YUNANISTAN ŞENGEN VİZASINA MÜRACİƏT
Hər il 30 milyondan çox turistə ev sahibliyi edərək dünyanın ən turistik ölkələrindən biri hesab olunan Yunanıstan. Coğrafiyası, dəniz sahilləri, adaları, tarixi və mədəniyyəti, görkəmli abidələri ilə səyahətçilərin qəlbində taxt qurmuş ölkələrdən biri. Belə bir fakt mövcuddur ki, yay aylarında Yunanıstanda yunanlardan daha çox əcnəbi turist olur. Siz də bu statistikadakı turistlərdən birinə çevrilmək istəyirsinizsə, sizə lazım olacaq Yunanıstan Şengen vizası haqqında məlumatı bu məqalədə tapacaqsınız.
Yunanıstan Viza Növləri
Şengen ölkələri siyahısında yer alan Yunanıstana səyahətinizi Yunanıstan Şengen vizası vasitəsilə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Son illər ərzində bir çox gəncimizin də üz tutduğu Yunanıstanda müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyən şəxslər isə həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktubları olduğu təqdirdə Yunanıstan milli vizasına da müraciət edə bilərlər.
Yunanıstan Şengen Vizası
Digər Şengen ölkələrinə oxşar olaraq Yunanıstan Şengen vizasının da təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Hər bir halda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Yunanıstan Şengen vizasını əldə etdikdən sonra istənilən Şengen ölkəsinə giriş edə bilmək mümkündür. Ancaq hər bir halda biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Yunanıstandan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Yunanıstan vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən (xüsusilə də Qərbi Avropa ölkələrindən) giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, bu sizin üçün problemə çevrilə, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz Yunanıstan Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı, yəni müddət olaraq ən çox bu ölkədə qalacağınızı göstərməlisiniz. Əksər viza müraciətçiləri və səyahətçilər Yunanıstandan əlavə olaraq öz tur planlarına İtaliya, Malta və digər Avropa ölkələrini də əlavə edirlər. Bu kimi hallar sizin viza müraciətinizdə heç bir problem yaratmayacaq nüanslardır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Yunanıstan göstərməyiniz viza üçün məhz Yunanıstan səfirliyinə müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Yunanıstan Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Yunanıstan Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
15. Əgər turistik yox, işgüzar səfərlə bağlı vizaya müraciət olunursa, bu halda həmin iş, tədbir və ya görüşlə bağlı rəsmi dəvət məktubu
Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Bəzi hallarda Yunanıstan səfirliyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və ya rezervasiyalar haqda təsdiq məktubunun alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi görülmüşdür.
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Şengendə qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 2.500-3.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə Şengen ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 70-80 avro gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Yunanıstan Şengen vizasını almaq üçün Yunanıstanın Azərbaycandakı Səfirliyinə müraciət olunur. Viza haqda qərar səfirliyin konsulluq şöbəsində, konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri təqdim etmək üçün viza görüşünü həftəiçi səfirliyin +99412 492 01 19 telefon nömrəsi ilə əlaqə saxlamaqla təyin etmək mümkündür. Görüş təyini zamanı səyahət tarixlərə nəzərə alınır. Səyahət tarixi nə qədər gecdirsə, görüş vaxtı da nisbətən gec tarixə təyin olunur.
Qeyd edək ki, sənədləri təqdim etdiyiniz zaman səfirlikdə konsulla qısa bir intervyu həyata keçirilir. Bu intervyuda sizdən özünüzlə, şəxsi həyatınızla, səfər planlarınız və məqsədlərinizlə bağlı qısa suallar verilə bilər.
Sənədləri təqdim etmək üçün görüş təyin etmədən səfirlik sənədləri qəbul etmir. Viza müraciəti səfər tarixindən ən tez 6 ay əvvəl edilə bilər. Müraciətçilərin sənədləri təqdim edərkən şəxsi iştirakı mütləqdir.
Şengen viza proseduru, adətən, 5-15 iş günüdür. Lakin cavab daha tez və ya daha gec də bəlli ola bilər. Müraciət zamanı bu faktı nəzərə almaq lazımdır.
Viza rüsumu olaraq 35 avro milli valyutada, yəni manatla nağd şəkildə ödənilməlidir. Viza rüsumunun manat ekvivalenti səfirlik tərəfindən günün məzənnəsinə görə tənzimlənir.
