KANADA VİZASINI ALMAQ ÜÇÜN NƏ ETMƏLİ?
Kanada, milyonlarla insanın xəyalını bəzəyən ölkələr arasında özünə möhtəşəm bir yer tutur. Hər il təxminən 50 milyon turist bu ölkəyə səyahət edir. Coğrafiyası, təbiəti, iqlimi və Toronto, Ottava, Monreal, Vankuver kimi böyük şəhərləri, Niaqara şəlaləsi kimi saysız-hesabsız turizm obyektləri ilə Kanada hər kəs üçün “isti səyahət hədəfinə” çevrilib. Kanada vizasını əldə etmək bir çoxları üçün çətin, hətta mümkünsüz görünə bilər. Lakin düzgün prosedurları izləyərək və şansınızı artıran amilləri öyrənərək bu mümkünsüz görünən səyahəti həyata keçirə bilərsiniz! Bu məqalədə sizə bütün müraciət proseslərini və viza alma şansınızı artıracaq nüansları təqdim edirik.
Kanada Viza Növləri
Kanadaya turizm məqsədilə səyahət etmək istəyirsinizsə, Kanada turizm vizasına müraciət etməlisiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri arasında turizm, ailə və ya dost ziyarəti, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və s. kimi müvəqqəti səbəblər ola bilər. Əgər Kanadada 6 aydan çox müddətə təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s.) almaq və ya daimi işləmək istəyirsinizsə, təhsil və ya iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Kanada milli vizasına (yaşayış icazəsinə) müraciət edə bilərsiniz.
Kanada Turizm Vizası
Kanada turizm vizası “Visitor Visa” adı ilə tanınır. Bu viza çoxgirişlidir və pasportunuzun etibarlılıq müddəti ilə eyni vaxta qədər təqdim olunur. Məsələn, 10 il etibarlılıq müddəti olan pasportunuz varsa, Kanada vizası da 10 il müddətinə verilir. Viza əldə edildikdən sonra Kanadada ardıcıl olaraq maksimum 6 ay qalmaq mümkündür. Çoxgirişli viza olduğu üçün 6 ay sonra ölkəni tərk edib yenidən geri qayıtmaq və növbəti 6 ay qalmaq imkanı var.
Kanada Vizası Müraciəti üçün Tələb Olunan Sənədlər
Kanada vizasına müraciət edərkən aşağıdakı sənədləri təqdim etmək lazımdır:
• Xarici pasportun orijinalı və birinci səhifəsinin surəti
• Əvvəlki vizaların və giriş-çıxış möhürlərinin surətləri (əgər varsa)
• Şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti
• İş yerindən arayış* və maaş kartından çıxarış (təhsil alanlar üçün təhsil müəssisəsindən arayış*)
• Adınıza olan bank hesabından arayış* və çıxarış (məbləğ haqqında aşağıda detallı məlumat verilir)
• Mülki vəziyyətinizi təsdiq edən sənəd* (nikah şəhadətnaməsi, uşaqların doğum şəhadətnamələri və ya nikahın pozulması haqqında sənəd)
• 5x4.5 ölçüdə ağ fonda çəkilmiş şəkil
• Avia bileti bronları
• Otel rezervasiyaları
• İngilis dilində doldurulmuş ərizə formaları
• Viza rüsumunun ödənildiyini təsdiq edən sənəd
• İşgüzar səfər üçün vizaya müraciət edilirsə, rəsmi dəvət məktubu
• Mədəniyyət bürosunun məktubu (sponsorluq edilsə)
“*” ilə qeyd olunan sənədlər ingilis dilində təqdim olunmalıdır. Əgər sənədlər azərbaycan dilindədirsə, notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq edilməlidir.
Bank hesabınızda olan vəsait Kanadaya səyahət müddətinizdən, seçdiyiniz uçuş və otel rezervasiyalarının dəyərindən, həmçinin digər amillərdən asılı olaraq dəyişə bilər. Ümumilikdə, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 5.000-7.000 AZN və ya bu məbləğin avro və ya ABŞ dolları ekvivalentində olması tövsiyə edilir. Bu məbləğ səyahətinizlə bağlı bütün xərcləri qarşılamalıdır. Xərcləri hesablayarkən biletlərin və otelin qiymətini, həmçinin Kanadada hər gün üçün orta hesabla 70-80 dollar civarında gündəlik xərcinizi nəzərə alıb, daha yüksək bir məbləğ planlaşdırmaq məsləhətdir.
