BRAZİLİYA TURİST VİZASINI ƏLDƏ ETMƏYİN YOLU
Cənubi Amerika qitəsinin ən böyük ölkəsi, hər il 10 milyondan çox turistin üz tutduğu Braziliya bütün dünyada coğrafiyası, Atlantik Okeanı sahilləri, xüsusilə Rio da Janeyro şəhərinin unikal gözəlliyi, əyləncəli həyatı və dünyanın yeni yeddi möcüzəsindən biri olaraq hesab olunan İsa Məsih heykəli ilə məşhurdur. Braziliyaya səyahət etmək bir çox turistin böyük arzularından biridir. Siz də belə bir arzuya sahibsinizsə, bunu reallaşdırmağın yolunun Braziliya vizasından keçdiyindən xəbərdarsınız. Bu vizanı necə əldə edə biləcəyinizi isə məqalədə tapa bilərsiniz.
Braziliya Viza Növləri
Braziliyaya planladığınız səyahətinizi Braziliya turizm vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Braziliyada uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Braziliya milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Braziliya Turizm Vizası
Braziliya vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, Braziliya vizası əksər hallarda müraciətçilərə birillik müddətə və çoxgirişli olaraq verilir.
Braziliya Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Braziliya vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
6. 2 ədəd 3x4 ölçüdə, ağ fonda şəkliniz
7. Səyahətiniz üçün etdiyiniz aviabilet bronları
8. Səyahətiniz üçün etdiyiniz otel rezervasiyaları
9. İngilis dilində doldurulmuş ərizə forması
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Braziliyada qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 3.000-5.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 dollar gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Siz əgər, sahibkar kimi fəaliyyət göstərirsinizsə, iş yerindən arayışı əvəz edəcək sənədləri (VÖEN-in surəti yetərlidir) səfirliyə təqdim edə bilərsiniz. Əgər siz işləmirsinizsə, təhsil alırsınızsa və ya hər bir halda səfərinizin xərclərini qarşılamaq üçün başqa bir şəxsi sponsor göstərirsinizsə, bu halda həmin şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti, iş yerindən arayış (əgər sahibkardırsa, yuxarıda sadalanan sənədlər), bank hesabından arayış və çıxarış (bu bank hesabı həm sizin adınıza, həm də sponsorun adına ola bilər), əgər ailəvi bağınız varsa, bunu təsdiq edən sənədi (məsələn, valideyninizdirsə, özünüzün doğum haqqında şəhadətnaməniz, qardaş və ya bacınızdırsa, ikinizin də doğum haqqında şəhadətnamələriniz və s.) və sponsorluq haqqında kağız səfirliyə təqdim olunmalıdır. Əgər müraciət edən şəxs 18 yaşdan aşağıdırsa, bu halda tək səyahət etdiyi halda hər iki valideynindən və ya valideynlərindən biri ilə səyahət etdiyi halda isə digər valideynindən ölkədən çıxmasına dair icazə sənədin surətini də viza müraciəti zamanı təqdim etmək lazımdır.
Qeyd edək ki, VÖEN və ya sponsorluq kağızı, icazə kağızı kimi sənədləri təqdim etdiyiniz halda da bu sənədlərin hər birini notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq etdirməlisiniz.
Braziliya vizası üçün müraciət Braziliyanın Bakıdakı səfirliyinə edilir. Qərar səfirliyin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Turistik viza üçün vizanın cavabının çıxması, adətən, 3-5 iş günü çəkir.
Viza rüsumu 152 AZN-dir. Səfirliyə sənədlərini təqdim etdikdən sonra ona viza rüsumunun ödənişi üçün müvafiq çek verilir. Bu çek əsasənda müraciətçi ödənişi Azərbaycan Beynəlxalq Bankının Əsas binasında (Nizami küç. 67) həyata keçirməli və ödənişin həyata keçirildiyinə dair qəbzi konsulluğa həmin gün təqdim etməlidir.
Braziliya Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Braziliyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Braziliya vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün Braziliya səfirliyi riskli səfirlik hesab olunmur. Təcrübəmizdə ilk vizalarını məhz bu səfirlikdən almış çox sayda müraciətçi olmuşdur. Əlbəttə, bunun üçün sizin digər bütün sənədləriniz qaydasında olmalıdır. Həmçinin, hər bir halda sizin daha öncə vizalarınızın olması Braziliya vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktorlardan biridir.
Braziliyaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Braziliya vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Braziliya səyahət vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 125 AZN təşkil edir.

КАК ПОЛУЧИТЬ БРАЗИЛЬСКУЮ ТУРИСТИЧЕСКУЮ ВИЗУ
Самая большая страна на южноамериканском континенте, Бразилия, которую ежегодно посещают более 10 миллионов туристов, славится на весь мир своей географией, побережьем Атлантического океана, особенно неповторимой красотой города Рио-де-Жанейро, веселой жизнью и статуя Иисуса Христа, которая считается одним из новых семи чудес света. Путешествие в Бразилию – одна из заветных мечтаний многих туристов. Если у вас есть такая мечта, вы знаете, что способ воплотить ее в жизнь — получить бразильскую визу. О том, как получить эту визу, вы можете узнать в статье.
Типы виз в Бразилию
Вы можете реализовать запланированную поездку в Бразилию, получив бразильскую туристическую визу. Основаниями для оформления визы такого типа могут быть туризм, посещение семьи или друзей, командировка, медицинское обследование или лечение, краткосрочное обучение, программы обмена и многие другие непостоянные нюансы. Если вы хотите долгосрочно учиться в Бразилии (например, на степень бакалавра, магистра, доктора и т. д.) или постоянно работать в расположенном здесь учреждении, вы также можете подать заявление на получение бразильской национальной визы, если у вас есть официальные приглашения или письма о принятии от этих лиц. учебные и трудовые учреждения.
