İSVEÇ ŞENGEN VİZASI HAQQINDA BİLMƏDİKLƏRİNİZ
Dünyanın ən gözəl mənzərələrinə sahib Skandinav ölkələrindən biri, ərazisinin yarsından çoxu meşələrlə örtülmüş, təbiətinin və coğrafiyasının möhtəşəmliyi ilə hər il milyonlarla turisti cəlb edən İsveç. Bir çox səyahətçinin “mütləq görülməli ölkələr” siyahısında yer alan İsveçə sizin də səyahət üçün planlarınız varsa, İsveç Şengen vizası haqqında bütün məlumatları bu məqalədən əldə edə bilərsiniz.
İsveç Viza Növləri
İsveç Şengen ölkələri siyahısına aid olduğuna görə siz müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün İsveç Şengen vizasına müraciət edərək bu vizanı əldə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz İsveçdə müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə İsveç milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz. Bu məqalədəki məlumatlar isə İsveç Şengen vizası haqqındadır.
İsveç Şengen Vizası
Bütün Şengen vizaları kimi İsveç Şengen vizası da təkgirişli və çoxgirişli ola bilər. Həmçinin, siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. İsveç Şengen vizasını almaq sizə səyahətiniz boyu bütün Şengen ölkələrinə gedə bilməyinizə şərait yaradacaq. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni İsveçdən edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə İsveç vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz İsveç Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı olaraq ən çox İsveç qalacağınızı göstərməlisiniz. İsveçə səyahət planlayan şəxslər əksər hallarda digər Avropa ölkələrinə, xüsusilə də Finlandiya, Norveç kimi Skandinav ölkələrinə də öz tur planlarında yer ayırırlar. Viza üçün göstərdiyiniz səyahət tur planınızda bir neçə ölkənin yer alması sizin üçün problem yaratmayacaq. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni İsveç olaraq göstərməyiniz İsveç Şengen vizasına müraciətiniz üçün yetərli olacaqdır.
İsveç Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
İsveç Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Qeyd edək ki, təcrübəmizdə görünmüşdür ki, İsveç vizası üçün müraciət edilən Fransa səfirliyi ilk viza müraciətini edən şəxslərdən əksər hallarda iş yerindən arayışdan əlavə e.gov.az hökumət portalından çıxarış da tələb edib. Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Nadir hallarda da olsa, Fransa səfirlyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi hallar yaşanmışdır.
İsveç Şengen vizası üçün müraciət Fransa Səfirliyinin Capago adlı viza müraciət mərkəzində olunur. İsveçin ölkəmizdə konsulluğu fəaliyət göstərməməsi səbəbilə viza haqda qərar Fransa səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
• Diplomatik və ya xüsusi pasport sahibi olan və İsveçdə diplomatik və ya konsulluq vəzifəsinə akreditə olunmuş şəxslər
• İsveçdə mərkəzi və ya nümayəndəliyi olan beynəlxalq bir təşkilatda səlahiyyət alacaq diplomatik və ya konsulluq personalı və onların ailə üzvləri (həyat yoldaşı və qayğıya ehtiyacı olan uşaqları)
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən 5 iş günü çəkə bilər.
İsveç Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi İsveçdə də sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında və ya daha yüksək olması (təcrübədə 400-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin yaxşı olması sizin İsveç Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Təcrübəmizdə ilk Şengen vizasını Fransa səfirliyindən əldə etmiş şəxslərin kifayət qədər olmasına baxmayaraq, biz profili yüksək səviyyədə (yuxarıda sadalanan nüansların kifayət qədər yaxşı olduğu halda) olduğu hallar xaricində bir şəxs üçün ilk viza müraciəti zamanı Fransa səfirliyinin bir qədər riskli olduğunu qeyd edirik. Daha öncə bir və ya bir neçə Şengen vizanızın olması sizin Fransa səfirliyindən İsveç vizası alma ehtimalınızı əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldə bilir. Yenə də digər Qərbi Avropa və yüksək inkişaf etmiş Avropa ölkələrinə (Almaniya, İtaliya, Skandinaviya ölkələri və s.) nəzərən Fransa səfirliyi bəzi nüansların mövcudluğu halında ilk viza müraciəti üçün nisbətən daha yaxşı seçim ola bilər.
İsveçə Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə İsveç Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə İsveç Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.
Əgər sizin də “mütləq görməli olduğum ölkələr” siyahınız varsa, o siyahıda İsveçə mütləq yer olmalıdır! Xoş səyahətlər!

ЧТО ВЫ НЕ ЗНАЛИ О ШВЕЦИОНСКОЙ ШЕНГЕНСКОЙ ВИЗЕ
Швеция – одна из скандинавских стран с красивейшими пейзажами в мире, более половины ее территории покрыта лесами, и она ежегодно привлекает миллионы туристов великолепием своей природы и географии. Если у вас есть планы поехать в Швецию, которая входит в список стран, которые многие путешественники обязательно должны посетить, вы можете получить всю информацию о шенгенской визе в Швецию в этой статье.
Типы виз в Швецию
Поскольку Швеция входит в список стран Шенгенского соглашения, вы можете получить эту визу, подав заявку на получение Шенгенской визы в Швецию для осуществления временной поездки. Основаниями для оформления визы такого типа могут быть туризм, посещение семьи или друзей, командировка, медицинское обследование или лечение, краткосрочное обучение, программы обмена и многие другие непостоянные нюансы. Если вы хотите учиться в Швеции в течение длительного периода более 90 дней (например, на степень бакалавра, магистра, доктора и т. д.) или постоянно работать в расположенном здесь учреждении, подайте заявление на получение шведской национальной визы, если у вас есть официальные приглашения. или письма о зачислении от этих учебных и трудовых учреждений. Вы можете Информация в этой статье касается шведской шенгенской визы.
