TAYLANDA VİZANI NECƏ ƏLDƏ EDƏ BİLƏRƏM?
Hər il 40 milyondan çox turistin səyahət üçün üz tutduğu unikal ölkə - Tayland! Hind Okeanı sahillərində yerləşən çimərlikləri, bol əyləncəli gündəlik həyatı, partiləri, mədəniyyəti və mətbəxi, paytaxt Banqkok şəhərinin gurultulu və əyləncəli küçələri, həmçinin digər turistik bölgələri ilə məşhurlaşmış bu ölkəyə səyahət vizası almaq sadə bir yoldan keçir. Bu yolu isə biz sizə bu məqalədə göstərəcəyik.
Tayland Viza Növləri
Taylanda planladığınız səyahətinizi Tayland turizm vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Taylandda uzunmüddətli təhsil almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Tayland milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Tayland Turizm Vizası
Tayland vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, Tayland vizası əksər hallarda müraciətçilərə 3 aylıq müddət üçün verilir.
Tayland Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Tayland vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
6. 2 ədəd 3.5x4.5 ölçüdə, ağ fonda şəkliniz
7. Səyahətiniz üçün etdiyiniz aviabilet bronları
8. Səyahətiniz üçün etdiyiniz otel rezervasiyaları
9. İngilis dilində doldurulmuş ərizə forması
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Taylandda qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 2.500-3.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 dollar gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Viza müraciəti Taylandın Bakıdakı Səfirliyi tərəfindən qəbul olunur və qərar səfirliyin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Viza müraciətini etmək və sənədləri təhvil vermək üçün əvvəlcədən görüş təyininə ehtiyac yoxdur. Qəbul günləri hər həftənin Bazar ertəsi, Çərşənbə və Cümə günləri saat 14:00 və 16:00 aralığında (bayramla əlaqədar rəsmi qeyri-iş günləri istisna olmaqla) qəbul edilir. Sənədləri təhvil verərkən şəxsi iştirak mütləqdir, lakin pasportu təhvil almağa başqa şəxs gələ bilər. Bunun üçün həmin şəxs müraciətçinin şəxsiyyət vəsiqəsinin əslini təqdim etməlidir.
Viza nəticəsi, adətən, 30 iş gününə bəlli olur və viza nəticəsi müsbət olduğu təqdirdə vizanın etibarlılıq müddəti, adətən, 3 ay olur. Buna görə də, Tayland viza müraciətini ən tez səfər tarixinə 3 ay qalmış etmək məsləhətdir.
Viza rüsumu 41 USD-dir və nəğd şəkildə dollar şəklində qəbul edilir.
Tayland Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Taylandda da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Tayland vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün Tayland səfirliyi riskli səfirlik hesab olunmur. Təcrübəmizdə ilk vizalarını məhz bu səfirlikdən almış çox sayda müraciətçi olmuşdur. Əlbəttə, bunun üçün sizin digər bütün sənədləriniz qaydasında olmalıdır. Həmçinin, hər bir halda sizin daha öncə vizalarınızın olması Tayland vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktorlardan biridir.
Taylanda Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Tayland vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Tayland səyahət vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 149 AZN təşkil edir.

HOW CAN I GET A VISA IN THAILAND?
A unique country where more than 40 million tourists travel every year - Thailand! Acquiring a travel visa to this country, famous for its Indian Ocean beaches, abundant daily life, parties, culture and cuisine, bustling and fun streets of the capital city of Bangkok, as well as other tourist areas, is a simple process. We will show you this way in this article.
Thailand Visa Types
You can realize your planned trip to Thailand by getting a Thai tourist visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study in Thailand for a long time or work permanently in an institution located here, you can also apply for a Thai national visa if you have official invitation or acceptance letters from those educational and work institutions.
Thailand Tourist Visa
Single-entry and multiple-entry Thai visas are available. At the same time, you can apply for a short-term visa, which will cover only your first visit, or multiple-entry and long-term visa types. It varies depending on the purpose of your trip and the interval of your trip.
It should be noted that in most cases, Thai visas are issued to applicants for a period of 3 months.
Collection of Documents for Thailand Visa Application
When applying for a Thai visa, you must submit the following documents:
The amount in your bank account is based on the travel dates you have indicated, i.e. the length of your stay in Thailand, the price of the flight tickets and hotels you have booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 2,500-3,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euros or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 60-70 dollars for each day you indicate that you will be staying in the country with the price of your ticket and hotel reservations and assume a little higher than the figure you received.
If you are an entrepreneur, you can submit the documents that will replace the certificate from the workplace (a copy of the TIN, a certificate issued by the Ministry of Taxes about your turnover) to the embassy. If you are not working, studying or in any case sponsoring another person to cover the costs of your trip, in this case a copy of that person's identity card, proof of employment (if self-employed, the documents listed above), proof of bank account and statement (this bank account can be both in your name and in the name of the sponsor), if you have a family bond, a document confirming this (for example, if it is a parent, your own birth certificate, if it is a brother or sister, both of your birth certificates, etc.) and a paper about sponsorship to the embassy must be submitted. If the applicant is under 18 years of age, in this case, if he is traveling alone, a copy of the permission document to leave the country from both parents or, if he is traveling with one of the parents, must also be submitted during the visa application.
It should be noted that even if you submit documents such as TIN, certificate of turnover from the Ministry of Taxes or sponsorship paper, permission paper, you must have each of these documents translated into English and certified by a notary.
The visa application is received by the Embassy of Thailand in Baku and the decision is made by the consul in the consular department of the embassy.
There is no need to make an appointment in advance to apply for a visa and submit documents. Reception days are accepted on Mondays, Wednesdays and Fridays of every week between 14:00 and 16:00 (except official non-working days due to holidays). Personal presence is mandatory when handing over documents, but another person can come to hand over the passport. For this, the person must present the original of the applicant's identity card.
The visa result is usually available within 5 working days, and if the visa result is positive, the visa validity period is usually 3 months. Therefore, it is recommended to apply for a Thai visa at least 3 months before the date of travel.
The visa fee is 40 USD and is accepted in cash in dollars.
Thailand Visa Probability
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chance of getting a visa in Thailand depends on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience, visas have been issued to people with a monthly income of 300-500 AZN, there have been many cases), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name) , the presence of family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting a Thailand visa. The Thai embassy is not considered a high-risk embassy for people with no previous travel history, i.e. no Schengen or other visa holders. In our experience, there were many applicants who got their first visas from this embassy. Of course, for this, all your other documents must be in order. Also, in any case, having your previous visas is one of the factors that increase your chances of getting a Thailand visa.
Thailand Visa Support
As Vizam.az company , we can help you during your Thai visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, ​​filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking or purchasing hotels according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, will include consultation, follow-up of your visa procedure. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. The additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the Thai travel visa support service fee in our company is 125 AZN per person.