ŞİMALİ AFRİKANIN MAVİ İNCİSİ - MƏRAKEŞƏ SƏYAHƏT VİZASI
Afrika qitəsinin şimalında yerləşən, coğrafiyası və şəhərlərinin unikal memarlıq stili ilə, qızmar çimərlikləri ilə məşhur Kasablanka şəhəri, “Mavi Şəhər” kimi tanınan Şefşauen bölgəsi, abidələri ilə dünyada məşhur olan Mərakeşin il ərzində 10 milyondan çox turistə ev sahibliyi etməsi təsadüfi deyil. Siz də özünüzü həmin milyonların arasında görmək istəyirsinizsə, sizə gərəkli olacaq Mərakeş səyahət vizası haqqında ətraflı məlumatı bu məqalədən əldə edəcəksiniz.
Mərakeş Turizm Vizası
Mərakeşə planladığınız səyahətinizi Mərakeş turizm vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər.
Mərakeş vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, Mərakeş vizası əksər hallarda müraciətçinin viza müraciəti əsnasında ərizə formasında və digər sənədlərində göstərdiyi səyahət müddətindən başlayaraq 30 günlük müddətə verilir.
Mərakeş Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Mərakeş vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
6. Əgər ailə üzvünüzlə birlikdə müraciət edirsinizsə, mülki vəziyyətinizin sübutu* (Yoldaşınızla edirsinizsə, nikah haqqında şəhadətnamənizin, Övladınızla edirsinizsə, doğum haqqında şəhadətnaməsinin surəti)
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Mərakeşdə qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 2.500-4.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 dollar gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Viza müraciəti Mərakeşin Bakıdakı səfirliyinə edilir. Viza rüsumu 43 USD-dir və sənədləri təhvil verən zaman nağd şəkildə ödənilir. Sənədləri təhvil vermək üçün müraciətçinin şəxsi iştirakı mütləqdir. Viza nəticəsi, adətən, 5 iş günü ərzində bəlli olur.
Mərakeş Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Mərakeşdə də sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Mərakeş vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün Mərakeş səfirliyi riskli səfirlik hesab olunmur. Təcrübəmizdə ilk vizalarını məhz bu səfirlikdən almış çox sayda müraciətçi olmuşdur. Əlbəttə, bunun üçün sizin digər bütün sənədləriniz qaydasında olmalıdır. Həmçinin, hər bir halda sizin daha öncə vizalarınızın olması Mərakeş vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktorlardan biridir.
Mərakeşə Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Mərakeş vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Əlavə xidmət olaraq biz sizə viza intervyusunda sizinlə birlikdə iştirak etmək kimi bir xidmət də təklif edə bilərik. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Mərakeş səyahət vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 125 AZN təşkil edir.
Mərakeş və Azərbaycan arasında vizadan azad edilməsi haqqında saziş 28 avqust 2024-cü il tarixindən etibarən qüvvədədir.
Mərakeşə vizasız səyahət haqqında daha ətraflı məlumat əldə etmək istəyirsinizsə, buraya klik edərək mərakeşə vizasız səyahət blogumuza keçid edə bilərsiniz.

BLUE PEARL OF NORTH AFRICA - TRAVEL VISA TO MOROCCO
It is no coincidence that Morocco, located in the north of the African continent, is famous for its geography and the unique architectural style of its cities, the city of Casablanca, famous for its hot beaches, the region of Chefchaouen, known as the "Blue City", and its monuments, hosts more than 10 million tourists a year. If you want to be among those millions, this article will provide you with detailed information about the Morocco travel visa you will need.
Morocco Tourist Visa
You can realize your planned trip to Morocco by obtaining a Moroccan tourist visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examinations or treatments, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances.
Single-entry and multiple-entry Moroccan visas are available. At the same time, you can apply for a short-term visa, which will cover only your first visit, or multiple-entry and long-term visa types. It varies depending on the purpose of your trip and the interval of your trip.
It should be noted that, in most cases, the Moroccan visa is issued for 30 days, starting from the travel period indicated by the applicant in the application form and other documents during the visa application.
Collection of Documents for Morocco Visa Application
When applying for a Moroccan visa, you must submit the following documents:
If you are applying with a family member, proof of your marital status* (copy of your marriage certificate if you are applying with a spouse, birth certificate if you are applying with a child)
2 photos of you in 3x4 size, on a white background
The amount in your bank account is based on the travel dates you have indicated, i.e. the length of your stay in Morocco, the price of the flight tickets and hotels you have booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 2,500-4,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euros or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 60-70 dollars for each day you indicate that you will be staying in the country with the price of your ticket and hotel reservations and assume a little higher than the figure you received.
If you are an entrepreneur, you can submit the documents that will replace the certificate from the workplace (a copy of the TIN, a certificate issued by the Ministry of Taxes about your turnover) to the embassy. If you are not working, studying or in any case sponsoring another person to cover the costs of your trip, in this case a copy of that person's identity card, proof of employment (if self-employed, the documents listed above), proof of bank account and statement (this bank account can be both in your name and in the name of the sponsor), if you have a family bond, a document confirming this (for example, if it is a parent, your own birth certificate, if it is a brother or sister, both of your birth certificates, etc.) and a paper about sponsorship to the embassy must be presented. If the applicant is under 18 years of age, in this case, if he is traveling alone, a copy of the permission document to leave the country from both parents or, if he is traveling with one of the parents, must also be submitted during the visa application.
It should be noted that even if you submit documents such as TIN, certificate of turnover from the Ministry of Taxes or sponsorship paper, permission paper, you must have each of these documents translated and certified into English by a notary.
The visa application is made to the Moroccan embassy in Baku. The visa fee is 38 USD and is paid in cash when submitting the documents. The personal presence of the applicant is mandatory for handing over the documents. The visa result is usually available within a week.
Probability of Getting a Morocco Visa
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chance of getting a visa in Morocco depends on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience there have been many cases of obtaining visas for people with a monthly income in the range of 300-500 AZN), and you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name), the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting a Moroccan visa . The Moroccan embassy is not considered a high-risk embassy for people who have no previous travel history, that is, who do not have a Schengen or other visa. In our experience, many applicants got their first visas from this embassy. Of course, for this, all your other documents must be in order. Also, in any case, having your previous visas is one of the factors that increase your chances of getting a Morocco visa.
Morocco Visa Support
We, as Vizam.az company, can help you during your Moroccan visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, ​​filling out your application form, professionally preparing your documents, booking your flight tickets that will cover your trip, booking or purchasing hotels according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, will include consultation, follow-up of your visa procedure. As an additional service, we can also offer you a service such as attending the visa interview with you. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. The additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the Moroccan travel visa support service fee in our company is 118 AZN per person.