AVROPANIN TACI! BİRLƏŞMİŞ KRALLIĞA SƏYAHƏT VİZASINI ALMAQ ÜÇÜN NƏ ETMƏLİ?
Avropanın ən çox üz tutulan ölkələrindən biri, dünyanın bəlkə də ən görkəmli və məşhur adası – Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı. Özündə İngiltərə, Şotlandiya, Uels, Şimali İrlandiya ölkələrini birləşdirən Britaniya Krallığı hər il ümumilikdə 40 milyondan çox turisti qonaq edir. Bəziləri üçün xəyal kimi görünən Britaniya sizin də səyahət hədəfinizdədirsə, bu ada krallığının vizası haqqında bütün məlumatları məqalədə tapa bilərsiniz.
Birləşmiş Krallıq Viza Növləri
Birləşmiş Krallığa planladığınız səyahətinizi Birləşmiş Krallıq turizm vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əslində isə Birləşmiş Krallıq vizasının növləri çoxdur və yuxarıda sadalanan hər bir səbəb üçün xüsusi bir viza növünə müraciət edirsiniz. Sadəcə bunların hər birini turist vizası başlığı altında toplamaq mümkündür. Əgər siz Birləşmiş Krallıqda müddəti 180 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Birləşmiş Krallığın milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz. Birləşmiş Krallığa səfərinizi daha rahat planlamaq üçün muzey biletləri, şəhər turları və ekskursiyaları buraya klik edərək onlayn əldə edə bilərsiniz.
Birləşmiş Krallıq Turizm Vizası
Tam adı Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı olan bu ölkə Avropa qitəsində yerləşsə də, hal-hazırda nə Şengen müqaviləsinə, nə də Avropa Birliyinə daxildir. Baxmayaraq ki, Birləşmiş Krallıq Şengen müqaviləsinə heç vaxt daxil olmayıb, onun Avropa Birliyindən çıxışı hələ yeni, 31 yanvar 2020-ci ildə baş vermişdir. Bununla da 1 yanvar 2021-ci ilədək Birləşmiş Krallıq və Avropa Birliyi üçün əlavə tənzimləmələri müzakirə etmək üçün keçid dövrü elan edilmişdir. Birləşmiş Krallıq vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, Birləşmiş Krallıq vizası müraciətçilərə çoxgirişli və 6 aylıq period üçün verilir. Yəni siz bu vizanı əldə etdikdən sonra Birləşmiş Krallıqda ardıcıl olaraq 6 ay qala bilərsiniz. Bundan əlavə siz həmçinin, ikiillik, beşillik, onillik vizalara da müraciət edə bilərsiniz.
Birləşmiş Krallıq Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Birləşmiş Krallıq vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Birləşmiş Krallıqda qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 4.000-5.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 70-80 funt gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Birləşmiş Krallığa viza müraciəti prosedurunun axışı belədir:
1. Viza növünü seçmək
Birləşmiş Krallığa gəlmək, təhsil almaq, işləmək, ailə birləşimi etmək üçün Azərbaycan vətəndaşlarından viza tələb olunur. Hardan gəldiyindən, nə üçün gəldiyindən, nə qədər müddət ölkədə qalmağından, şəxsi vəziyyət və qabiliyyətdən asılı olaraq Birləşmiş Krallığın bir sıra viza növü vardır. İlk öncə bu viza növlərindən biri seçilir.
1. Müraciəti hazırlamaq
Birləşmiş Krallığın bir çox viza növündə onlayn şəkildə ərizə formasını doldurmaq, təsdiqləmək, viza rüsumunu ödəmək mümkündür. Yaşından asılı olmayaraq, hər bir müraciətçi üçün ayrılıqda ərizə formasını doldurulur, təsdiqlənir və ödəniş edilir. Heç bir halda viza rüsumundan azad olma kimi bir seçim yoxdur. Viza rüsumu isə viza növündən asılı olaraq dəyişir. Müraciətlər adətən, planlaşdırılmış səyahət, təhsil proqramının və ya işin başlama tarixindən 3 ay əvvəl edilə bilər.
1. Viza görüşündə iştirak
Müraciət zamanı ərizə forması dolurulduqdan, təsdiqləndikdən və viza rüsumu ödənildikdən sonra görüş təyin etmək tələb olunur. Viza görüşü zamanı, adətən, yalnız pasport qarşı tərəfdə qalır. Qalan sənədlər yalnız skan versiyada qəbul olunur.
1. Viza qərarı
Viza qərarının müddəti viza növündən asılı olaraq dəyişir. Turist vizası üçün bu müddət, adətən, 3-4 həftə çəkir. Viza qərarı müsbətdirsə, pasport ilə birlikdə pasport səhifələrindən birinə yapışdırılmış viza stikeri olacaqdır. Əgər vizaya imtina edilibsə, o zaman pasportla birlikdə imtina səbəbini izah edən bir imtina kağızı da veriləcəkdir.
Birləşmiş Krallığın Azərbaycanda səfirliyi var, lakin konsulluğu yoxdur. Buna görə də viza müraciəti “UK TLS Contact” adlı viza müraciət mərkəzində edilir. Viza haqda qərar isə İstanbuldakı İngiltərə Konsulluğu tərəfindən verilir. Konsulluqların viza prosedurları isə Birləşmiş Krallıq Viza və İmmiqrasiyası (eng: UK Visas and Immigration, qısaca UKVI) tərəfindən tənzimlənir.
Birləşmiş Krallıq səyahət vizasının rüsumu 115 funt sterlinq olaraq nəzərdə tutulub. Bu məbləğ ərizə forması təsdiqləndikdən sonra onlayn şəkildə ödənilir.
