İRLANDİYA RESPUBLİKASINA SƏYAHƏT VİZASI! VİZA HAQQINDA BİLMƏDİKLƏRİNİZ
Avropada yerləşən İrlandiya adası hər il 10 milyona yaxın turistə ev sahibliyi edir. Turist axının diqqətini çəkən məqamlar sırasında bu adanın coğrafiyası, sakit və gözəl təbiəti, Atlantik okeanı sahilləri, paytaxt Dublin şəhərinin gözəlliyi və bir çox digər səbəbləri görə bilərsiniz. Əgər sizin də yolunuz İrlandiyadan düşürsə, bu ölkənin vizası haqqında bütün məlumatları məhz bu məqalədən toplaya bilərsiniz.
İrlandiya Viza Növləri
İrlandiyaya planladığınız səyahətinizi İrlandiya turizm vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz İrlandiyada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə İrlandiya milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
İrlandiya Turizm Vizası
İrlandiya Respublikası Avropa Birliyinə üzv olub, lakin Şengen ərazisinə daxil olmayan ölkələrdən biri kimi tanınır.
İrlandiya adası özü iki yerə bölünmüşdür. Adanın cənubu İrlandiya Respublikasıdır, şimalı isə Birləşmiş Krallığa aiddir. Hər hansı bir şəxs Şimalı İrlandiyaya səyahət etmək istədikdə İrlandiya vizasına yox, Birləşmiş Krallığın vizasına müraciət etməlidir. Şimali İrlandiya Antrim, Armagh, Derry, Down, Fermanagh və Tyrone vilayətlərindən ibarətdir. Əgər bir şəxs İrlandiya Respublikasına səyahət edib, oradan Şimalı İrlandiyaya keçib və yenidən İrlandiya Respublikasına qayıdacaqsa, bu o deməkdir ki, iki viza almalıdır: Birləşmiş Krallıq vizası və çoxgirişli İrlandiya vizası. Birləşmiş Krallıq vizası ilə də İrlandiya Respublikasına daxil olmaq olmaz.
İrlandiya vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, İrlandiya vizası əksər hallarda müraciətçinin viza müraciəti əsnasında ərizə formasında və digər sənədlərində göstərdiyi səyahət müddətinə tam uyğun şəkildə verilir.
İrlandiya Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
İrlandiya vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni İrlandiyada qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 3.500-5.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 avro gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
İrlandiya Respublikası üçün viza müraciəti İrlandiyanın Azərbaycanda yerləşən VFS Global İrlandiya adlı viza mərkəzinə edilir. İrlandiyanın Azərbaycanda heç bir diplomatik nümayəndəliyi yoxdur, buna görə də qərar İrlandiya Respublikasının qonşu ölkə Türkiyədə yerləşən səfirliyinin konsulluq şöbəsində verilir. İrlandiyada immiqrasiya və viza məsələlərini həll etmək üçün məsul orqan “Irish Naturalisation and Immigration Service (INIS)”dir.
Sənədləri təqdim etmək üçün viza görüşünü həftəiçi iş saatları ərzində İrlandiya VFS Global viza müraciət mərkəzinin + 994 12 310 57 09 telefon nömrəsi ilə əlaqə saxlamaqla təyin etmək mümkündür.
Sənədləri təqdim etmək üçün əvvəlcədən görüş təyini mütləqdir.
Müraciətçi nəzərdə tutulan səyahətdən ən tez 3 ay öncədən müraciət edə bilər. Sənədlərə baxılması müddəti müraciət olunan viza növündən, səfirliyin və Dublində yerləşən viza bölməsinin iş sıxlığından asılıdır. Mümkün qədər əvvəlcədən müraciət etmək lazımdır. Ən geci səyahətə minimum 8 həftə qalmış müraciət etmək məsləhətdir. Viza proseduru, adətən, 15-25 gün çəkir.
Viza rüsumu təkgirişli viza üçün 128 AZN, çoxgirişli viza üçün 213 AZN-dir, viza mərkəzinin xidmət haqqı isə 64 AZN-dir. Müraciət qəbul edildikdən sonra sənədlər İrlandiya Respublikasının Ankaradakı səfirliyinə göndərildiyi üçün, viza rüsumu və xidmət haqqından əlavə sənədlərin Ankaraya daşınmasına görə əlavə 139 AZN kuryer rüsumu da ödənilir.
İrlandiya Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi İrlandiyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığından yüksək olması (təcrübədə 600-700 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı da dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və yaxşı səyahət tarixçənizin olması sizin İrlandiya vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün İrlandiya vizasına müraciət riskli hesab olunur. Profilinizdəki digər nüanslar (yuxarıda sadalananlar) çox yüksək və yaxşı vəziyyətdə olduğu halda, səyahət tarixçəniz olmasa belə İrlandiya vizasını alma şansınız ola bilər. Hər bir halda səyahət tarixçənizin yaxşı olması sizin İrlandiya vizasını əldə etməyinizə birbaşa təsir göstərən amildir.
İrlandiyaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə İrlandiya vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə İrlandiya səyahət vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 125 AZN təşkil edir.

TRAVEL VISA TO THE REPUBLIC OF IRELAND! WHAT YOU DIDN'T KNOW ABOUT VISA
The island of Ireland, located in Europe, hosts about 10 million tourists every year. You can see the geography of this island, the calm and beautiful nature, the Atlantic Ocean coast, the beauty of the capital city of Dublin and many other reasons among the points that attract the attention of the tourist stream. If you are also coming from Ireland, you can collect all the information about the visa of this country from this article.
İrlandiya Viza Növləri
You can realize your planned trip to Ireland by obtaining an Irish tourist visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you wish to study in Ireland for a long-term period of more than 90 days (such as a bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located here, apply for an Irish national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions.
Irish Tourist Visa
The Republic of Ireland is a member of the European Union, but it is recognized as one of the countries not included in the Schengen area.
The island of Ireland itself is divided into two parts. The south of the island is the Republic of Ireland, and the north belongs to the United Kingdom. Anyone wishing to travel to Northern Ireland must apply for a UK visa rather than an Irish visa. Northern Ireland consists of the counties of Antrim, Armagh, Derry, Down, Fermanagh and Tyrone. If a person is traveling to the Republic of Ireland, then to Northern Ireland and back to the Republic of Ireland, this means that they need to obtain two visas: a United Kingdom visa and a multiple entry Irish visa. You cannot enter the Republic of Ireland with a United Kingdom visa either.
Single-entry and multiple-entry Irish visas are available. At the same time, you can apply for a short-term visa, which will cover only your first visit, or multiple-entry and long-term visa types. It varies depending on the purpose of your trip and the interval of your trip.
Note that, in most cases, the Irish visa is issued in accordance with the travel period indicated by the applicant in the application form and other documents during the visa application.
Collection of Documents for Irish Visa Application
When applying for an Irish visa, you must submit the following documents:
The amount in your bank account is based on your travel dates, i.e. the length of your stay in Ireland, the price of your booked flight tickets and hotels, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least AZN 3,500-5,000 in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euros or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 60-70 euros for each day you indicate that you will be staying in the country with the price of your ticket and hotel reservations and assume a little higher than the figure you received.
The visa application for the Republic of Ireland is made to the VFS Global Ireland visa center located in Azerbaijan. Ireland does not have any diplomatic representation in Azerbaijan, so the decision is made in the consular department of the embassy of the Republic of Ireland located in neighboring Turkey. The Irish Naturalization and Immigration Service (INIS) is the body responsible for immigration and visa issues in Ireland.
It is possible to schedule a visa appointment to submit documents during weekday business hours by contacting the Irish VFS Global visa application center at +994 12 310 57 09.
An appointment is required to submit the documents.
The applicant can apply no earlier than 3 months before the intended trip. The duration of document processing depends on the type of visa applied for, the workload of the embassy and the visa section located in Dublin. Apply as early as possible. It is advisable to apply at least 8 weeks before travel at the latest. The visa process usually takes 4 weeks (excluding non-working days related to holidays).
The visa fee is 128 AZN for a single-entry visa, 213 AZN for a multiple-entry visa, and the service fee of the visa center is 64 AZN. Since the documents are sent to the embassy of the Republic of Ireland in Ankara after the application is accepted, in addition to the visa fee and service fee, an additional AZN 139 courier fee is paid for transporting the documents to Ankara.
Chances of Getting an Irish Visa
As when applying for a visa at the embassy of any country, your chances of getting a visa in Ireland depend on the state of your profile. Your workplace and position are normal, your monthly income is higher than the standard salary range (in experience, visas have been issued to people with a monthly income in the range of 600-700 AZN, there have been many cases), you have enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (your name availability of property, family and children) and a good travel history are factors that increase your chances of getting an Irish visa. Applying for an Irish visa is considered risky for people with no previous travel history, i.e. no Schengen or other visa holders. If the other points in your profile (listed above) are very high and in good standing, you may have a chance to get an Irish visa even without a travel history. In any case, a good travel history is a direct factor in your obtaining an Irish visa.
Visa Assistance to Ireland
As Vizam.az company, we can help you during your Irish visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking or purchasing hotels according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, will include consultation, follow-up of your visa procedure. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the Irish travel visa support service fee in our company is 69 AZN per person.