XƏYALLARINIZI GERÇƏK EDƏCƏK NORVEÇ ŞENGEN VİZASI
Bütün səyahətçilərin xəyallarını bəzəyən, şəkillərdə qarlı, şaxtalı, sakit təbiətinin və coğrafiyasının gözəlliyi ilə hər kəsi özünə aşiq edən Norveç. Artıq Norveçi şəkillərdən yox, öz gözlərinizlə görməyin vaxtının gəldiyini düşünürsünüzsə, sadəcə bir Norveç Şengen vizası bu arzunuzu reallığa çevirə bilər. Norveç vizası haqda bütün məlumatları bu məqalədə oxuyacaqsınız.
Norveç Viza Növləri
Norveç Şengen ölkələri siyahısına aid olduğuna görə siz müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün Norveç Şengen vizasına müraciət edərək bu vizanı əldə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Norveçdə müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Norveç milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Norveç Şengen Vizası
Norveç Şengen vizası digər Şengen vizaları kimi təkgirişli və çoxgirişli ola bilir. Eyni zamanda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Siz Norveç Şengen vizasını əldə etdikdən sonra səyahətiniz ərzində istənilən Şengen ölkəsinə daxil ola bilərsiniz. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Norveçdən edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Norveç vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Norveç Şengen vizasına müraciət etdiyiniz təqdirdə səyahət müddətiniz ərzində ən çox qalacağınız ölkə kimi Norveçi göstərməlisiniz. Əksər hallarda Norveçə səyahət planlayan şəxslər öz tur planlarına digər Avropa ölkələrini, xüsusən də Finlandiya, İsveç kimi Skandinav ölkələrini də əlavə edirlər. Səyahət tur planınızda Norveçdən əlavə bu ölkələrin də yer alması viza müraciətinizdə sizə problem yaratmır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Norveç göstərməyiniz viza üçün məhz Norveç vizasına müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Norveç Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Norveç Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Norveç Şengen vizası üçün müraciət Ankarada yerləşən Norveç Səfirliyinin Azərbaycandakı VFS Global adlı viza müraciət mərkəzində olunur. Viza haqda qərar Ankaradakı Norveç səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri təqdim etmək üçün viza görüşünü həftəiçi iş saatları ərzində Norveç VFS Global viza müraciət mərkəzinin +994 12 310 57 03 telefon nömrəsi ilə əlaqə saxlamaqla təyin etmək mümkündür. Lakin siz öncədən görüş təyin etmədən VFS Global şirkətinə yaxınlaşaraq sənədlərinizi təqdim edə bilərsiniz.
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən, adətən, 4 həftə (bayramla əlaqəli rəsmi qeyri-iş günləri istisna olmaqla) davam edir. Bu müddətə sənədlərin Azərbaycandakı viza mərkəzindən Ankaradakı səfirliyə çatdırılması və geri qaytarılması və eyni zamanda müraciət Ankaradakı səfirlik tərəfindən qəbul edildikdən sonra qərarın verilməsi üçün tələb olunan 20-25 günü əhatə edir.
Viza rüsumu 35 avro ərizə formasını doldurduqdan və təsdiqlədikdən sonra onlayn şəkildə ödənilir. Sənədləri təqdim edərkən isə viza mərkəzinin xidmət haqqı olan 55 AZN, ikitərəfli kuryer xidmət haqqı 74 AZN və viza prosedurunun başa çatdığı və pasportun hazır olduğu barədə məlumat verməsi üçün SMS xidmət haqqı 3 AZN ödənilir. Bu ödənişlər nəğd şəkildə və yalnız manatla qəbul olunur.
Norveç Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi Norveçdə də sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal və yaxşı olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığından biraz yüksək olması (təcrübədə 450-600 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Norveç Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə heç bir Şengen vizası olmayan şəxslər üçün Norveç səfirliyi ilk viza müraciəti seçimi olaraq nisbətən riskli görülə bilər. Təcrübəmizdə ilk Şengen vizasını Norveç səfirliyindən almış bir çox müraciətçi olmasına baxmayaraq, profilinizdəki digər nüansların (yuxarıda sadalanan) yüksək vəziyyətdə olduğu hallar istisna olmaqla, Norveç səfirliyi ilk Şengen vizanızı almaq üçün riskli səfirlikdir. Hər bir halda daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin Norveç səfirliyindən viza alma ehtimalınızı yüksəldən faktordur.
Norveçə Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Norveç Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin və otellərinizin alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Norveç Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

NORWAY SHENGEN VISA THAT WILL MAKE YOUR DREAMS COME TRUE
Norway, which decorates the dreams of all travelers, makes everyone fall in love with the beauty of its snowy, frosty, calm nature and geography. If you think it's time to see Norway with your own eyes and not just pictures, just a Norwegian Schengen visa can make this dream a reality. You will read all information about Norwegian visa in this article.