Туристическая виза в Бразилию
Доступны однократные и многократные бразильские визы. В то же время вы можете подать заявление на получение краткосрочной визы, которая будет охватывать только ваш первый визит, или многократных и долгосрочных виз. Это зависит от цели вашей поездки и интервала поездки.
Следует отметить, что в текущей ситуации бразильская виза выдается заявителям сроком на один год и с многократным въездом.
Сбор документов для подачи заявления на визу в Бразилию
Бразильская виза может быть получена с помощью следующих документов:
Оригинальный паспорт Xarici və birinci səhifəsinin surəti
Əgər varsa, əvvəlki vizalarınızın və giriş-çıxış möhürlərinizin surətləri
Şəxsiyyət vəsiqənizin surəti
İş yerindən arayış* və əgər varsa, maaş kartından çıxarış (təhsil alan şəxslər üçün təhsil müəssisəsindən arayış) Adınıza olan Bank hesabından arayış (Məbləğ barədə aşağıda detallı məlumat qeyd olunub)
2 ədəd 3x4 ölçüdə, в фонде şəkliniz
Səyahətiniz üçün etdiyiniz aviabilet bronları
Səyahətiniz üçün etdiyiniz otel rezervasiyaları
Ingilis dilində doldurulmus ərizə forması
Əgər туристический yox, işgüzar səfərlə bağlı vizaya müraciət olunursa, bu halda həmin is, tədbir və ya görüşlə bağlı rəsmi dəvət məktubu
Сумма на вашем банковском счете зависит от указанных вами дат поездки, то есть продолжительности вашего пребывания в Бразилии, стоимости авиабилетов и забронированных вами отелей и т. д. варьируется в зависимости. В целом рекомендуется иметь на банковском счете не менее 3000-5000 манатов для недельной поездки (эквивалент евро или долларов США). Эта сумма должна полностью покрыть ваш план путешествия. При расчете суммы вы можете просуммировать среднюю дневную стоимость в 60-70 долларов за каждый указанный вами день пребывания в стране с ценой вашего билета и брони отеля и предположить немного большую, чем полученная вами цифра. .
Если вы предприниматель, то документы, которые заменят справку с места работы (достаточно копии ИНН), вы можете подать в посольство. Если вы не работаете, не учитесь и не спонсируете другое лицо для покрытия расходов на вашу поездку, в этом случае необходимо предоставить копию удостоверения личности этого человека, подтверждение трудоустройства (если вы работаете не по найму, документы, перечисленные выше), подтверждение банковский счет и выписка (этот банковский счет может быть как на ваше имя, так и на имя спонсора), если у вас есть семейные узы, документ, подтверждающий это (например, если это родитель, собственное свидетельство о рождении, если это брат или сестра, оба ваших свидетельства о рождении и т. д.) и необходимо подать в посольство бумагу о спонсорстве. Если заявителю не исполнилось 18 лет, в этом случае, если он путешествует один, копия разрешительного документа на выезд из страны от обоих родителей или, если он путешествует с одним из родителей, также должна быть представлена ​​во время заявление на получение визы.
Обратите внимание, что даже если вы подаете такие документы, как ИНН или спонсорскую бумагу, разрешительную бумагу, каждый из этих документов должен быть переведен на английский язык и заверен нотариально.
Заявление на получение бразильской визы подается в посольство Бразилии в Баку. Решение принимает консул в консульском отделе посольства.
Для туристической визы ответ на визу обычно занимает 3-5 рабочих дней.
Стоимость визы составляет 152 AZN. После подачи документов в посольство ему выдают чек на оплату визового сбора. Обычно заявитель должен произвести оплату этого чека в главном здании Международного банка Азербайджана (ул. Низами, 67) и в тот же день представить квитанцию ​​об оплате в консульство.
Вероятность получения бразильской визы
Так же, как и при подаче заявления на визу в посольстве любой страны, ваш шанс получить визу в Бразилию зависит от состояния вашего профиля. Ваше рабочее место и должность должны быть нормальными, ваш ежемесячный доход должен находиться в пределах стандартной зарплаты (по опыту было много случаев получения виз для людей с ежемесячным доходом в диапазоне 300-500 AZN), вы должны показать достаточное количество денег в ваш банковский счет для покрытия всей вашей поездки, нюансы, которые привязывают вас к стране (наличие недвижимости на ваше имя, наличие вашей семьи и детей) и ваша история путешествий — факторы, которые увеличивают ваши шансы на получение бразильской визы. Посольство Бразилии не считается посольством высокого риска для лиц, не имеющих предыдущей истории поездок, то есть не имеющих Шенгенской зоны или других владельцев виз. По нашему опыту, было много заявителей, которые получили свои первые визы именно в этом посольстве. Конечно, для этого все остальные ваши документы должны быть в порядке. Кроме того, в любом случае наличие предыдущих виз является одним из факторов, повышающих ваши шансы на получение визы в Бразилию.
Визовая поддержка в Бразилию
Мы, как компания Vizam.az, можем помочь вам при подаче заявления на получение бразильской визы. Если вы пользуетесь нашей услугой визовой поддержки, наша услуга включает в себя запись на прием от вашего имени в посольстве, заполнение анкеты, профессиональную подготовку документов, бронирование авиабилетов, покрывающих вашу поездку, бронирование или покупку. отели в соответствии с вашими пожеланиями, составление плана визового тура, включая консультации, сопровождение вашей визовой процедуры. Мы также можем помочь вам с нотариальным заверением и нотариальным заверением ваших документов на английском языке. Дополнительная плата за каждый документ составит 16 AZN. В целом стоимость услуги поддержки для оформления туристической визы в Бразилию в нашей компании составляет 95 AZN на человека.