LİTVA ŞENGEN VİZASINA MÜRACİƏT
Avropanın qəlbində yerləşən, şəhərlərində tarixi və modern memarlıq üslublarının gözoxşayan birləşməsini görə biləcəyiniz Litvaya səyahət planlayır, ancaq viza haqqında ətraflı məlumata sahib deyilsinizsə, problem deyil. Bu məqalədə biz sizə səyahətinizi reallaşdırmağınız üçün lazım olan Litva Şengen vizası barədə ətraflı məlumat verəcəyik. Vizanı əldə edərək siz hər il bu ölkəyə turistik məqsədlərlə üz tutan milyonlarla səyahətçidən birinə çevrilə biləcəksiniz.
Litva Viza Növləri
Şengen ölkələri siyahısında yer alan Litvaya olan müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün Litva Şengen vizasına müraciət edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Ancaq siz Litvada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya Litvada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Litva milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Litva Şengen Vizası
Digər Şengen ölkələrində də olduğu kimi Litva Şengen vizasının da təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Siz Litva Şengen vizasını əldə etdikdən sonra istənilən Şengen ölkəsinə daxil ola bilərsiniz. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Litvadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Litva vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən (xüsusilə də Qərbi Avropa ölkələrindən) giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz Litva Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı, yəni müddət olaraq ən çox Litvada qalacağınızı göstərməlisiniz. Əksər hallarda Litvaya səyahət planlayan şəxslər öz tur planlarına Latviya, Estoniya, Polşa və digər Avropa ölkələrini də əlavə edirlər. Bu kimi hallar sizin viza müraciətinizdə heç bir problem yaratmayacaq nüanslardır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Litva göstərməyiniz viza üçün məhz Litva səfirliyinə müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Litva Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Litva Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Bəzi hallarda Litva səfirliyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi hallar yaşanmışdır.
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Şengendə qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 2.000-4.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə Şengen ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 avro gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Litva vizası üçün müraciət Litva Səfirliyinin konsulluq şöbəsində və ya Litva VFS Global adlı viza müraciət mərkəzində olunur. Bu, sizin seçiminizdən asılı olaraq dəyişir. Viza haqda qərar isə Bakıdakı Litva səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri viza mərkəzinə təqdim etmək üçün öncədən zəng edərək viza mərkəzində və ya səfirliyin özündə görüş təyin etmək lazımdır. Viza mərkəzi sənəd qəbulunu bazar ertəsindən cümə gününədək hər gün saat 09:00-dan 17:00-dək həyata keçirir.
Viza müraciəti səfər tarixindən ən tez 6 ay əvvəl edilə bilər və müraciət zamanı şəxsi iştirakı mütləqdir. 12 yaşına çatmamış uşaqların Litva Səfirliyinin Konsulluq Şöbəsinə gətirilməsinə ehtiyac yoxdur, çünki onlardan barmaq izləri götürülmür (lakin hər bir halda onlar üçün ayrı vaxt götürülməlidir, çünki ərizəyə baxılması vaxt tələb edir).
Litva Şengen vizası proseduru müraciət tarixindən etibarən, adətən, 10-15 kalendar günü (bayramla əlaqəli rəsmi qeyri-iş günləri istisna olmaqla) davam edir.
Viza müraciəti birbaşa konsulluğa müraciət edilərkən yalnız 35 avro viza rüsumu ödənilir. Ödəniş yalnız nəğd şəkildə və avro ilə qəbul olunur. Müraciətçi viza mərkəzinə müraciət etdiyi halda isə 35 avrodan əlavə 15.9 avro (31 AZN) viza mərkəzinin xidmət haqqı üçün də ödəniş edilməlidir və bu ödəniş sənədləri təqdim edərkən yerindəcə edilir. Viza mərkəzinin xidmət haqqı yalnız manatla qəbul edilir.
Qeyd edək ki, viza müraciətinin birbaşa səfirliyə, yaxud viza mərkəzinə edilməsi arasında ciddi bir fərq yoxdur. Sadəcə siz Litva səfirliyində viza müraciəti üçün görüş təyin etməyə çalışarkən görüş üçün ən yaxın vaxt əksər hallarda bir həftə sonraya olduğu halda, viza mərkəzində ən yaxın görüş tarixi gələcək bir və ya iki gün ərzində ola bilir. Təcrübə göstərir ki, bəzi hallarda səfirliyə edilmiş viza müraciətinin cavabı digər hala nisbətən bir və ya bir neçə gün tez çıxa bilir.
Litva Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi Litvada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Litva Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Təcrübəmiz göstərir ki, Litva səfirliyi daha öncə Şengen vizası olmayan insanlara dəfələrlə ilk Şengen vizasını vermiş səfirliklərdən biridir. Yəni, daha öncə vizası olmayan şəxslər üçün Litva səfirliyi viza müraciəti üçün nisbətən uğurlu hesab olunacaq səfirliklərdən biridir. Ancaq hər bir halda əlbəttə sizin daha öncə vizalarınızın olması halı Litva Şengen vizası almaq şansınızı da dəfələrlə artıran nüansdır.
Litvaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Litva Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində və ya səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Litva Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

LITHUANIA SHENGEN VISA APPLICATION
Planning a trip to Lithuania, located in the heart of Europe, where you can see a fascinating combination of historical and modern architectural styles in its cities, but if you do not have detailed information about the visa, it is not a problem. In this article, we will provide you with detailed information about the Lithuanian Schengen visa that you need to make your trip a reality. By obtaining the visa, you will be able to become one of the millions of travelers who visit this country every year for tourist purposes.
Lithuania Visa Types
You can apply for a Lithuanian Schengen visa to realize your temporary trip to Lithuania, which is included in the list of Schengen countries. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. However, if you wish to receive long-term studies (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) in Lithuania lasting more than 90 days or to work permanently in an institution located in Lithuania, you should also apply for a Lithuanian national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions.
Lithuania Schengen Visa
As in other Schengen countries, there are single-entry and multiple-entry types of Lithuanian Schengen visa. At the same time, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. You can enter any Schengen country after obtaining a Lithuanian Schengen visa. However, in any case, we absolutely recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. Lithuania. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with a Lithuanian visa from another country (especially Western European countries), the border service of that country may turn you back and not allow you to enter the country, unless you mention it during your visa application. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you are applying for a Lithuanian Schengen visa, you must indicate the maximum number of days you will stay in Lithuania during your trip. In most cases, people planning a trip to Lithuania add Latvia, Estonia, Poland and other European countries to their tour plans. Such cases are nuances that will not cause any problems in your visa application. It will be enough for you to apply for a visa to the Lithuanian embassy just by indicating the country where you will stay the most during your general trip, Lithuania.
Collection of Documents for Lithuanian Schengen Visa Application
When applying for a Lithuanian Schengen visa, you must submit the following documents:
After your documents have been accepted, in any case, during your visa procedure, you may receive a call from the embassy and you may be asked to submit new documents. In some cases, during the visa procedure, the Lithuanian Embassy requires the applicants to purchase the hotels they have booked and submit the documents confirming this to the Embassy.
The amount in your bank account is based on the travel dates you have indicated, i.e. the length of your stay in Schengen, the price of the flight tickets and hotels you have booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 2,000-4,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euro or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 60-70 euros for each day you indicate that you will stay in the Schengen area with the price of your ticket and hotel reservations, and assume a little higher than the figure you received.
Application for a Lithuanian visa is made at the consular department of the Lithuanian Embassy or at the visa application center of Lithuania VFS Global. It varies depending on your choice. The decision on the visa is made by the consul at the consular department of the Lithuanian Embassy in Baku.
To submit the documents to the visa center, you need to call in advance and make an appointment at the visa center or the embassy itself. The visa center accepts documents from Monday to Friday from 09:00 to 17:00 every day.
The visa application can be made no earlier than 6 months before the date of the trip, and personal presence during the application is mandatory. Children under the age of 12 do not need to be brought to the Consular Department of the Embassy of Lithuania, as fingerprints are not taken from them (but in each case, a separate time should be taken for them, as the processing of the application takes time).
The Lithuanian Schengen visa procedure usually takes 10 calendar days (excluding official non-working days related to holidays) from the date of application.
When applying for a visa directly at the consulate, only a visa fee of 35 euros is paid. Payment is accepted only in cash and in euros. In case the applicant applies to the visa center, in addition to 35 euros, 15.9 euros (31 AZN) must be paid for the service fee of the visa center, and this payment is made on the spot when submitting the documents. The service fee of the visa center is accepted only in manat.
Note that there is no significant difference between applying for a visa directly to the embassy or to the visa center. It's just that when you try to make an appointment for a visa application at the Lithuanian embassy, the nearest appointment time is usually a week away, while the nearest appointment date at the visa center can be in the next day or two. Experience shows that in some cases, the answer to the visa application submitted to the embassy can be issued one or several days earlier than in other cases.
Probability of Obtaining a Lithuanian Schengen Visa
As with the visa application of any country, your chance of getting a visa in Lithuania depends on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience there have been many cases of obtaining visas for people with monthly income in the range of 300-500 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name) , the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting a Lithuanian Schengen visa. Our experience shows that the Lithuanian embassy is one of the embassies that repeatedly issued the first Schengen visa to people who did not have a Schengen visa before. That is, for those who have not had a visa before, the Lithuanian embassy is one of the embassies that will be considered relatively successful for visa application. However, in any case, of course, the fact that you already have visas is a nuance that increases your chances of getting a Lithuanian Schengen visa many times over.
Visa Support to Lithuania
We, as Vizam.az company, can help you during your Lithuanian Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center or embassy, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking hotels or purchasing according to your request, travel for visa it will include setting up your tour plan, making travel insurance to cover your trip, consulting, following your visa procedure. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, our company's Lithuanian Schengen visa support service fee is 69 AZN per person.