ESTONİYA ŞENGEN VİZASINI NECƏ ALA BİLƏRƏM?
Baltikyanı ölkələri arasında ən çox turist cəlb edən, paytaxtı Tallin şəhərinin qədim üslubda memarlığı, təbiətinin gözəlliyi, turistik bölgələri, Baltik dənizindəki adaları ilə Avropanın cazibə mərkəzinə çevrilmiş ölkə - Estoniya! Öz gözlərinizlə görüb kəşf etməyiniz üçün sadə bir Şengen vizası yetərlidir. Bu məqalədə isə Estoniya Şengen vizasını əldə etməyə gedən yolu sizə göstərəcəyik.
Estoniya Viza Növləri
Şengen ölkələrindən biri olan Estoniyaya qısamüddətli səyahət etmək üçün Estoniya Şengen vizasına müraciət edirsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Estoniyada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya Estoniyada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istədiyiniz halda isə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Estoniya milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Estoniya Şengen Vizası
Bütün Şengen vizalarında olduğu kimi Estoniya Şengen vizasının da təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Siz Estoniya Şengen vizasını əldə etdikdən sonra səyahətiniz ərzində istənilən Şengen ölkəsinə daxil ola bilərsiniz. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Estoniyadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Estoniya vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən (xüsusilə də Qərbi Avropa ölkələrindən) giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Estoniya Şengen vizasına müraciət etdiyiniz təqdirdə səyahət müddətiniz ərzində ən çox qalacağınız ölkə kimi Estoniyanı göstərməlisiniz. Estoniyaya səyahət arzulayan şəxslər bir çox halda öz tur planlarına Litva, Latviya, Finlandiya və digər Avropa ölkələrini də daxil edirlər. Səyahət tur planınızda Estoniyadan əlavə bu ölkələrin də yer alması viza müraciətinizdə sizə problem yaratmır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Estoniya göstərməyiniz viza üçün məhz Estoniya vizasına müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli səbəbdir.
Estoniya Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Estoniya Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
9. Səyahətiniz üçün aldığınız aviabiletlərin ödəniş vauçerləri
10. Səyahətiniz üçün bron etdiyiniz və ya aldığınız otellərin vauçerləri
Estoniya vizasına müraciət zamanı siz ümumi səyahətinizi əhatə edən uçuş biletləriniz və otel rezervasiyalarınız üçün etdiyiniz ödənişlərin vauçerlərini (qəbzlərini) səfirliyə təqdim etməlisiniz. Yəni, biletlərin və otellərin ödənişsiz halda bronları və rezervasiyaları səfirlik tərəfindən sənəd qəbulu zamanı qəbul olunmur. Əgər vauçerləri müraciət zamanı səfirliyə təqdim etməsəniz, sənədləriniz səfirlik tərəfindən geri qaytarılacaqdır. Əgər siz yalnız Estoniyada deyil, digər Şengen ölkələrində də qalacağınızı göstərirsinizsə, bu halda bütün göstərdiyiniz ölkələrdəki qalacağınız otellərə rezervasiyanız üçün etdiyiniz ödənişlərin vauçerlərini də səfirliyə təqdim etməlisiniz. Siz qalacağınız yeri Airbnb üzərindən rezervasiya etdiyiniz təqdirdə isə Airbnb tərəfindən sizə göndərilən rezervasiyanızı təsdiq edən sənədi, Airbnb tərəfindən sizə göndərilən ödəniş çeki və Airbnb rezervasiyası üçün ödəniş etdiyiniz bank kartından çıxarışı səfirliyə təqdim etməlisiniz.
Estoniya Şengen vizası üçün müraciət Latviya Səfirliyinin VFS Global adlı viza müraciət mərkəzində olunur. Viza haqda qərar Latviya səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri təqdim etmək üçün viza görüşünü həftəiçi 14:00-dan 18:00-dək Latviya VFS Global viza müraciət mərkəzinin +994 12 436 67 78 telefon nömrəsi ilə əlaqə saxlamaqla təyin etmək mümkündür.
Sənədləri təqdim etmək üçün əvvəlcədən görüş təyini mütləqdir. Lakin, əlavə 144 AZN ödəniş etməklə “Premium Lounge” xidmətindən istifadə edib görüş təyin etmədən növbədənkənar sənədləri təqdim etmək mümkündür.
• Estoniya mərkəzi və ya nümayəndəliyi olan beynəlxalq bir təşkilatda səlahiyyət alacaq diplomatik və ya konsulluq personalı və onların ailə üzvləri (həyat yoldaşı və qayğıya ehtiyacı olan uşaqları)
Estoniya Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən, adətən, 5-15 kalendar günü (bayramla əlaqəli rəsmi qeyri-iş günləri istisna olmaqla) davam edir.
Sənədləri təqdim edərkən 35 avro viza rüsumu və viza mərkəzinin xidmət haqqısı olan 26 avro ödənilir. Rüsumlar yalnız nəğd şəkildə qəbul olunur. Viza rüsumu avro, viza mərkəzinin xidmət haqqı isə manatla qəbul edilir.
