AVROPANIN TACI! BİRLƏŞMİŞ KRALLIĞA SƏYAHƏT VİZASINI ALMAQ ÜÇÜN NƏ ETMƏLİ?
Avropanın ən çox üz tutulan ölkələrindən biri, dünyanın bəlkə də ən görkəmli və məşhur adası – Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı. Özündə İngiltərə, Şotlandiya, Uels, Şimali İrlandiya ölkələrini birləşdirən Britaniya Krallığı hər il ümumilikdə 40 milyondan çox turisti qonaq edir. Bəziləri üçün xəyal kimi görünən Britaniya sizin də səyahət hədəfinizdədirsə, bu ada krallığının vizası haqqında bütün məlumatları məqalədə tapa bilərsiniz.
Birləşmiş Krallıq Viza Növləri
Birləşmiş Krallığa planladığınız səyahətinizi Birləşmiş Krallıq turizm vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əslində isə Birləşmiş Krallıq vizasının növləri çoxdur və yuxarıda sadalanan hər bir səbəb üçün xüsusi bir viza növünə müraciət edirsiniz. Sadəcə bunların hər birini turist vizası başlığı altında toplamaq mümkündür. Əgər siz Birləşmiş Krallıqda müddəti 180 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Birləşmiş Krallığın milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz. Birləşmiş Krallığa səfərinizi daha rahat planlamaq üçün muzey biletləri, şəhər turları və ekskursiyaları buraya klik edərək onlayn əldə edə bilərsiniz.
Birləşmiş Krallıq Turizm Vizası
Tam adı Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı olan bu ölkə Avropa qitəsində yerləşsə də, hal-hazırda nə Şengen müqaviləsinə, nə də Avropa Birliyinə daxildir. Baxmayaraq ki, Birləşmiş Krallıq Şengen müqaviləsinə heç vaxt daxil olmayıb, onun Avropa Birliyindən çıxışı hələ yeni, 31 yanvar 2020-ci ildə baş vermişdir. Bununla da 1 yanvar 2021-ci ilədək Birləşmiş Krallıq və Avropa Birliyi üçün əlavə tənzimləmələri müzakirə etmək üçün keçid dövrü elan edilmişdir. Birləşmiş Krallıq vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, Birləşmiş Krallıq vizası müraciətçilərə çoxgirişli və 6 aylıq period üçün verilir. Yəni siz bu vizanı əldə etdikdən sonra Birləşmiş Krallıqda ardıcıl olaraq 6 ay qala bilərsiniz. Bundan əlavə siz həmçinin, ikiillik, beşillik, onillik vizalara da müraciət edə bilərsiniz.
Birləşmiş Krallıq Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Birləşmiş Krallıq vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Birləşmiş Krallıqda qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 4.000-5.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 70-80 funt gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Birləşmiş Krallığa viza müraciəti prosedurunun axışı belədir:
1. Viza növünü seçmək
Birləşmiş Krallığa gəlmək, təhsil almaq, işləmək, ailə birləşimi etmək üçün Azərbaycan vətəndaşlarından viza tələb olunur. Hardan gəldiyindən, nə üçün gəldiyindən, nə qədər müddət ölkədə qalmağından, şəxsi vəziyyət və qabiliyyətdən asılı olaraq Birləşmiş Krallığın bir sıra viza növü vardır. İlk öncə bu viza növlərindən biri seçilir.
1. Müraciəti hazırlamaq
Birləşmiş Krallığın bir çox viza növündə onlayn şəkildə ərizə formasını doldurmaq, təsdiqləmək, viza rüsumunu ödəmək mümkündür. Yaşından asılı olmayaraq, hər bir müraciətçi üçün ayrılıqda ərizə formasını doldurulur, təsdiqlənir və ödəniş edilir. Heç bir halda viza rüsumundan azad olma kimi bir seçim yoxdur. Viza rüsumu isə viza növündən asılı olaraq dəyişir. Müraciətlər adətən, planlaşdırılmış səyahət, təhsil proqramının və ya işin başlama tarixindən 3 ay əvvəl edilə bilər.
1. Viza görüşündə iştirak
Müraciət zamanı ərizə forması dolurulduqdan, təsdiqləndikdən və viza rüsumu ödənildikdən sonra görüş təyin etmək tələb olunur. Viza görüşü zamanı, adətən, yalnız pasport qarşı tərəfdə qalır. Qalan sənədlər yalnız skan versiyada qəbul olunur.
1. Viza qərarı
Viza qərarının müddəti viza növündən asılı olaraq dəyişir. Turist vizası üçün bu müddət, adətən, 3-4 həftə çəkir. Viza qərarı müsbətdirsə, pasport ilə birlikdə pasport səhifələrindən birinə yapışdırılmış viza stikeri olacaqdır. Əgər vizaya imtina edilibsə, o zaman pasportla birlikdə imtina səbəbini izah edən bir imtina kağızı da veriləcəkdir.
