apply for a short-term visa, which will cover only your first visit, or multiple-entry and long-term visa types. It varies depending on the purpose of your trip and the interval of your trip.
It should be noted that in most cases, the Croatian visa is issued in accordance with the travel period indicated by the applicant in the application form and other documents during the visa application.
Croatia has been a member of the European Union since July 1, 2013, but is not part of Schengen. Of course, since Croatia is part of the European Union, it has developed a simplified regime for people with an active Schengen visa to travel to Croatia. So, from January 22, 2014, the Republic of Croatia decided to apply a visa-free regime for transit or short-term visitors to its country with a Schengen visa. According to this decision, if citizens of Azerbaijan have an active multiple-entry Schengen visa, they can enter the territory of Croatia with this visa and stay in this country for a maximum of 90 days during the period of validity of the visa. However, you must have a multiple-entry Schengen visa.
Collection of Documents for Croatia Visa Application
When applying for a Croatian visa, you must submit the following documents:
The amount in your bank account is based on the travel dates you have indicated, i.e. the length of your stay in Croatia, the price of the flight tickets and hotels you have booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 2,500-4,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euros or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 60-70 euros for each day you indicate that you will be staying in the country with the price of your ticket and hotel reservations and assume a little higher than the figure you received.
If the person does not have an active multiple-entry Schengen visa, he/she must obtain a Croatian visa. For this, you can apply both to VFS Global, the Croatian visa center in Baku, and to the Croatian embassy in Baku. The decision is made by the consul in the consular department of the embassy.
You are required to attend the embassy in person during your visa application.
It should be noted that the visa result of the persons who applied for Croatian visa to the embassy is usually known within 2-5 working days.
The visa fee is 35 euros per person. If you want to apply for a long-term visa, the fee you will pay to the embassy is 100 euros. The fee is paid in cash, in euros, when submitting the documents.
Probability of getting Croatia Visa
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chances of getting a visa in Croatia depend on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience there have been many cases of obtaining visas for people with monthly income in the range of 300-500 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name) , the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting a Croatia visa. The Croatian embassy is not considered a high-risk embassy for persons with no previous travel history, i.e. no Schengen or other visa holders. In our experience, there were many applicants who got their first visas from this embassy. Of course, for this, all your other documents must be in order. Also, in any case, having your previous visas is one of the factors that increase your chances of getting a Croatia visa.
Croatia Visa Support
We as Vizam.az company can help you during your Croatian visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy or visa center, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking hotels or purchasing according to your request, travel for visa it will include setting up your tour plan, making travel insurance to cover your trip, consulting, following your visa procedure. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the fee for Croatia travel visa support service in our company is 69 AZN per person.