DƏLİ SƏYAHƏTÇİLƏRİN HƏDƏFİ – MEKSİKA! MEKSİKA SƏYAHƏT VİZASI
Şimali Amerikanın bu unikal ölkəsi, istər yerdə qalan bütün dünyadan onu fərqləndirən mədəniyyəti, mətbəxi, əyləncələri, istər coğrafiyasının üstünlükləri, Atlantik və Sakit Okean sahillərinin qızmar çimərlikləri, istərsə də təbiəti, dünyanın yeddi möcüzəsindən biri sayılan Çiçen İtsaya ev sahibliyi etməsi kimi saymaqla bitməyəcək nüanslarıyla hər zaman unikal ölkələrə unikal səyahətlər etməyi sevən səyahətçilərin hədəfində olub. Əgər siz də o səyahətçilərdən birisinizsə, hədəfinizi vurmağınız üçün sizə gərəkli olan Meksika vizası haqda sizə lazım olan bütün məlumatları ətraflı şəkildə bu məqalədə oxuyacaqsınız.
Meksika Viza Növləri
Meksikaya planladığınız səyahətinizi Meksika turizm vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Meksikada uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Meksika milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Meksika Turizm Vizası
Meksika vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, Meksika vizası əksər hallarda müraciətçilərə 6 aylıq period üçün və çoxgirişli statusla verilir.
Hansı ölkə vətəndaşı olmağından asılı olmayaraq, etibarlı və çoxgirişli Şengen, ABŞ, Kanada, Yaponiya və ya Birləşmiş Krallıq vizası olan hər bir şəxs Meksika vizasına sahib olmadan Meksikaya daxil ola bilər. Ancaq bu vizalar mütləq şəkildə aktiv və çoxgirişli olmalıdırlar. Bu şərtlər ödənilmədiyi təqdirdə Azərbaycan vətəndaşları Meksikaya daxil olmaq üçün Meksika vizası üçün müraciət etməlidirlər.
Meksika Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Meksika vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
9. 2 ədəd 3.5x4.5 ölçüdə, ağ fonda şəkliniz
Qeyd edək ki, Meksika səfirliyi üçün adınıza mülkün olması və bu barədə səfirliyə lazımi sənədləri təqdim etməyiniz, həmçinin maaş kartınızdan və bank hesabınızdan ən azı son 3 ayın çıxarışını təqdim etməyiniz mühüm rol oynayır.
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Meksikada qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 4.500-5.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 dollar gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Siz əgər, sahibkar kimi fəaliyyət göstərirsinizsə, iş yerindən arayışı əvəz edəcək sənədləri (VÖEN-in surəti, Vergilər Nazirliyindən dövriyyəniz haqqında verilmiş arayış) səfirliyə təqdim edə bilərsiniz. Əgər siz işləmirsinizsə, təhsil alırsınızsa və ya hər bir halda səfərinizin xərclərini qarşılamaq üçün başqa bir şəxsi sponsor göstərirsinizsə, bu halda həmin şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti, iş yerindən arayış (əgər sahibkardırsa, yuxarıda sadalanan sənədlər), bank hesabından arayış və çıxarış (bu bank hesabı həm sizin adınıza, həm də sponsorun adına ola bilər), əgər ailəvi bağınız varsa, bunu təsdiq edən sənədi (məsələn, valideyninizdirsə, özünüzün doğum haqqında şəhadətnaməniz, qardaş və ya bacınızdırsa, ikinizin də doğum haqqında şəhadətnamələriniz və s.) və sponsorluq haqqında kağız səfirliyə təqdim olunmalıdır. Əgər müraciət edən şəxs 18 yaşdan aşağıdırsa, bu halda tək səyahət etdiyi halda hər iki valideynindən və ya valideynlərindən biri ilə səyahət etdiyi halda isə digər valideynindən ölkədən çıxmasına dair icazə sənədin surətini də viza müraciəti zamanı təqdim etmək lazımdır.
Azərbaycan vətəndaşları üçün viza müraciətlərinin baxılmasında Meksikanın Bakıdakı Səfirliyinin konsulluq şöbəsi məsuliyyət daşıyır.
Qeyd edək ki, ərizə forması səfirlikdə müraciətçi tərəfindən doldurulmalıdır. Həmçinin viza müraciəti zamanı konsulluqda qısa bir müsahibə baş tutur. Müsahibə əsnasında sizə səyahətiniz, səyahət tarixləri və məqsədiniz, iş yerinizlə bağlı və şəxsi suallar verilə bilər.
Viza rüsumu 48 USD-dir. Müraciətçi konsulluğa sənədlərini təqdim etdikdən sonra ona viza rüsumunun ödənişi üçün müvafiq çek verilir. Bu çek əsasənda müraciətçi ödənişi Azərbaycan Beynəlxalq Bankının Əsas binasında (Nizami küç. 67) həyata keçirməli və ödənişin həyata keçirildiyinə dair qəbzi konsulluğa həmin gün təqdim etməlidir.
Viza nəticəsi isə profildən və təqdim olunan sənədlərdən asılı olaraq dəyişir. Əgər bütün sənədlər qaydasındadırsa, o zaman viza nəticəsi həmin gün ərzində bəlli olur. Əgər, əksik sənədlər varsa, o zaman həmin sənədləri təqdim etmək üçün zaman verilir. Müraciətçi həmin sənədləri təqdim edə bilməsə, viza müraciəti mənfi nəticələnir.
Turist vizası proseduru isə ümumilikdə, adətən, 3-10 iş günü çəkir.