Birləşmiş Krallığın Azərbaycanda səfirliyi var, lakin konsulluğu yoxdur. Buna görə də viza müraciəti “UK TLS Contact” adlı viza müraciət mərkəzində edilir. Viza haqda qərar isə İstanbuldakı İngiltərə Konsulluğu tərəfindən verilir. Konsulluqların viza prosedurları isə Birləşmiş Krallıq Viza və İmmiqrasiyası (eng: UK Visas and Immigration, qısaca UKVI) tərəfindən tənzimlənir.
Birləşmiş Krallıq səyahət vizasının rüsumu 115 funt sterlinq olaraq nəzərdə tutulub. Bu məbləğ ərizə forması təsdiqləndikdən sonra onlayn şəkildə ödənilir.
Birləşmiş Krallıq Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Birləşmiş Krallıqda da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal və yaxşı olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığından yüksək olması (təcrübədə 600-700 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı da dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və yaxşı səyahət tarixçənizin olması sizin Birləşmiş Krallıq vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün Birləşmiş Krallıq vizasına müraciət riskli hesab olunur. Profilinizdəki digər nüanslar (yuxarıda sadalananlar) çox yüksək və yaxşı vəziyyətdə olduğu halda, səyahət tarixçəniz olmasa belə Birləşmiş Krallıq vizasını alma şansınız ola bilər. Hər bir halda səyahət tarixçənizin yaxşı olması sizin Birləşmiş Krallıq vizasını əldə etməyinizə birbaşa təsir göstərən amildir.
Birləşmiş Krallığa Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Birləşmiş Krallıq vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Birləşmiş Krallıq səyahət vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 190 AZN təşkil edir.
Birləşmiş Krallıq bəziləri üçün xəyal kimi görünsə də, sizin üçün reallıq ola bilər! Xoş səyahətlər!

КОРОНА ЕВРОПЫ! ЧТО МНЕ НУЖНО ДЛЯ ПОЛУЧЕНИЯ ТУРИСТИЧЕСКОЙ ВИЗЫ В СОЕДИНЕННОЕ КОРОЛЕВСТВО?
Одна из самых посещаемых стран Европы, пожалуй, самый выдающийся и знаменитый остров мира – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии. Королевство Великобритании, объединяющее страны Англию, Шотландию, Уэльс и Северную Ирландию, ежегодно принимает более 40 миллионов туристов. Если целью вашего путешествия является Великобритания, которая некоторым кажется мечтой, всю информацию о визе этого островного королевства вы сможете найти в статье.
Типы виз в Великобританию
Вы можете реализовать запланированную поездку в Соединенное Королевство, получив туристическую визу Соединенного Королевства. Основаниями для оформления визы такого типа могут быть туризм, посещение семьи или друзей, командировка, медицинское обследование или лечение, краткосрочное обучение, программы обмена и многие другие непостоянные нюансы. На самом деле существует множество типов британских виз, и по каждой из перечисленных выше причин вы подаете заявление на получение определенного типа визы. Каждую из них можно собрать под заголовком туристическая виза. Если вы хотите продолжить долгосрочное обучение (например, степень бакалавра, магистра, доктора и т. д.) в Соединенном Королевстве в течение более 180 дней или работать на постоянной основе в учреждении, расположенном здесь, если у вас есть официальные письма-приглашения или прием из этих учебных и рабочих учреждений, вы также можете подать заявление на получение национальной визы Соединенного Королевства.
Туристическая виза в Великобританию
Хотя эта страна, полное название которой – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии, расположена на европейском континенте, на данный момент она не входит ни в Шенгенское соглашение, ни в Евросоюз. Хотя Соединенное Королевство никогда не входило в Шенгенское соглашение, его выход из Европейского Союза состоялся только 31 января 2020 года. Он также объявил переходный период до 1 января 2021 года для Соединенного Королевства и Европейского Союза для переговоров о дополнительных договоренностях. В Соединенное Королевство существуют однократные и многократные визы. В то же время вы можете подать заявление на получение краткосрочной визы, которая будет охватывать только ваш первый визит, или многократных и долгосрочных виз. Это зависит от цели вашей поездки и интервала поездки.
Следует отметить, что виза Соединенного Королевства выдается заявителям на многократный въезд и сроком на 6 месяцев. То есть после получения этой визы вы сможете находиться в Великобритании 6 месяцев подряд. Кроме того, вы также можете подать заявление на получение двухлетней, пятилетней, десятилетней визы.
