MACARISTAN ŞENGEN VİZASINI NECƏ ALA BİLƏRƏM?
Hər il ölkəmizdən sayca ən çox turistin üz tutduğu ölkələrdən biri, Avropaya giriş qapısı olaraq görünən, paytaxt Budapeşt şəhərinin qeyri-adi memarlıq abidələri və turistik bölgələri ilə məşhurlaşmış Macarıstan. Sadə bir Macarıstan Şengen vizası ilə bu ölkəni gəzə bilərsiniz. Bu vizanı necə əldə edə biləcəyinizlə bağlı detallı məlumatı isə biz bu məqalədə sizinlə bölüşürük.
Macarıstan Viza Növləri
Şengen ölkələri siyahısında yer alan Macarıstana səyahətinizi Macarıstan Şengen vizası vasitəsilə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Son illər ərzində bir çox gəncimizin də üz tutduğu Macarıstanda müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyən şəxslər isə həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktubları olduğu təqdirdə Macarıstan milli vizasına da müraciət edə bilərlər.
Macarıstan Şengen Vizası
Digər Şengen ölkələrinə oxşar olaraq Macarıstan Şengen vizasının da təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Hər bir halda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Macarıstan Şengen vizasını əldə etdikdən sonra istənilən Şengen ölkəsinə giriş edə bilmək mümkündür. Ancaq hər bir halda biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Macarıstandan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Macarıstan vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən (xüsusilə də Qərbi Avropa ölkələrindən) giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, bu sizin üçün problemə çevrilə, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz Macarıstan Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı, yəni müddət olaraq ən çox bu ölkədə qalacağınızı göstərməlisiniz. Əksər viza müraciətçiləri və səyahətçilər Macarıstandan əlavə olaraq öz tur planlarına Çexiya, Avstriya, Polşa və digər Avropa ölkələrini də əlavə edirlər. Bu kimi hallar sizin viza müraciətinizdə heç bir problem yaratmayacaq nüanslardır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Macarıstan göstərməyiniz viza üçün məhz Macarıstan səfirliyinə müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Macarıstan Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Macarıstan Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
5. Elektron hökumət portalından işlə bağlı arayış
15. Əgər turistik yox, işgüzar səfərlə bağlı vizaya müraciət olunursa, bu halda həmin iş, tədbir və ya görüşlə bağlı rəsmi dəvət məktubu
Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Bəzi hallarda Macarıstan səfirliyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və ya rezervasiyalar haqda təsdiq məktubunun alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi görülmüşdür.
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Şengendə qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 1.500-3.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə Şengen ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 avro gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Macarıstan Şengen vizası üçün müraciət Macarıstan Səfirliyinin konsulluq şöbəsində və ya BLS International adlı viza müraciət mərkəzində olunur. Viza haqda qərar Bakıdakı Macarıstan səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri konsulluğa təqdim etmək üçün viza görüşü onlayn şəkildə səfirliyin rəsmi saytında təyin edilir.
Sənədləri viza mərkəzinə təqdim etmək üçün isə +994 12 511 12 18 telefon nömrəsinə zəng edərək viza mərkəzində öncədən görüş təyin etmək lazımdır. Viza mərkəzi sənəd qəbulunu bazar ertəsindən cümə gününədək hər gün saat 8.30-dan 14.30-dək həyata keçirir.
Viza müraciəti səfər tarixindən ən tez 3 ay əvvəl edilə bilər və müraciət zamanı şəxsi iştirakı mütləqdir. 12 yaşına çatmamış uşaqların Macarıstan Səfirliyinin Konsulluq Şöbəsinə gətirilməsinə ehtiyac yoxdur, çünki onlardan barmaq izləri götürülmür (lakin onlar üçün ayrı vaxt götürülməlidir, çünki ərizəyə baxılması vaxt tələb edir).
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən, adətən, 5-15 kalendar günü (bayramla əlaqəli rəsmi qeyri-iş günləri istisna olmaqla) davam edir.
Viza müraciəti birbaşa konsulluğa müraciət edilərkən, yalnız 35 avro viza rüsumu ödənilir. Müraciətçi konsulluğa sənədlərini təqdim etdikdən sonra ona viza rüsumunun ödənişi üçün müvafiq çek verilir. Bu çek əsasənda müraciətçi ödənişi Azərbaycan Beynəlxalq Bankının Əsas binasında (Nizami küç. 67) həyata keçirməli və ödənişin həyata keçirildiyinə dair qəbzi konsulluğa həmin gün təqdim etməlidir.
Müraciətçi viza mərkəzinə müraciət etdiyi halda isə, 35 avrodan əlavə 29 avro viza mərkəzinin xidmət haqqı üçün də ödəniş edilməlidir və bu ödəniş sənədləri təqdim edərkən yerindəcə edilir.
Macarıstan Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Macarıstanda da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Macarıstan Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə Şengen vizası olmayan şəxslər üçün Macarıstan səfirliyi digər səfirliklərə nisbətən, daha rahat şəkildə müraciət ediləcək, daha az riskli səfirlikdir. Macarıstan səfirliyi təcrübəmizdə daha öncə səyahət tarixçəsi olmayan şəxslərin ən çox Şengen vizası aldığı səfirliklərdən biridir. Ancaq hər bir halda daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin Macarıstan səfirliyindən viza alma ehtimalınızı yüksəldən faktordur.