Meksika Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Meksikada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında və daha yüksək olması (təcrübədə 400-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Meksika vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Həmçinin, daha öncə də bildirdiyimiz kimi adınıza olan mülklərin, maaş kartınızdan və bank hesabınızdan çıxarışlarınızın təqdim olunması, həmçinin müsahibədə verilən düzgün cavablar sizin Meksika viza alma şansınızı əhəmiyyətli dərəcədə artırır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün Meksika səfirliyi riskli səfirlik hesab olunmur. Təcrübəmizdə ilk vizalarını məhz bu səfirlikdən almış çox sayda müraciətçi olmuşdur. Əlbəttə, bunun üçün sizin digər bütün sənədləriniz qaydasında olmalıdır. Həmçinin, hər bir halda sizin daha öncə vizalarınızın olması Meksika vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktorlardan biridir.
Meksikaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Meksika vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, konsultasiya, müsahibəyə hazırlıq, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Meksika səyahət vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 125 AZN təşkil edir.

THE DESTINATION OF CRAZY TRAVELERS – MEXICO! MEXICO TRAVEL VISA
This unique country of North America, whether it is its culture, cuisine, entertainment, which distinguishes it from the rest of the world, whether it is the advantages of its geography, the hot beaches of the Atlantic and Pacific Ocean coasts, or its nature, with its countless nuances, such as hosting Chichen Itza, which is considered one of the seven wonders of the world. time has been the target of travelers who like to make unique trips to unique countries. If you are one of those travelers, this article will detail all the information you need about the Mexico visa you need to hit your destination.
Mexico Visa Types
You can realize your planned trip to Mexico by obtaining a Mexican tourist visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study long-term in Mexico (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located here, you can also apply for a Mexican national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions.
Mexico Tourist Visa
Single-entry and multiple-entry Mexican visas are available. At the same time, you can apply for a short-term visa, which will cover only your first visit, or multiple-entry and long-term visa types. It varies depending on the purpose of your trip and the interval of your trip.
Note that, in most cases, Mexican visas are issued to applicants for a period of 6 months and with multiple entry status.
Anyone with a valid and multiple-entry Schengen, US, Canadian, Japanese or United Kingdom visa can enter Mexico without holding a Mexican visa, regardless of nationality. However, these visas must be active and multi-entry. If these conditions are not met, citizens of Azerbaijan must apply for a Mexican visa to enter Mexico.
Collection of Documents for Mexico Visa Application
When applying for a Mexican visa, you must submit the following documents:
Please note that it is important for the Mexican embassy to have a property in your name and to submit the necessary documents to the embassy, as well as to submit at least the last 3 months' statement from your salary card and bank account.
The amount in your bank account is based on the travel dates you indicated, i.e. the length of your stay in Mexico, the price of the flight tickets and hotels you booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 4,500-5,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euro or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 60-70 dollars for each day you indicate that you will be staying in the country with the price of your ticket and hotel reservations and assume a little higher than the figure you received.
If you operate as an entrepreneur, you can submit the documents that will replace the certificate from the workplace (a copy of the TIN, a certificate issued by the Ministry of Taxes about your turnover) to the embassy. If you are not working, studying or in any case sponsoring another person to cover the costs of your trip, in this case a copy of that person's identity card, proof of employment (if self-employed, the documents listed above), proof of bank account and statement (this bank account can be both in your name and in the name of the sponsor), if you have a family bond, a document confirming this (for example, if it is a parent, your own birth certificate, if it is a brother or sister, both of your birth certificates, etc.) and a paper about sponsorship to the embassy must be presented. If the applicant is under 18 years of age, in this case, if he is traveling alone, a copy of the permission document to leave the country from both parents or, if he is traveling with one of the parents, must also be submitted during the visa application.
It should be noted that even if you submit documents such as TIN, certificate of turnover from the Ministry of Taxes or sponsorship paper, permission paper, you must have each of these documents translated and certified into English by a notary.
The consular department of the Embassy of Mexico in Baku is responsible for processing visa applications for citizens of Azerbaijan.
Note that the application form must be filled in by the applicant at the embassy. Also, during the visa application, a short interview takes place at the consulate. During the interview, you may be asked questions about your travel, travel dates and purpose, employment, and personal questions.
The visa fee is 36 USD. After the applicant submits his documents to the consulate, he is given a check for the payment of the visa fee. Based on this check, the applicant must make the payment at the main building of the International Bank of Azerbaijan (67 Nizami St.) and present the receipt of the payment to the consulate on the same day.
The visa result varies depending on the profile and submitted documents. If all the documents are in order, then the visa result is known within the same day. If there are missing documents, then time is given to submit those documents. If the applicant fails to submit those documents, the visa application will be rejected.
The tourist visa procedure generally takes 2-5 working days.
Probability of Obtaining a Mexican Visa
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chances of getting a visa in Mexico depend on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range and higher (in experience, there have been many cases of obtaining visas for people with a monthly income of 400-500 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country ( having property in your name, family and children) presence and travel history are factors that increase your chances of getting a Mexican visa. Also, as we mentioned earlier, the presentation of properties in your name, your salary card and bank account statements, as well as the correct answers given in the interview, significantly increase your chances of getting a Mexican visa. The Mexican Embassy is not considered a high-risk embassy for persons with no prior travel history, i.e., no Schengen or other visa holders. In our experience, there were many applicants who got their first visas from this embassy. Of course, for this, all your other documents must be in order. Also, in any case, having previous visas is one of the factors that increase your chances of getting a Mexican visa.
Visa Assistance to Mexico
We, as Vizam.az company, can help you during your Mexican visa application. If you use our visa support service, our services include making an appointment at the embassy on your behalf, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking hotels or purchasing them according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, consultation, interview preparation , will include tracking your visa procedure. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, our company's Mexico travel visa support service fee is 65 AZN per person.