Yunanıstan Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Yunanıstanda da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Yunanıstan Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə Şengen vizası olmayan şəxslər üçün Yunanıstan səfirliyi riskli səfirlik hesab olunmur. Səyahət tarixçəsi olmayan şəxslərin təcrübəmizdə ilk Şengen vizalarını Yunanıstan səfirliyindən aldığı hallar dəfələrlə təkrarlanıb. Əlbəttə, bunun üçün digər bütün sənədləriniz qaydasında olmalıdır. Ancaq hər bir halda daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin Yunanıstan səfirliyindən viza alma ehtimalınızı yüksəldən faktordur.
Yunanıstana Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Yunanıstan Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Yunanıstan Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

GREECE SHENGEN VISA APPLICATION
Greece, which hosts more than 30 million tourists every year, is considered one of the most touristic countries in the world. It is one of the countries that established a throne in the hearts of travelers with its geography, sea coasts, islands, history and culture, and outstanding monuments. There is a fact that there are more foreign tourists than Greeks in Greece during the summer months. If you want to become one of the tourists in these statistics, you will find the information you will need about the Greece Schengen visa in this article.
Greece Visa Types
You can travel to Greece, which is included in the list of Schengen countries, using a Greece Schengen visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. In Greece, where many of our young people have visited in recent years, those who want to receive a long-term education (such as bachelor's, master's, doctoral studies, etc.) with a duration of more than 90 days or to work permanently in an institution located here will receive an official invitation or acceptance from those educational and work institutions. if they have letters, they can also apply for a Greek national visa.
Greece Schengen Visa
Similar to other Schengen countries, the Greek Schengen visa is available in single-entry and multiple-entry types. In any case, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. After obtaining a Greece Schengen visa, it is possible to enter any Schengen country. However, in any case, we recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. from Greece. Otherwise, if you try to enter the Schengen area from another country (especially Western European countries) with a Greek visa, unless you mention it during your visa application, in rare cases, it will become a problem for you, the border service of that country will turn you back and you will not be allowed to enter the country. may not give. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you are applying for a Greece Schengen visa, you must indicate the maximum number of days you will stay in this country during your trip. Most visa applicants and travelers add Italy, Malta and other European countries to their tour plans in addition to Greece. Such cases are nuances that will not cause any problems in your visa application. It will be enough for you to apply for a visa to the Greek embassy just by indicating the country where you will stay the most during your general trip, Greece.
Collection of Documents for Greece Schengen Visa Application
When applying for a Greece Schengen visa, you must submit the following documents:
After your documents have been accepted, in any case, during your visa procedure, you may receive a call from the embassy and you may be asked to submit new documents. In some cases, it has been seen that during the visa procedure, the Greek embassy requires the applicants to purchase the hotels they have booked or to receive a confirmation letter about the reservations and submit the documents confirming this to the embassy.
The amount in your bank account is based on the travel dates you have indicated, i.e. the length of your stay in Schengen, the price of the flight tickets and hotels you have booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 2,500-3,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euros or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 70-80 euros for each day you indicate that you will stay in the Schengen area with the price of your ticket and hotel reservations, and expect a little higher than the figure you received.
To get a Greek Schengen visa, apply to the Embassy of Greece in Azerbaijan. The decision on the visa is made by the consul in the consular department of the embassy.
It is possible to schedule a visa appointment to submit documents by contacting the embassy phone number +99412 492 01 19 during the week. Travel dates are taken into account when making an appointment. The later the travel date, the later the meeting time is set.
Note that when you submit the documents, a short interview with the consul is conducted at the embassy. In this interview, you may be asked short questions about yourself, your personal life, your travel plans and goals.
The embassy does not accept documents without making an appointment to submit them. The visa application can be made no earlier than 6 months before the date of the trip. Applicants must be personally present when submitting documents.
The Schengen visa procedure usually takes 5 working days. But the answer may be known sooner or later than 5 working days. This fact should be taken into account when applying.
Visa fee of 35 euros must be paid in cash in national currency, i.e. in manat. The manat equivalent of the visa fee is adjusted by the embassy according to the exchange rate of the day.
Greece Schengen Visa Probability
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chances of getting a visa in Greece depend on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience there have been many cases of obtaining visas for people with monthly income in the range of 300-500 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name) , the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting a Greece Schengen visa. For persons who have not previously held a Schengen visa, the Greek embassy is not considered a high-risk embassy. In our experience, people with no travel history have repeatedly received their first Schengen visas from the Greek Embassy. Of course, for this, all your other documents must be in order. However, in any case, the fact that you already have Schengen visas is a factor that increases your chances of getting a visa from the Greek embassy.
Greece Visa Support
We, as Vizam.az company, can help you during your Greek Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking or purchasing hotels according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, will include travel insurance to cover your trip, consultation, follow-up of your visa procedure. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, our company's Greek Schengen visa support service fee is 69 AZN per person.