Əgər sahibkarsınızsa, iş yerindən arayış təqdim etmək əvəzinə, aşağıdakı sənədləri səfirliyə təqdim edə bilərsiniz: VÖEN-in surəti, Vergilər Nazirliyindən dövriyyə barədə arayış və şirkətinizin reyestrdən çıxarışı. Əgər işləmirsinizsə, təhsil alırsınızsa və ya səyahət xərclərini qarşılamaq üçün başqa bir şəxsi sponsor kimi göstərirsinizsə, həmin şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti, iş yerindən arayış (sahibkardırsa, yuxarıdakı sənədlər), bank hesabı arayışı və çıxarışı təqdim edilməlidir. Bank hesabı həm sizin, həm də sponsorun adına ola bilər. Əgər sponsorla ailəvi bağlarınız varsa, bunu təsdiq edən sənəd (məsələn, valideyninizdirsə, doğum haqqında şəhadətnamə, bacı-qardaşdırsa, hər ikinizin doğum haqqında şəhadətnaməsi və s.) və sponsorluq haqqında sənəd də əlavə olunmalıdır. Əgər 18 yaşdan aşağı şəxs səyahət edirsə, hər iki valideynin və ya valideynlərdən birinin yazılı razılıq sənədi də viza müraciəti zamanı təqdim edilməlidir.
Unutmayın ki, VÖEN, Vergilər Nazirliyindən alınmış arayış, şirkətinizin reyestrdən çıxarışı, sponsorluq haqqında sənəd və icazə kağızları kimi sənədlər təqdim edildikdə, bunlar notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə olunub təsdiq edilməlidir.
Kanadaya viza müraciəti iki fərqli üsulla edilə bilər: onlayn və kağız üzərində müraciət.
Onlayn Müraciət
Onlayn müraciət prosesində müraciətçi onlayn portalda öz hesabını yaradır. Hesaba daxil olaraq müraciət etdiyi viza növünü seçir, lazım olan sualları cavablandırır və sonrasında tələb olunan sənədlərin (həmçinin ərizə formalarının) siyahısının olduğu səhifə açılır. Bütün sənədlər sistemə yükləndikdən sonra müraciət təsdiqlənir və ödəniş etmək üçün yeni səhifəyə yönləndirilir. Ödəniş onlayn olaraq həyata keçirilir. Bundan sonra isə müraciətçi hesabında növbəti addımlar barədə bildirişləri alır. Bildiriş alındıqda, müraciətçi onu çap edib, pasportu ilə birlikdə ən yaxın viza mərkəzinə gedərək barmaq izi verməlidir.
Barmaq izi verildikdən sonra viza prosesi başlayır. Müraciətçi nəticə barədə bildirişi hesabında alır. Əgər cavab mənfidirsə, imtina səbəbi göstərilir. Müsbət cavab verildiyi təqdirdə, pasportun əsli viza etiketinin yapışdırılması üçün tələb olunur. Müraciətçi bildirişi çap edərək, pasportunu viza müraciət mərkəzinə təqdim edir. Mərkəz pasportu alıb, viza etiketini yapışdırmaq üçün Ankaradakı Kanada səfirliyinə göndərir. Bu proses təxminən 6-8 iş günü çəkir.
Kağız üzərində Müraciət
Kağız üzərində müraciət edərkən, pasport və digər tələb olunan sənədlərin əsli viza müraciət mərkəzinə təqdim olunur. Mərkəz bu sənədləri Kanada Səfirliyinə göndərir. Ərizə formaları elektron şəkildə doldurulub, çap edilir və imzalanır. Bu formalar da sənədlərlə birlikdə təqdim edilir. Eyni zamanda barmaq izi götürülür.
Viza rüsumu onlayn şəkildə ödənilir və ödənişdən sonra alınan çek sənədlərlə birlikdə təqdim edilir.
