İSVEÇ ŞENGEN VİZASI HAQQINDA BİLMƏDİKLƏRİNİZ
Dünyanın ən gözəl mənzərələrinə sahib Skandinav ölkələrindən biri, ərazisinin yarsından çoxu meşələrlə örtülmüş, təbiətinin və coğrafiyasının möhtəşəmliyi ilə hər il milyonlarla turisti cəlb edən İsveç. Bir çox səyahətçinin “mütləq görülməli ölkələr” siyahısında yer alan İsveçə sizin də səyahət üçün planlarınız varsa, İsveç Şengen vizası haqqında bütün məlumatları bu məqalədən əldə edə bilərsiniz.
İsveç Viza Növləri
İsveç Şengen ölkələri siyahısına aid olduğuna görə siz müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün İsveç Şengen vizasına müraciət edərək bu vizanı əldə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz İsveçdə müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə İsveç milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz. Bu məqalədəki məlumatlar isə İsveç Şengen vizası haqqındadır.
İsveç Şengen Vizası
Bütün Şengen vizaları kimi İsveç Şengen vizası da təkgirişli və çoxgirişli ola bilər. Həmçinin, siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. İsveç Şengen vizasını almaq sizə səyahətiniz boyu bütün Şengen ölkələrinə gedə bilməyinizə şərait yaradacaq. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni İsveçdən edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə İsveç vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz İsveç Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı olaraq ən çox İsveç qalacağınızı göstərməlisiniz. İsveçə səyahət planlayan şəxslər əksər hallarda digər Avropa ölkələrinə, xüsusilə də Finlandiya, Norveç kimi Skandinav ölkələrinə də öz tur planlarında yer ayırırlar. Viza üçün göstərdiyiniz səyahət tur planınızda bir neçə ölkənin yer alması sizin üçün problem yaratmayacaq. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni İsveç olaraq göstərməyiniz İsveç Şengen vizasına müraciətiniz üçün yetərli olacaqdır.
İsveç Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
İsveç Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Qeyd edək ki, təcrübəmizdə görünmüşdür ki, İsveç vizası üçün müraciət edilən Fransa səfirliyi ilk viza müraciətini edən şəxslərdən əksər hallarda iş yerindən arayışdan əlavə e.gov.az hökumət portalından çıxarış da tələb edib. Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Nadir hallarda da olsa, Fransa səfirlyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi hallar yaşanmışdır.
İsveç Şengen vizası üçün müraciət Fransa Səfirliyinin Capago adlı viza müraciət mərkəzində olunur. İsveçin ölkəmizdə konsulluğu fəaliyət göstərməməsi səbəbilə viza haqda qərar Fransa səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
• Diplomatik və ya xüsusi pasport sahibi olan və İsveçdə diplomatik və ya konsulluq vəzifəsinə akreditə olunmuş şəxslər
• İsveçdə mərkəzi və ya nümayəndəliyi olan beynəlxalq bir təşkilatda səlahiyyət alacaq diplomatik və ya konsulluq personalı və onların ailə üzvləri (həyat yoldaşı və qayğıya ehtiyacı olan uşaqları)
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən 5 iş günü çəkə bilər.
İsveç Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi İsveçdə də sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında və ya daha yüksək olması (təcrübədə 400-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin yaxşı olması sizin İsveç Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Təcrübəmizdə ilk Şengen vizasını Fransa səfirliyindən əldə etmiş şəxslərin kifayət qədər olmasına baxmayaraq, biz profili yüksək səviyyədə (yuxarıda sadalanan nüansların kifayət qədər yaxşı olduğu halda) olduğu hallar xaricində bir şəxs üçün ilk viza müraciəti zamanı Fransa səfirliyinin bir qədər riskli olduğunu qeyd edirik. Daha öncə bir və ya bir neçə Şengen vizanızın olması sizin Fransa səfirliyindən İsveç vizası alma ehtimalınızı əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldə bilir. Yenə də digər Qərbi Avropa və yüksək inkişaf etmiş Avropa ölkələrinə (Almaniya, İtaliya, Skandinaviya ölkələri və s.) nəzərən Fransa səfirliyi bəzi nüansların mövcudluğu halında ilk viza müraciəti üçün nisbətən daha yaxşı seçim ola bilər.