Birləşmiş Krallıq Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Birləşmiş Krallıqda da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal və yaxşı olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığından yüksək olması (təcrübədə 600-700 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı da dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və yaxşı səyahət tarixçənizin olması sizin Birləşmiş Krallıq vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün Birləşmiş Krallıq vizasına müraciət riskli hesab olunur. Profilinizdəki digər nüanslar (yuxarıda sadalananlar) çox yüksək və yaxşı vəziyyətdə olduğu halda, səyahət tarixçəniz olmasa belə Birləşmiş Krallıq vizasını alma şansınız ola bilər. Hər bir halda səyahət tarixçənizin yaxşı olması sizin Birləşmiş Krallıq vizasını əldə etməyinizə birbaşa təsir göstərən amildir.
Birləşmiş Krallığa Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Birləşmiş Krallıq vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Birləşmiş Krallıq səyahət vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 190 AZN təşkil edir.
Birləşmiş Krallıq bəziləri üçün xəyal kimi görünsə də, sizin üçün reallıq ola bilər! Xoş səyahətlər!

THE CROWN OF EUROPE! WHAT DO I NEED TO GET A TRAVEL VISA TO THE UNITED KINGDOM?
One of the most visited countries in Europe, perhaps the most prominent and famous island in the world - the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. The Kingdom of Great Britain, which unites the countries of England, Scotland, Wales, and Northern Ireland, hosts more than 40 million tourists every year. If Britain, which seems like a dream for some, is your travel destination, you can find all the information about the visa of this island kingdom in the article.
United Kingdom Visa Types
You can realize your planned trip to the United Kingdom by obtaining a United Kingdom tourist visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. In fact, there are many types of UK visa and for each of the reasons listed above, you apply for a specific type of visa. It is possible to collect each of them under the heading of tourist visa. If you wish to pursue long-term studies (such as a bachelor's, master's, doctorate, etc.) in the United Kingdom for more than 180 days, or to work permanently at an institution based here, if you have official letters of invitation or acceptance from those educational and work institutions, a national visa of the United Kingdom you can also apply.
United Kingdom Tourist Visa
Although this country, whose full name is the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, is located on the European continent, it is currently neither part of the Schengen Agreement nor the European Union. Although the United Kingdom has never entered the Schengen Agreement, its exit from the European Union has just taken place on January 31, 2020. It also announced a transition period until January 1, 2021 for the United Kingdom and the European Union to negotiate additional arrangements. There are single-entry and multiple-entry visas for the United Kingdom. At the same time, you can apply for a short-term visa, which will cover only your first visit, or multiple-entry and long-term visa types. It varies depending on the purpose of your trip and the interval of your trip.
It should be noted that the United Kingdom visa is issued to applicants for a multiple-entry and 6-month period. That is, after obtaining this visa, you can stay in the United Kingdom for 6 consecutive months. In addition, you can also apply for two-year, five-year, ten-year visas.
Package of Documents for United Kingdom Visa Application
When applying for a UK visa, you must provide the following documents:
The amount in your bank account is based on your travel dates, i.e. the length of your stay in the UK, the price of your booked flight tickets and hotels, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 4,000-5,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euros or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 70-80 pounds for each day you indicate that you will be staying in the country with the price of your ticket and hotel reservations and assume a little higher than the figure you received.
The procedure for applying for a visa to the United Kingdom is as follows:
1. Choose the type of visa
Citizens of Azerbaijan require a visa to come to the United Kingdom, study, work, and join a family. The United Kingdom has a number of visa types depending on where you come from, why you are coming, how long you are staying in the country, and personal circumstances and abilities. First of all, one of these visa types is selected.
1. Prepare the application
For many types of UK visas, it is possible to fill out the application form, confirm it, and pay the visa fee online. Regardless of age, a separate application form is filled, approved and paid for each applicant. There is no such option as a visa exemption in any case. The visa fee varies depending on the type of visa. Applications can usually be made 3 months before the start date of the planned travel, study program or work.
1. Participation in the visa meeting
When applying, an appointment is required after the application form is filled out, approved and the visa fee is paid. During the visa appointment, usually only the passport is left on the other side. The remaining documents are accepted only in the scanned version.
1. Visa decision
The duration of the visa decision varies depending on the type of visa. For a tourist visa, this period usually takes 15 working days. If the visa decision is positive, the passport will have a visa sticker attached to one of the passport pages. If the visa is refused, then a refusal letter explaining the reason for the refusal will be issued along with the passport.
The United Kingdom has an embassy in Azerbaijan, but no consulate. Therefore, the visa application is made at the visa application center called "UK TLS Contact". The decision on the visa is made by the British Consulate in Istanbul. The visa procedures of the consulates are regulated by the United Kingdom Visas and Immigration (eng: UK Visas and Immigration, UKVI for short).
The UK travel visa fee is £95. This amount is paid online after the application form is approved.
Probability of Obtaining a United Kingdom Visa
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chances of getting a visa in the United Kingdom depend on the state of your profile. Your workplace and position are normal and good, your monthly income is higher than the standard salary range (in experience, visas have been obtained for people with a monthly income in the range of 600-700 AZN, there have been many cases), you have enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country Availability (property to your name, family and children) and a good travel history are factors that increase your chances of getting a UK visa. Applying for a UK visa is considered risky for people with no previous travel history, i.e. no Schengen or other visa holders. If the other aspects of your profile (listed above) are very high and in good standing, you may have a chance to get a UK visa even without a travel history. In any case, a good travel history is a direct factor in your obtaining a UK visa.
UK Visa Support
We, as Vizam.az company, can help you during your United Kingdom visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking or purchasing hotels according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, will include consultation, follow-up of your visa procedure. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the service fee for United Kingdom travel visa support service in our company is AZN 353 per person.