Macarıstana Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Macarıstan Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Macarıstan Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

Updated: 13 February 2025 7220 views 7 min. read
Hungary is one of the countries visited by the largest number of tourists from our country every year. You can visit this country with a simple Hungarian Schengen visa. We share detailed information about how to get this visa in this article.
Hungary Visa Types
You can travel to Hungary, which is included in the list of Schengen countries, using a Hungarian Schengen visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. In Hungary, where many of our young people have visited in recent years, those who want to receive long-term education (such as bachelor's, master's, doctoral studies, etc.) with a duration of more than 90 days or to work permanently in an institution located here must receive an official invitation or acceptance from those educational and work institutions. if they have letters, they can also apply for a Hungarian national visa.
Hungary Schengen Visa
Similar to other Schengen countries, the Hungarian Schengen visa is available in single-entry and multiple-entry types. In any case, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. After obtaining a Hungarian Schengen visa, it is possible to enter any Schengen country. However, in any case, we recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. from Hungary. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with a Hungarian visa from another country (especially from Western European countries) unless you mention it during your visa application, even if it is rare, it will become a problem for you, the border service of that country will turn you back and allow you to enter the country. may not give. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
Əgər siz Macarıstan Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı, yəni müddət olaraq ən çox bu ölkədə qalacağınızı göstərməlisiniz. Əksər viza müraciətçiləri və səyahətçilər Macarıstandan əlavə olaraq öz tur planlarına Çexiya, Avstriya, Polşa və digər Avropa ölkələrini də əlavə edirlər. Bu kimi hallar sizin viza müraciətinizdə heç bir problem yaratmayacaq nüanslardır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Macarıstan göstərməyiniz viza üçün məhz Macarıstan səfirliyinə müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Package of Documents for Hungary Schengen Visa Application
When applying for a Hungarian Schengen visa, you must submit the following documents:
Reference from the place of work* and, if applicable, an extract from the salary card (for persons studying, a reference from the educational institution) Employment reference from e-government portal Reference and statement from the bank account in your name. (Detailed information about the amount is mentioned below)
After your documents have been accepted, in any case, during your visa procedure, you may receive a call from the embassy and you may be asked to submit new documents. In some cases, it has been seen that during the visa procedure, the Hungarian embassy requires the applicants to purchase the hotels they have booked or to receive a confirmation letter about the reservations and submit the documents confirming this to the embassy.
The amount in your bank account is based on the travel dates you have indicated, i.e. the length of your stay in Schengen, the price of the flight tickets and hotels you have booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 1,500-3,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euro or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 60-70 euros for each day you indicate that you will stay in the Schengen area with the price of your ticket and hotel reservations, and assume a little higher than the figure you received.
The application for the Hungarian Schengen visa is made at the consular department of the Hungarian Embassy or at the visa application center called BLS International. The visa decision is made by the consul at the consular department of the Hungarian Embassy in Baku.
A visa appointment to submit documents to the consulate is scheduled online on the embassy's official website.
In order to submit the documents to the visa center, it is necessary to make an appointment at the visa center by calling +994 12 511 12 18. The visa center accepts documents from Monday to Friday from 8.30 to 14.30 every day.
The visa application can be made no earlier than 3 months before the date of the trip, and personal presence during the application is mandatory. Children under the age of 12 do not need to be brought to the Consular Section of the Hungarian Embassy, as they are not fingerprinted (but a separate appointment should be made for them, as the processing of the application takes time).
The Schengen visa procedure usually takes 10 calendar days (excluding official non-working days related to holidays) from the date of application.
When applying for a visa directly to the consulate, only a visa fee of 35 euros is paid. After the applicant submits his documents to the consulate, he is given a check for the payment of the visa fee. Based on this check, the applicant must make the payment at the main building of the International Bank of Azerbaijan (67 Nizami St.) and present the receipt of the payment to the consulate on the same day.
In case the applicant applies to the visa center, in addition to the 35 euros, 29 euros must be paid for the service fee of the visa center, and this payment is made on the spot when submitting the documents.
Hungary Schengen Visa Probability
Just as when applying for a visa to the embassies of all countries, your chances of getting a visa in Hungary depend on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience there have been many cases of obtaining visas for people with monthly income in the range of 300-500 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name) , the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting a Hungarian Schengen visa. For those who have not previously held a Schengen visa, the Hungarian embassy is an easier approach and less risky than other embassies. In our experience, the Hungarian embassy is one of the embassies where people with no previous travel history receive the most Schengen visas. However, in any case, the fact that you already have Schengen visas is a factor that increases your chances of getting a visa from the Hungarian embassy.
Hungary Visa Support
We, as Vizam.az company, can help you during your Hungarian Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking or purchasing hotels according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, will include travel insurance to cover your trip, consultation, follow-up of your visa procedure. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the Hungarian Schengen visa support service fee in our company is 69 AZN per person.