Швеция Шенгенская виза
Как и все шенгенские визы, шведская шенгенская виза может быть однократной или многократной. Вы также можете подать заявление на получение долгосрочной визы, то есть трехмесячной, шестимесячной, годовой, двухлетней или пятилетней визы. Получение Шенгенской визы в Швецию позволит вам посетить все страны Шенгенской зоны во время поездки. Но в любом случае мы обязательно рекомендуем вам первый въезд в Шенгенскую зону из страны, где вы получили визу, то есть из Швеции. В противном случае, если вы попытаетесь повторно въехать в Шенгенскую зону по шведской визе, если вы не укажете об этом при подаче заявления на визу, пограничная служба этой страны может отвернуть вас и отказать во въезде, хотя и в редких случаях. Подобный опыт уже имел место в некоторых случаях, поэтому мы советуем вам избегать такого риска.
Если вы подаете заявление на получение шенгенской визы в Швецию, вы должны указать максимальное количество дней, в течение которых вы будете оставаться в Швеции во время поездки. В большинстве случаев люди, планирующие поездку в Швецию, включают в свои планы тура другие европейские страны, особенно скандинавские страны, такие как Финляндия и Норвегия. Для вас не будет проблемой включить в свой визовый маршрут несколько стран. Вам будет достаточно подать заявление на получение шенгенской визы в Швецию, если вы просто укажете страну, в которой вы будете находиться больше всего во время всей поездки в Швецию.
Сбор документов для подачи заявления на шенгенскую визу в Швецию
При подаче заявления на получение шенгенской визы в Швецию необходимо предоставить следующие документы:
Следует отметить, что по нашему опыту видно, что посольство Франции, подавшее заявление на получение шведской визы, в большинстве случаев помимо справки с места работы запрашивало выписку с правительственного портала e.gov.az. . После того, как ваши документы будут приняты, в любом случае во время процедуры оформления визы вам могут позвонить из посольства и попросить предоставить новые документы. Хотя в редких случаях при оформлении визы посольство Франции требует от заявителей приобрести забронированные ими отели и предоставить в посольство подтверждающие это документы.
Заявление на получение шведской шенгенской визы подается в визовом центре Капаго посольства Франции. В связи с тем, что консульство Швеции в нашей стране не действует, решение о визе принимает консул в консульском отделе посольства Франции.
Владельцы дипломатического или специального паспорта, аккредитованные при дипломатическом или консульском учреждении в Швеции.
Дипломатический или консульский персонал и члены их семей (супруга и дети-иждивенцы), которые будут направлены в международную организацию со штаб-квартирой или представительством в Швеции.
Вероятность получения шенгенской визы в Швецию
Как и при подаче заявления на визу в любую страну, ваши шансы на получение визы в Швецию зависят от статуса вашего профиля. Ваше рабочее место и должность в норме, ежемесячный доход находится в пределах стандартной зарплаты или выше (по опыту визы получали люди с ежемесячным доходом в диапазоне 400-500 AZN, было много случаев), у вас достаточно денег на вашем банковском счете, чтобы покрыть всю поездку, нюансы, которые привязывают вас к стране. Наличие (имущество на ваше имя, семья и дети) и хорошая история путешествий — факторы, повышающие ваши шансы на получение Шенгенской визы в Швецию. По нашему опыту, несмотря на то, что есть достаточное количество людей, получивших свою первую шенгенскую визу во французском посольстве, мы отмечаем, что посольство Франции немного рискованно при подаче первого заявления на визу для человека, за исключением случаев, когда профиль на высоком уровне (если перечисленные выше нюансы достаточно хороши). Наличие одной или нескольких шенгенских виз в прошлом может значительно увеличить ваши шансы на получение шведской визы во французском посольстве. Тем не менее, что касается других западноевропейских и высокоразвитых европейских стран (Германии, Италии, скандинавских стран и т. д.), посольство Франции может оказаться относительно лучшим выбором для первого оформления визы при наличии некоторых нюансов.
Визовая поддержка в Швецию
Мы, как компания Vizam.az, можем помочь вам при подаче заявления на получение шведской шенгенской визы. Если вы пользуетесь нашей услугой визовой поддержки, наша услуга включает в себя запись от вашего имени в визовый центр, заполнение анкеты, профессиональную подготовку документов, бронирование авиабилетов для покрытия вашего путешествия, бронирование отелей или их покупку. По вашему желанию будет включено оформление туристической страховки для покрытия вашей поездки, консультация и сопровождение процедуры получения визы. Обратите внимание, что плата за туристическую страховку будет рассчитываться в дополнение к плате за наши услуги. Стоимость страховки обычно находится в пределах 16-18 AZN за 1 неделю. Вы можете получить эту страховку самостоятельно. Мы также можем помочь вам с нотариальным заверением и нотариальным заверением ваших документов на английском языке. Дополнительная плата за каждый документ составит 16 AZN. В целом в нашей компании стоимость услуги поддержки по шведской шенгенской визе составляет 69 AZN на человека.
Если у вас есть список стран, которые обязательно нужно посетить, Швеция обязательно должна быть в нем! Счастливых путешествий!