İsveçə Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə İsveç Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə İsveç Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.
Əgər sizin də “mütləq görməli olduğum ölkələr” siyahınız varsa, o siyahıda İsveçə mütləq yer olmalıdır! Xoş səyahətlər!

WHAT YOU DIDN'T KNOW ABOUT THE SWEDEN SHENGEN VISA
Sweden is one of the Scandinavian countries with the most beautiful landscapes in the world, more than half of its territory is covered with forests, and it attracts millions of tourists every year with the magnificence of its nature and geography. If you have plans to travel to Sweden, which is on many travelers' "must see countries" list, you can get all the information about the Sweden Schengen visa in this article.
Sweden Visa Types
Since Sweden belongs to the list of Schengen countries, you can obtain this visa by applying for a Sweden Schengen visa to realize your temporary trip. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study in Sweden for a long-term period of more than 90 days (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located here, apply for a Swedish national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions. you can The information in this article is about the Swedish Schengen visa.
Sweden Schengen Visa
Like all Schengen visas, the Swedish Schengen visa can be single-entry or multiple-entry. You can also apply for long-term visas, i.e. three-month, six-month, one-year, two-year or five-year visas. Getting a Sweden Schengen visa will allow you to visit all Schengen countries during your trip. But in any case, we definitely recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you got your visa, i.e. Sweden. Otherwise, if you try to re-enter the Schengen area with a Swedish visa, if you do not mention it during your visa application, in rare cases, the border service of that country may turn you back and deny you entry. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you are applying for a Sweden Schengen visa, you must indicate the maximum number of days you will stay in Sweden during your trip. In most cases, people planning a trip to Sweden include other European countries, especially Scandinavian countries such as Finland and Norway, in their tour plans. It will not be a problem for you to include several countries in your visa travel itinerary. It will be enough for you to apply for a Sweden Schengen visa if you simply indicate the country where you will stay the most during your total trip as Sweden.
Collection of Documents for Sweden Schengen Visa Application
When applying for a Sweden Schengen visa, you must submit the following documents:
It should be noted that in our experience, it has been seen that the French embassy, which applied for a Swedish visa, in most cases requested an extract from the government portal e.gov.az in addition to the certificate from the workplace. After your documents have been accepted, in any case, during your visa procedure, you may receive a call from the embassy and you may be asked to submit new documents. Although in rare cases, during the visa procedure, the French embassy requires the applicants to purchase the hotels they have booked and submit the documents confirming this to the embassy.
The application for the Swedish Schengen visa is made at the Capago visa application center of the French Embassy. Due to the fact that the consulate of Sweden is not active in our country, the decision on the visa is made by the consul in the consular department of the French embassy.
Holders of a diplomatic or special passport and accredited to a diplomatic or consular post in Sweden
Diplomatic or consular personnel and their family members (spouse and dependent children) who will be assigned to an international organization with headquarters or representative office in Sweden
Probability of getting Sweden Schengen Visa
As with the visa application of any country, your chances of getting a visa in Sweden depend on the status of your profile. Your workplace and position are normal, your monthly income is in the standard salary range or higher (in experience, visas have been obtained for people with a monthly income in the range of 400-500 AZN, there have been many cases), you have enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country Availability (property in your name, family and children) and a good travel history are factors that increase your chances of getting a Sweden Schengen visa. In our experience, despite the fact that there are enough people who have obtained their first Schengen visa from the French embassy, we note that the French embassy is a bit risky during the first visa application for a person, except in cases where the profile is at a high level (if the nuances listed above are good enough). Having one or more Schengen visas in the past can significantly increase your chances of getting a Swedish visa from the French embassy. Still, compared to other Western European and highly developed European countries (Germany, Italy, Scandinavian countries, etc.), the French embassy may be a relatively better choice for the first visa application if there are some nuances.
Visa Support to Sweden
We, as Vizam.az company, can help you during your application for a Swedish Schengen visa. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets to cover your trip, booking hotels or buying them according to your wishes, making travel insurance to cover your trip , consultation, follow-up of your visa procedure will be included. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, in our company, the Swedish Schengen visa support service fee is 69 AZN per person.
If you have a list of "must-see countries", Sweden should definitely be on that list! Happy travels!