Estoniya Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi Estoniyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Estoniya Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə Şengen vizasına sahib olmayan şəxslərin Estoniya Şengen vizasını ilk müraciətdən əldə etdiyi hallar dəfələrlə təcrübəmizdə yaşanıb. Yəni, əgər sizin daha öncə Şengen vizanız olmayıbsa belə, Estoniya vizasını əldə etmək sırf bu səbəbdən sizin üçün o qədər çətin və ya problemli məsələ olmayacaq. Ancaq hər bir halda, əlbəttə, sizin daha öncə vizalarınızın olması Estoniya Şengen vizası almaq şansınızı da dəfələrlə artıran nüansdır.
Estoniyaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Estoniya Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin və otellərinizin alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Estoniya Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

HOW CAN I GET AN ESTONIA SHENGEN VISA?
The country that attracts the most tourists among the Baltic countries, the country that has become the center of attraction of Europe with the ancient style architecture of the capital city of Tallinn, the beauty of nature, tourist areas, islands in the Baltic Sea - Estonia! A simple Schengen visa is enough for you to see and discover with your own eyes. In this article, we will show you the way to get an Estonia Schengen visa.
Estonia Visa Types
You apply for an Estonia Schengen visa for a short-term trip to Estonia, one of the Schengen countries. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to receive long-term studies (such as bachelor's, master's, doctoral studies, etc.) in Estonia with a duration of more than 90 days, or if you want to work permanently in an institution located in Estonia, you can also apply for an Estonian national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions. you can
Estonia Schengen Visa
As with all Schengen visas, the Estonian Schengen visa is available in single-entry and multiple-entry types. At the same time, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. Once you have obtained an Estonia Schengen visa, you can enter any Schengen country during your trip. However, in any case, we definitely recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. Estonia. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with an Estonian visa from another country (especially Western European countries), the border service of that country may turn you back and not allow you to enter the country, unless you mention it during your visa application. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you apply for an Estonia Schengen visa, you must indicate Estonia as the country where you will stay most of the time during your trip. People who wish to travel to Estonia often include Lithuania, Latvia, Finland and other European countries in their tour plans. Including these countries in addition to Estonia in your travel plan does not cause you any problems in your visa application. Just showing Estonia as the country where you will stay most during your general trip is enough reason for you to be able to apply for an Estonian visa.
Collection of Documents for Estonia Schengen Visa Application
When applying for an Estonia Schengen visa, you must submit the following documents:
Payment vouchers for air tickets purchased for your trip
Vouchers for hotels you have booked or purchased for your trip
When applying for an Estonian visa, you must provide the embassy with vouchers (receipts) of the payments you made for your flight tickets and hotel reservations covering your total trip. That is, free bookings and reservations of tickets and hotels are not accepted at the time of document acceptance by the embassy. If you do not present the vouchers to the embassy at the time of application, your documents will be returned by the embassy. If you indicate that you will stay not only in Estonia, but also in other Schengen countries, in this case, you must also submit to the embassy the vouchers of the payments you made for your hotel reservations in all the countries you indicated. If you have booked your accommodation through Airbnb, you must present to the embassy the confirmation of your reservation sent to you by Airbnb, the payment check sent to you by Airbnb, and the statement from the bank card that you used to pay for the Airbnb reservation.
The application for the Estonian Schengen visa is made at the VFS Global visa application center of the Embassy of Latvia. The decision on the visa is made by the consul in the consular department of the Latvian embassy.
It is possible to schedule a visa appointment to submit documents by contacting the Latvian VFS Global visa application center on +994 12 436 67 78 on weekdays from 14:00 to 18:00.
An appointment is required to submit the documents. However, by paying an additional 144 AZN, it is possible to use the "Premium Lounge" service and submit extraordinary documents without making an appointment.
Diplomatic or consular personnel and their family members (spouse and dependent children) who will be assigned to an international organization with an Estonian center or representative office
Estonia Schengen visa procedure usually takes 10-15 calendar days (excluding official non-working days related to holidays) from the date of application.
When submitting the documents, a visa fee of 35 euros and a service fee of the visa center of 53 AZN are paid. Fees are accepted in cash only. The visa fee is accepted in euros, and the service fee of the visa center is accepted in manats.
Estonia Schengen Visa Probability
As with the visa application of any country, your chances of getting a visa in Estonia depend on the status of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience, visas have been issued to people with a monthly income of 300-500 AZN, there have been many cases), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name) , the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting an Estonia Schengen visa. In our experience, there have been many cases where persons who did not previously have a Schengen visa obtained an Estonian Schengen visa from the first application. That is, even if you have never had a Schengen visa before, getting an Estonian visa will not be so difficult or problematic for you just because of that. But in any case, of course, having your previous visas is a nuance that increases your chances of getting an Estonian Schengen visa many times over.
Visa Support to Estonia
As Vizam.az company, we can help you during your application for Estonia Schengen visa. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, purchasing your flight tickets and hotels that will cover your trip, setting up your visa travel itinerary, and obtaining travel insurance that will cover your trip. , consultation, follow-up of your visa procedure will be included. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, our company's Estonian Schengen visa support service fee is 69 AZN per person.