Viza nəticəsi məlum olduqdan sonra, əgər viza verilibsə, pasport viza etiketi ilə geri qaytarılır. Əgər imtina qərarı verilibsə, pasport imtina bildirişi ilə birlikdə geri alınır.
Ümumiyyətlə, Kanada turist vizasına müraciət prosesi 150-210 iş günü arasında davam edir.
Viza rüsumları aşağıdakı kimidir: 100 CAD (Kanada dolları) səfirliyin rüsumu, 85 CAD biometrik məlumat üçün rüsum və 100 AZN viza müraciət mərkəzinin rüsumu. 100 CAD və 85 CAD rüsumları onlayn ödənilir, 100 AZN rüsum isə viza mərkəzində nağd şəkildə ödənir.
Kanada Vizası Alma Şansı
Kanadaya viza müraciəti edərkən, digər ölkələrin səfirliklərində olduğu kimi, viza alma şansınız sizin profilinizin vəziyyətinə bağlıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal və ya yaxşı olması, aylıq gəlirinizin ortalama maaşdan yüksək olması (təcrübəyə görə, 700-800 AZN arasında aylıq gəlir olan şəxslər üçün dəfələrlə viza alınması mümkün olub), bank hesabınızda səyahətinizi tam şəkildə qarşılaya biləcək məbləğ göstərməyiniz, ölkəyə bağlılıq yaradacaq amillər (adınıza mülk, ailə və uşaqların olması) və yaxşı səyahət tarixçəniz sizin Kanada vizası alma şansınızı artıran faktorlardır.
Əgər əvvəlki dövrlərdə səyahət tarixçəniz yoxdursa, məsələn, Şengen və ya başqa ölkələrin vizaları olmadığı halda Kanada vizasına müraciət etmək riskli ola bilər. Lakin, əgər yaxşı səyahət tarixçəniz varsa və daha əvvəl Şengen, ABŞ, Birləşmiş Krallıq kimi ölkələrdən viza almışsınızsa, bu, Kanada vizasını alma şansınızı əhəmiyyətli dərəcədə artırır. Təcrübəmiz göstərir ki, həmçinin, ABŞ vizanızın aktiv olması, Kanada vizasına müraciət edərkən sizə böyük üstünlük təmin edir.
Kanada Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Kanada vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Bizim viza dəstəyi xidmətimizə aşağıdakılar daxildir:
• Viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyini
• Ərizə formalarının doldurulması
• Sənədlərinizin peşəkar şəkildə hazırlanması və sistemə yüklənməsi
• Səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası
• Otellərin bronu və ya sizin istəyinizə uyğun şəkildə alınması
• Viza üçün səyahət tur planınızın hazırlanması
• Konsultasiya və viza prosedurunun izlənilməsi
Eyni zamanda, sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiqi üzrə də kömək edə bilərik. Hər bir sənədin əlavə rüsumu 16 AZN olacaq. Ümumi xidmət haqqımız isə bir nəfər üçün 525 AZN təşkil edir.
20 may 2025 tarixinədək Kanada vizası üçün dəstək xidmətimiz cəmi 95 AZN-dir.
Sifariş yerləşdirmək və ya əlavə məlumat əldə etmək üçün buraya klikləyə və ya 010/50/55-3000135 nömrəsi ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.

HOW CAN I GET A CANADIAN VISA?
Canada is on the list of countries that decorate the dreams of millions of people. About 50 million tourists visit Canada every year, which is considered an ideal country for travel. This cold country, with its geography, nature and climate, large tourist cities such as Toronto, Ottawa, Montreal, Vancouver, Niagara Falls, countless tourist facilities, has become a "hot travel destination" for every person. Obtaining a Canadian visa can seem difficult, if not impossible, to many. But by following the right procedure and also by making the right choices and learning the factors that will increase your chances, you can make the seemingly impossible possible! In this article, we present you the entire procedure and the nuances that will increase your chances of getting a visa!
Canadian Visa Types
If you want to travel to Canada for tourism purposes, you apply for a Canadian tourist visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study in Canada for longer than 6 months (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located here, you must apply for a Canadian national visa (residence permission) you can also apply.