Norway Visa Types
Since Norway belongs to the list of Schengen countries, you can apply for a Norwegian Schengen visa to realize your temporary trip and get this visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you wish to receive a long-term education (such as a bachelor's, master's, doctorate, etc.) in Norway with a duration of more than 90 days or to work permanently in an institution located here, apply for a Norwegian national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions.
Norway Schengen Visa
The Norwegian Schengen visa can be single-entry or multiple-entry, like other Schengen visas. At the same time, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. Once you have a Norwegian Schengen visa, you can enter any Schengen country during your trip. However, in any case, we definitely recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. Norway. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with a Norwegian visa from another country, the border service of that country may turn you back and deny you entry, unless you mention it during your visa application. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you apply for a Norwegian Schengen visa, you must indicate Norway as the country where you will stay the most during your travel period. In most cases, people planning a trip to Norway add other European countries to their tour plans, especially Scandinavian countries such as Finland and Sweden. The inclusion of these countries in addition to Norway in your travel tour plan does not cause you any problems in your visa application. It will be enough for you to be able to apply for a visa for Norway if you simply show Norway as the country where you will stay the most during your general trip.
Collection of Documents for Norwegian Schengen Visa Application
When applying for a Norwegian Schengen visa, you must submit the following documents:
If you are an entrepreneur, you can submit the documents that will replace the certificate from the workplace (a copy of the TIN, a certificate issued by the Ministry of Taxes about your turnover, an extract from the register of your company) to the embassy. If you are not working, studying or in any case sponsoring another person to cover the costs of your trip, in this case a copy of that person's identity card, proof of employment (if self-employed, the documents listed above), proof of bank account and statement (this bank account can be both in your name and in the name of the sponsor), if you have a family bond, a document confirming this (for example, if it is a parent, your own birth certificate, if it is a brother or sister, both birth certificates, etc.) and a paper about sponsorship to the embassy must be submitted. If the applicant is under 18 years of age, in this case, if he is traveling alone, a copy of the permission document to leave the country from both parents or, if he is traveling with one of the parents, must also be submitted during the visa application.
The application for the Norwegian Schengen visa is made at the VFS Global visa application center of the Norwegian Embassy in Azerbaijan located in Ankara. The visa decision is made by the consul in the consular department of the Norwegian Embassy in Ankara.
It is possible to schedule a visa appointment to submit documents during weekday business hours by contacting the Norwegian VFS Global visa application center at +994 12 310 57 03. However, you can submit your documents by approaching VFS Global without an appointment.
The visa application can be made no earlier than 6 months before the date of the trip. All applicants are required to be personally present when submitting documents, except for applicants who are exempt from fingerprinting. Applicants who are free of fingerprints do not have to be personally present if they give a notarized power of attorney to another person to present the documents.
The Schengen visa procedure usually takes 4 weeks from the date of application (excluding official non-working days related to holidays). This period includes the 10-15 days required for the delivery and return of the documents from the visa center in Azerbaijan to the embassy in Ankara, as well as the 10-15 days required for the decision to be made after the application is received by the embassy in Ankara.
The visa fee of 35 euros is paid online after completing and confirming the application form. When submitting the documents, the service fee of the visa center is 55 AZN, the two-way courier service fee is 74 AZN, and the SMS service fee is 3 AZN for informing about the completion of the visa procedure and the passport is ready. These payments are accepted in cash and only in AZN.
Norway Schengen Visa Probability
As with the visa application of any country, your chance of getting a visa in Norway depends on the state of your profile. Your workplace and position should be normal and good, your monthly income should be slightly higher than the standard salary range (in experience, there have been many cases of obtaining visas for people with a monthly income of 450-600 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country Availability and travel history (property in your name, family and children) are factors that increase your chances of getting a Norwegian Schengen visa. For those who have never had a Schengen visa before, the Norwegian embassy can be seen as a relatively risky first visa application option. Although in our experience there are many applicants who have received their first Schengen visa from the Norwegian embassy, the Norwegian embassy is a risky embassy to get your first Schengen visa, unless the other nuances in your profile (listed above) are high. In any case, having previous Schengen visas is a factor that increases your chances of getting a visa from the Norwegian embassy.
Visa Support to Norway
As a Vizam.az company, we can help you during your Norwegian Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, purchasing your flight tickets and hotels that will cover your trip, setting up your visa travel itinerary, and obtaining travel insurance that will cover your trip. , consultation, follow-up of your visa procedure will be included. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the Norwegian Schengen visa support service fee in our company is 105 AZN per person.