Пакет документов для подачи заявления на визу в Великобританию
При подаче заявления на визу в Великобританию необходимо предоставить следующие документы:
Сумма на вашем банковском счете зависит от дат вашего путешествия, то есть продолжительности вашего пребывания в Великобритании, стоимости забронированных вами авиабилетов и отелей и т. д. варьируется в зависимости. В целом рекомендуется иметь на своем банковском счете не менее 4000-5000 AZN для недельной поездки (эквивалент евро или долларов США). Эта сумма должна полностью покрыть ваш план путешествия. При расчете суммы вы можете суммировать среднюю дневную стоимость в 70-80 фунтов за каждый указанный вами день пребывания в стране с ценой вашего билета и брони отеля и предположить немного большую, чем полученная вами цифра. .
Процедура подачи заявления на визу в Великобританию следующая:
1. Выберите тип визы
Гражданам Азербайджана требуется виза для приезда в Соединенное Королевство, учебы, работы и воссоединения с семьей. В Соединенном Королевстве существует несколько типов виз в зависимости от того, откуда вы приехали, почему вы приезжаете, как долго вы находитесь в стране, а также от личных обстоятельств и способностей. Прежде всего, выбирается один из этих типов визы.
1. Подготовьте заявку
Для многих типов виз в Великобританию можно заполнить анкету, подтвердить ее и оплатить визовый сбор онлайн. Независимо от возраста на каждого заявителя заполняется, утверждается и оплачивается отдельная анкета. В любом случае такого варианта, как освобождение от визы, не существует. Визовый сбор варьируется в зависимости от типа визы. Заявки обычно можно подать за 3 месяца до даты начала запланированной поездки, учебной программы или работы.
1. Участие в визовой встрече
При подаче заявления необходима предварительная запись после заполнения, утверждения и оплаты визового сбора. Во время оформления визы на обратной стороне обычно оставляют только паспорт. Остальные документы принимаются только в сканированном варианте.
1. Решение по визе
Срок принятия решения по визе варьируется в зависимости от типа визы. Для туристической визы этот срок обычно занимает 15 рабочих дней. Если решение по визе будет положительным, к одной из страниц паспорта будет прикреплена визовая наклейка. Если в визе будет отказано, то вместе с паспортом будет выдано письмо об отказе с объяснением причины отказа.
У Соединенного Королевства есть посольство в Азербайджане, но нет консульства. Поэтому заявление на визу подается в визовом центре «UK TLS Contact». Решение по визе принимает Консульство Великобритании в Стамбуле. Визовые процедуры в консульствах регулируются Службой виз и иммиграции Соединенного Королевства (англ. UK Visas and Immigration, сокращенно UKVI).
Стоимость туристической визы в Великобританию составляет 95 фунтов стерлингов. Эта сумма выплачивается онлайн после утверждения формы заявки.
Вероятность получения визы Великобритании
Так же, как и при подаче заявления на визу в посольстве любой страны, ваши шансы получить визу в Великобритании зависят от состояния вашей анкеты. Ваше место работы и должность нормальные и хорошие, Ваш ежемесячный доход превышает стандартный диапазон заработной платы (по опыту визы получали люди с ежемесячным доходом в пределах 600-700 AZN, было много случаев), Вы Имейте достаточно денег на своем банковском счете, чтобы покрыть всю поездку, нюансы, которые привязывают вас к стране. Доступность (имущество на ваше имя, семью и детей) и хорошая история путешествий — факторы, которые увеличивают ваши шансы на получение британской визы. Подача заявления на получение визы в Великобританию считается рискованной для людей, не имеющих предыдущей истории поездок, то есть не имеющих Шенгенской зоны или других владельцев виз. Если другие аспекты вашего профиля (перечисленные выше) очень высоки и имеют хорошую репутацию, у вас может быть шанс получить визу в Великобританию даже без истории поездок. В любом случае, хорошая история путешествий является прямым фактором в получении вами визы в Великобританию.
Визовая поддержка Великобритании
Мы, как компания Vizam.az, можем помочь вам при подаче заявления на визу в Великобританию. Если вы пользуетесь нашей услугой визовой поддержки, наша услуга включает в себя запись на прием от вашего имени в посольстве, заполнение анкеты, профессиональную подготовку документов, бронирование авиабилетов, покрывающих вашу поездку, бронирование или покупку. отели в соответствии с вашими пожеланиями, составление плана визового тура, включая консультации, сопровождение вашей визовой процедуры. Мы также можем помочь вам с нотариальным заверением и нотариальным заверением ваших документов на английском языке. Дополнительная плата за каждый документ составит 16 AZN. В целом стоимость услуги по поддержке туристической визы в Великобританию в нашей компании составляет 353 маната на человека.
Хотя некоторым Соединенное Королевство может показаться мечтой, для вас оно может стать реальностью! Счастливых путешествий!