Canadian Tourist Visa
Canadian tourist visa is introduced under the title "Visitor Visa".
Canadian tourist visas are issued to applicants with multiple entries and until the end of the validity period of your passport. For example, if your newly acquired passport is valid for 10 years, your Canadian visa is also considered to be valid for ten years. You can stay in Canada for a maximum of 6 consecutive months after obtaining this visa. Since the visa is issued with multiple entries, at the end of a maximum of 6 months you can leave Canada and come back again and stay for another 6 months.
Collection of Documents for Canadian Visa Application
When applying for a Canadian visa, you must submit the following documents:
5x4.5 size photo of you on a white background
Your completed application forms in English
Your document confirming the payment of the visa fee
The amount in your bank account is based on the travel dates you have indicated, i.e. the length of your stay in Canada, the price of the flight tickets and hotels you have booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 5,000-7,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euro or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 70-80 dollars for each day you indicate that you will be staying in the country with the price of your ticket and hotel reservations and assume a little higher than the figure you received.
There are two ways to apply for a Canadian visa: online and on paper
Apply online
During the online application, the applicant creates an account for himself in the online portal. Logging in to that account, he chooses the type of visa he wants to apply for, answers the necessary questions, and then a page opens showing the list of required documents (as well as application forms). After all the documents are uploaded to the system, the application is approved, it is directed to the page for payment and the payment is made online. After that, all notifications about the next steps are sent to that account. After receiving the notification, the applicant should print the notification and approach the nearest visa center along with his/her passport for fingerprinting.
After giving the fingerprint, the visa procedure begins. When the answer is clear, a notification is sent to the account again. If the answer is negative, there is a notification indicating the reason for refusal. If the answer is positive, the original passport is required to attach the visa sticker to the passport. The applicant prints that notice and approaches the visa application center with his passport. The visa application center receives the passport and sends it to the Canadian Embassy in Ankara for the visa sticker to be affixed. The procedure of sending the passport to the Canadian Embassy, affixing the visa sticker and sending it back from the Canadian Embassy to the visa application center takes about 6-8 working days.
Application on paper
During this type of application, the originals of all the required documents, including the passport, are submitted to the visa application center and they, in turn, send these documents to the Canadian embassy in Ankara. Application forms are filled out electronically, printed and signed. They are also submitted to the visa application center together with the documents. A fingerprint is taken at the same time when presenting the documents.
The visa fee is paid online again, and after payment, a check is printed and added to the documents.
After the visa result is known, if a visa has been issued, it is returned with the visa sticker inside the passport. If the visa is refused, the passport is returned together with the refusal paper.
In general, the Canadian tourist visa application usually takes 20-30 working days.
Visa costs include a CAD 100 (Canadian dollar) embassy fee, a CAD 85 biometric data collection fee, and a AZN 25 visa application center fee. You pay the 100 CAD + 85 CAD fee online and the 25 AZN fee in cash at the visa center.
Probability of Obtaining a Canadian Visa
As when applying for a visa at the embassy of any country, your chances of getting a visa in Canada depend on the state of your profile. Your workplace and position are normal and good, your monthly income is higher than the standard salary range (in experience, visas have been obtained for people with a monthly income in the range of 700-800 AZN, there have been many cases), you have enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country Availability (property in your name, family and children) and a good travel history are factors that increase your chances of getting a Canadian visa. Applying for a Canadian visa is considered risky for people with no previous travel history, that is, without a Schengen or other visa holder. The fact that you have a good travel history, and that you have previously received visas from countries such as Schengen, the United States, and the United Kingdom, is a direct and highly influential factor in obtaining a Canadian visa. Also, our experience shows that having an active US visa is a huge advantage for you when applying for a Canadian visa.
Visa Assistance to Canada
As a Vizam.az company, we can help you during your Canadian visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application forms, professionally preparing and uploading your documents, booking your flight tickets to cover your trip, booking hotels or purchasing according to your wishes, travel for visa it will include setting up your tour plan, consulting, and following up on your visa procedure. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the Canadian travel visa support service fee in our company is 185 AZN per person.
Although Canada may seem far away, it is actually very close to you with the right steps! Happy travels!