BÜTÜN YOLLAR ROMAYA APARIR! (ƏGƏR İTALİYA VİZANIZ VARSA)
Dünya turizminin qəlbini fəth etmiş, Aralıq dənizi sahillərinin mirvarisi, dünyanın yeddi möcüzəsindən biri olan Kolizeyə ev sahibliyi edən, hər il 60 milyondan çox turistin axın etdiyi İtaliya. Bu ölkə dünyaca məşhur şəhərləri, tikililəri, tarixi abidələri, dəniz sahilləri, turistik məkanları ilə bütün səyahətçilərin xəyallarını bəzəyir. Əgər siz də yolunuzun sonda Romaya çıxmağını istəyirsinizsə, sizə gərəkli olan İtaliya Şengen vizası ilə bağlı ətraflı məlumatı bu məqalədə tapa bilərsiniz.
Şengen ölkələri siyahısında yer alan İtaliyaya səyahətinizi İtaliya Şengen vizası vasitəsilə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. İtaliyada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyən şəxslər isə həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktubları olduğu təqdirdə İtaliya milli vizasına da müraciət edə bilərlər.
Digər Şengen ölkələrinə oxşar olaraq İtaliya Şengen vizasının da təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Hər bir halda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. İtaliya Şengen vizasını əldə etdikdən sonra istənilən Şengen ölkəsinə giriş edə bilmək mümkündür. Ancaq hər bir halda biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni İtaliyadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə İtaliya vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, bu sizin üçün problemə çevrilə, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz İtaliya Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı, yəni müddət olaraq ən çox İtaliyada qalacağınızı göstərməlisiniz. Bir çox turist İtaliya səyahətlərini planlayarkən öz tur planlarına İspaniya, Avstriya, İsveçrə, Fransa və bir sıra digər Avropa ölkələrini də daxil edirlər. Bu kimi hallar sizin viza müraciətinizdə heç bir problem yaratmayacaq nüanslardır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni İtaliya göstərməyiniz viza üçün məhz İtaliya səfirliyinə müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Bəzi hallarda İtaliya səfirliyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi görülmüşdür.
İtaliya Şengen vizası proseduru müraciət tarixindən etibarən, adətən, 5-15 kalendar günü (bayramla əlaqəli rəsmi qeyri-iş günləri istisna olmaqla) davam edir. Lakin, təcrübə göstərir ki, sənədlərlə bağlı hər şey qaydasında olduğu təqdirdə və viza müraciətlərinin çox olmadığı bir dövrdə cavab 2-3 iş günə də bəlli ola bilər. Bəzi hallarda isə səfirlik cavabı uçuş tarixindən bir gün qabaq da verə bilir.
Sənədləri təqdim edərkən 35 avro viza rüsumu, 21 avro viza mərkəzinin xidmət haqqı ödənilir. Rüsumlar viza mərkəzinin kassalarında, İtaliya Respublikasının Bakıdakı Səfirliyinin təsdiq etdiyi rüblük məzənnəyə əsasən, yalnız manatla ödənilir.
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi İtaliyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında və daha yüksək olması (təcrübədə 400-600 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin İtaliya Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə heç bir Şengen vizası olmayan şəxslər üçün İtaliya səfirliyi ilk viza müraciəti seçimi olaraq nisbətən riskli görülə bilər. Təcrübəmizdə ilk Şengen vizasını İtaliya səfirliyindən almış bir çox müraciətçi olmasına baxmayaraq, profilinizdəki digər nüansların (yuxarıda sadalanan) yüksək vəziyyətdə olduğu hallar istisna olmaqla, İtaliya səfirliyi ilk Şengen vizanızı almaq üçün riskli səfirlikdir. Hər bir halda daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin İtaliya səfirliyindən viza alma ehtimalınızı yüksəldən faktordur.
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə İtaliya Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə İtaliya Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 115 AZN təşkil edir.

ALL ROADS LEAD TO ROME! (IF YOU HAVE AN ITALIAN VISA)
Italy, which has conquered the heart of world tourism, is the pearl of the Mediterranean coast, hosts the Colosseum, one of the seven wonders of the world, and attracts more than 60 million tourists every year. This country decorates the dreams of all travelers with its world-famous cities, buildings, historical monuments, sea shores, and tourist attractions. If you also want to eventually make your way to Rome, you can find detailed information about the Italy Schengen visa you need in this article.
Italy Visa Types
You can travel to Italy, which is included in the list of Schengen countries, using an Italian Schengen visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. Those who wish to receive long-term education (such as bachelor's, master's, doctoral studies, etc.) in Italy with a duration of more than 90 days or to work permanently in an institution located here can also apply for an Italian national visa if they have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions. they can.
Italy Schengen Visa
Similar to other Schengen countries, the Italian Schengen visa is available in single-entry and multiple-entry types. In any case, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. After obtaining the Italian Schengen visa, it is possible to enter any Schengen country. However, in any case, we recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. Italy. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with an Italian visa from another country, if you do not mention it during your visa application, even if it is rare, it will become a problem for you, the border service of that country may turn you back and not allow you to enter the country. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you are applying for an Italian Schengen visa, you must indicate the maximum number of days you will stay in Italy during your trip. When planning their trip to Italy, many tourists include Spain, Austria, Switzerland, France and several other European countries in their tour plans. Such cases are nuances that will not cause any problems in your visa application. It will be enough for you to apply for a visa to the Italian Embassy, simply by indicating Italy, the country where you will stay the most during your general trip.
Collection of Documents for Italy Schengen Visa Application
When applying for an Italian Schengen visa, you must submit the following documents:
After your documents have been accepted, in any case, during your visa procedure, you may receive a call from the embassy and you may be asked to submit new documents. In some cases, it has been seen that during the visa procedure, the Italian embassy requires the applicants to purchase the hotels they have booked and submit the documents confirming this to the embassy.
An application for an Italian Schengen visa is made at the Visametric visa application center of the Italian Embassy. The decision on the visa is made by the consul at the consular department of the Italian embassy in Baku.
The visa application can be made no earlier than 6 months before the date of the trip. As a rule, all applicants must be personally present when submitting documents.
The Italian Schengen visa procedure usually takes 10 calendar days (excluding official non-working days related to holidays) from the date of application. However, experience shows that if everything is in order with the documents and in a period where there are not many visa applications, the answer can be clear in 2-3 working days. In some cases, the embassy can give the answer even a day before the flight date.
When submitting the documents, a visa fee of 35 euros and a visa center service fee of 21 euros are paid. Fees are paid at the cash desks of the visa center, based on the quarterly exchange rate approved by the Embassy of the Republic of Italy in Baku, only in manats.
Italy Schengen Visa Probability
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chance of getting a visa in Italy depends on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range and higher (in experience, visas have been issued to people with monthly income in the range of 400-600 AZN many times), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that connect you to the country ( presence of property in your name, family and children) presence and travel history are factors that increase your chances of getting an Italy Schengen visa. For those who have no previous Schengen visa, the Italian embassy can be considered relatively risky as a first visa application option. Although in our experience there are many applicants who have obtained their first Schengen visa from the Italian Embassy, the Italian Embassy is a risky embassy to get your first Schengen visa, unless the other nuances in your profile (listed above) are in high condition. In any case, having a previous Schengen visa is a factor that increases your chances of getting a visa from the Italian embassy.
Visa Assistance to Italy
We, as Vizam.az company, can help you during your application for an Italian Schengen visa. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking or purchasing hotels according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, will include travel insurance to cover your trip, consultation, follow-up of your visa procedure. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, our company's Italian Schengen visa support service fee is 69 AZN per person.