AVROPANIN KİÇİK ÖLKƏSİNƏ SƏYAHƏT! LİXTENŞTEYN ŞENGEN VİZASI
Avropada İsveçrə ilə Avstriyanın sərhədində yerləşən Lixtenşteyn ölkəsi ərazisinə görə dünyanın ən kiçik ölkələrindən biri hesab olunsa da, səyahət üçün bir çox turistin marağındadır. Əgər bu ölkənin kiçik ərazisində yer alan təbiəti, şəhərlərinin klassik üslubdakı tikililəri, insanlarının gündəlik həyatı sizin də marağınızı cəlb edibsə, Lixtenşteyn Şengen vizasını əldə edərək bu ölkəyə səyahət edə bilərsiniz. Viza ilə bağlı bütün məlumatları isə bu məqalədən oxuya bilərsiniz.
Lixtenşteyn Viza Növləri
Şengen ölkələri siyahısında yer alan Lixtenşteynə səyahətinizi Lixtenşteyn Şengen vizası vasitəsilə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Lixtenşteyndə müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyən şəxslər isə həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktubları olduğu təqdirdə Lixtenşteyn milli vizasına da müraciət edə bilərlər.
Lixtenşteyn Şengen Vizası
Digər Şengen ölkələrinə oxşar olaraq Lixtenşteyn Şengen vizasının da təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Hər bir halda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Lixtenşteyn Şengen vizasını əldə etdikdən sonra istənilən Şengen ölkəsinə giriş edə  bilmək mümkündür. Ancaq hər bir halda biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Lixtenşteyndən edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Lixtenşteyn vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, bu sizin üçün problemə çevrilə, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz Lixtenşteyn Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı, yəni müddət olaraq ən çox bu ölkədə qalacağınızı göstərməlisiniz. Əksər viza müraciətçiləri və səyahətçilər Lixtenşteyndən əlavə olaraq öz tur planlarına İsveçrə, Avstriya və digər Avropa ölkələrini də əlavə edirlər. Bu kimi hallar sizin viza müraciətinizdə heç bir problem yaratmayacaq nüanslardır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində  ən çox qalacağınız ölkəni Lixtenşteyn göstərməyiniz viza üçün məhz Lixtenşteyn vizasına müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Lixtenşteyn Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Lixtenşteyn Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Lixtenşteyn Şengen vizasını almaq üçün İsveçrənin Azərbaycandakı Səfirliyinə müraciət olunur. Viza haqda qərar İsveçrə səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir. Buna səbəb isə Lixtenşteynin ölkəmizdə konsulluğunun fəaliyyət göstərməməsidir.
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən 7-10 kalendar günü çəkə bilər.
Lixtenşteyn Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Lixtenşteyndə də sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında və daha yüksək olması (təcrübədə 450-600 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Lixtenşteyn Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə Şengen vizası olmayan şəxslər üçün İsveçrə səfirliyi, nisbətən riskli səfirlik hesab oluna bilər. Profilinizdəki digər nüansların (yuxarıda sadalananlar) yüksək səviyyədə olduğu hallar istisna olmaqla, səyahət tarixçəniz yoxdursa, ilk Şengen viza müraciətinizi məhz İsveçrə səfirliyinə etməyiniz risklidir. Hər bir halda daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin İsveçrə səfirliyindən Lixtenşteyn vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktordur.
Lixtenşteynə Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Lixtenşteyn Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu  adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Lixtenşteyn Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 69 AZN təşkil edir.

JOURNEY TO A SMALL COUNTRY OF EUROPE! LICHTENSTEIN SHENGEN VISA
Although the country of Liechtenstein, located on the border of Switzerland and Austria in Europe, is considered one of the smallest countries in the world, it is of interest to many tourists for travel. If you are interested in the nature of this country located in a small area, the classical style buildings of its cities, and the daily life of its people, you can travel to this country by obtaining a Liechtenstein Schengen visa. You can read all the information about the visa in this article.
Liechtenstein Visa Types
You can travel to Liechtenstein, which is included in the list of Schengen countries, using a Liechtenstein Schengen visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to receive long-term education (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) in Liechtenstein with a duration of more than 90 days or to work permanently in an institution located here, if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions, you can also apply for a Liechtenstein national visa. they can apply.
Liechtenstein Schengen Visa
Similar to other Schengen countries, the Liechtenstein Schengen visa is available in single-entry and multiple-entry types. In any case, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. After obtaining a Liechtenstein Schengen visa, it is possible to enter any Schengen country. However, in any case, we recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you obtained your visa, i.e. Liechtenstein. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with a Liechtenstein visa from another country, if you do not mention it during your visa application, even if it is rare, it will become a problem for you, the border service of that country may turn you back and not allow you to enter the country. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you are applying for a Liechtenstein Schengen visa, you must indicate the maximum number of days you will be staying in this country during your trip. Most visa applicants and travelers add Switzerland, Austria and other European countries to their tour plans in addition to Liechtenstein. Such cases are nuances that will not cause any problems in your visa application. It will be enough for you to apply for a visa for Liechtenstein if you simply indicate Liechtenstein as the country where you will stay most of the time during your general trip.
Collection of Documents for Liechtenstein Schengen Visa Application
When applying for a Liechtenstein Schengen visa, you must submit the following documents:
Apply to the Embassy of Switzerland in Azerbaijan to get a Liechtenstein Schengen visa. The visa decision is made by the consul in the consular department of the Swiss embassy. The reason for this is that the consulate of Liechtenstein does not operate in our country.
Visa appointment for submission of documents is taken online from the following link:
The embassy does not accept documents without making an appointment to submit them. The visa application can be made no earlier than 6 months, and no later than 15 days before the date of the trip. Applicants must be personally present when submitting documents. Children under 12 do not need to attend in person or make an additional appointment for them.
The Schengen visa procedure may take 7-10 calendar days from the date of application.
Note that our experience shows that in the case of urgent business trips, it is possible to schedule an appointment earlier than the time specified in the system via email. In addition, in urgent cases like this, the visa response can be issued sooner than 7-10 calendar days (even 3 working days). However, the decision on this matter is entirely up to the consul.
Visa fee of 70 AZN must be paid in cash in national currency, i.e. in manat. The manat equivalent of the visa fee is adjusted by the embassy according to the exchange rate of the day.
Lichtenstein Schengen Visa Probability
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chance of getting a visa in Liechtenstein depends on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range and higher (in experience, visas have been obtained for people with a monthly income of 450-600 AZN, there have been many cases), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country ( presence of property in your name, family and children) presence and travel history are factors that increase your chances of getting a Liechtenstein Schengen visa. For those who have not previously held a Schengen visa, the Swiss embassy can be considered a relatively risky embassy. Unless the other nuances in your profile (listed above) are at a high level, if you have no travel history, it is risky to make your first Schengen visa application to the Swiss Embassy. In any case, having previous Schengen visas is a factor that increases your chances of getting a Liechtenstein visa from the Swiss embassy.
Liechtenstein Visa Support
We, as Vizam.az company, can help you during your Liechtenstein Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking or purchasing hotels according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, will include travel insurance to cover your trip, consultation, follow-up of your visa procedure. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the service fee for Liechtenstein Schengen visa support in our company is 69 AZN per person.