BUZ ADASINA SƏYAHƏT! İSLANDİYA ŞENGEN VİZASI
Gerçək səyahətsevərlərin üz tutduğu, Avropanın buz adası İslandiya. Təbiətinin və coğrafiyasının mükəmməlliyindən əlavə, gözəl mənzərələri, qeyzerləri, dağları, auroraları və sahib olduğu daha bir çox özünəməxsus özəllikləri ilə İslandiya bir çoxları üçün ideal səyahət deyildikdə ağla gələn ilk ölkələrdən biridir. Bütün dünya üçün maraqlı olan bu adaya isə İslandiya Şengen vizası ilə giriş edə bilərsiniz. Viza haqqında ətraflı məlumatı bu məqalədən əldə edə bilərsiniz.
İslandiya Viza Növləri
Şengen ölkələri siyahısında yer alan İslandiyaya müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün İslandiya Şengen vizasına müraciət edərək vizanı əldə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz İslandiyada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə İslandiya milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
İslandiya Şengen Vizası
İslandiya Şengen vizası digər Şengen vizaları kimi təkgirişli və çoxgirişli ola bilir. Eyni zamanda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Siz İslandiya Şengen vizasını əldə etdikdən sonra səyahətiniz ərzində istənilən Şengen ölkəsinə daxil ola bilərsiniz. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni İslandiyadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə İslandiya vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
İslandiya Şengen vizasına müraciət etdiyiniz təqdirdə səyahət müddətiniz ərzində ən çox qalacağınız ölkə kimi İslandiyanı göstərməlisiniz. Bəzi səyahətçilər bu ada ölkəsinə üz tutmağı planlayarkən öz tur planlarına Norveç, İsveç, Finlandiya kimi Skandinav ölkələrini və ya bir neçə digər Avropa ölkələrini də əlavə edirlər. Səyahət tur planınızda İslandiyadan əlavə bu ölkələrin də yer alması viza müraciətinizdə sizə problem yaratmır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni İslandiya göstərməyiniz viza üçün məhz İslandiya vizasına müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
İslandiya Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
İslandiya Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
İslandiya Şengen vizası üçün müraciət Ankarada yerləşən Norveç Səfirliyinin Azərbaycandakı VFS Global adlı viza müraciət mərkəzində olunur. Viza haqda qərar Ankaradakı Norveç səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri təqdim etmək üçün viza görüşünü həftəiçi iş saatları ərzində Norveç VFS Global viza müraciət mərkəzinin +994 12 310 57 03 telefon nömrəsi ilə əlaqə saxlamaqla təyin etmək mümkündür.
• İslandiya mərkəzi və ya nümayəndəliyi olan beynəlxalq bir təşkilatda səlahiyyət alacaq diplomatik və ya konsulluq personalı və onların ailə üzvləri (həyat yoldaşı və qayğıya ehtiyacı olan uşaqları)
İslandiya Şengen vizası proseduru müraciət tarixindən etibarən, adətən, 4 həftə (bayramla əlaqəli rəsmi qeyri-iş günləri istisna olmaqla) davam edir. Bu müddətə sənədlərin Azərbaycandakı viza mərkəzindən Ankaradakı səfirliyə çatdırılması və geri qaytarılması və eyni zamanda müraciət Ankaradakı səfirlik tərəfindən qəbul edildikdən sonra qərarın verilməsi üçün tələb olunan 10-15 günü əhatə edir.
Viza rüsumu olaraq 35 avro onlayn şəkildə ərizə formasını doldurduqdan və təsdiqlədikdən sonra onlayn şəkildə ödənilir. Sənədləri təqdim edərkən isə viza mərkəzinin xidmət haqqı olan 55 AZN, ikitərəfli kuryer xidmət haqqı 74 AZN və viza prosedurunun başa çatdığı və pasportun hazır olduğu barədə məlumat verməsi üçün SMS xidmət haqqı 3 AZN ödənilir. Bu ödənişlər nağd şəkildə və yalnız manatla qəbul olunur.
İslandiya Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi İslandiyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal və yaxşı olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığından biraz yüksək olması (təcrübədə 500-600 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin İslandiya Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə heç bir Şengen vizası olmayan şəxslər üçün Norveç səfirliyi ilk viza müraciəti seçimi olaraq nisbətən riskli görülə bilər. Təcrübəmizdə ilk Şengen vizasını Norveç səfirliyindən almış bir çox müraciətçi olmasına baxmayaraq, profilinizdəki digər nüansların (yuxarıda sadalanan) yüksək vəziyyətdə olduğu hallar istisna olmaqla, Norveç səfirliyi ilk Şengen vizanızı almaq üçün riskli səfirlikdir. Hər bir halda daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin Norveç səfirliyindən İslandiya vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktordur.
İslandiyaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə İslandiya Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin və otellərinizin alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə İslandiya Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

Updated: 13 February 2025 3128 views 7 min. read
Iceland, the ice island of Europe, where true travelers go. In addition to the perfection of its nature and geography, with its beautiful landscapes, geysers, mountains, auroras and many other unique features that it has, Iceland is one of the first countries that come to mind when it comes to an ideal trip for many. You can enter this island, which is interesting for the whole world, with an Iceland Schengen visa. You can get more information about visa from this article.
Iceland Visa Types
You can obtain a visa by applying for an Iceland Schengen visa to realize your temporary trip to Iceland, which is on the list of Schengen countries. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study in Iceland for a long-term period of more than 90 days (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located here, apply for an Icelandic national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions. you can
Iceland Schengen Visa
Like other Schengen visas, the Iceland Schengen visa can be single-entry or multiple-entry. At the same time, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. Once you have an Iceland Schengen visa, you can enter any Schengen country during your trip. However, in any case, we definitely recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. Iceland. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with an Icelandic visa from another country, the border service of that country may turn you back and deny you entry, unless you mention it during your visa application. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
İslandiya Şengen vizasına müraciət etdiyiniz təqdirdə səyahət müddətiniz ərzində ən çox qalacağınız ölkə kimi İslandiyanı göstərməlisiniz. Bəzi səyahətçilər bu ada ölkəsinə üz tutmağı planlayarkən öz tur planlarına Norveç, İsveç, Finlandiya kimi Skandinav ölkələrini və ya bir neçə digər Avropa ölkələrini də əlavə edirlər. Səyahət tur planınızda İslandiyadan əlavə bu ölkələrin də yer alması viza müraciətinizdə sizə problem yaratmır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni İslandiya göstərməyiniz viza üçün məhz İslandiya vizasına müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Collection of Documents for Iceland Schengen Visa Application
When applying for an Iceland Schengen visa, you must submit the following documents:
An application for an Iceland Schengen visa is made at the VFS Global visa application center of the Norwegian Embassy in Azerbaijan located in Ankara. The visa decision is made by the consul in the consular department of the Norwegian Embassy in Ankara.
It is possible to schedule a visa appointment to submit documents during weekday business hours by contacting the Norwegian VFS Global visa application center at +994 12 310 57 03.
Persons who have received a Schengen visa in the last 5 years and have their fingerprints in the system
Diplomatic or consular personnel and their family members (spouse and dependent children) who will be assigned to an international organization with an Icelandic headquarters or representative office
The Iceland Schengen visa process usually takes 4 weeks (excluding official non-working days related to holidays) from the date of application. This period includes the 10-15 days required for the delivery and return of the documents from the visa center in Azerbaijan to the embassy in Ankara, as well as the 10-15 days required for the decision to be made after the application is received by the embassy in Ankara.
The visa fee of 35 euros is paid online after completing and confirming the application form online. When submitting the documents, the service fee of the visa center is 55 AZN, the two-way courier service fee is 74 AZN, and the SMS service fee is 3 AZN for informing about the completion of the visa procedure and the passport is ready. These payments are accepted in cash and only in AZN.
Iceland Schengen Visa Probability
As with the visa application of any country, your chances of getting a visa in Iceland depend on the status of your profile. Your workplace and position are normal and good, your monthly income is slightly higher than the standard salary range (in experience, visas have been obtained for people with a monthly income in the range of 500-600 AZN, there have been many cases), you have enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country Presence (property in your name, family and children) and travel history are factors that increase your chances of getting an Iceland Schengen visa. For those who have never had a Schengen visa before, the Norwegian embassy can be seen as a relatively risky first visa application option. Although in our experience there are many applicants who have received their first Schengen visa from the Norwegian embassy, the Norwegian embassy is a risky embassy to get your first Schengen visa, unless the other nuances in your profile (listed above) are high. In any case, having a previous Schengen visa is a factor that increases your chances of getting an Iceland visa from the Norwegian embassy.
Visa Support to Iceland
We, as Vizam.az company, can help you during your Iceland Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, purchasing your flight tickets and hotels that will cover your trip, setting up your visa travel itinerary, and obtaining travel insurance that will cover your trip. , consultation, follow-up of your visa procedure will be included. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, our company's Iceland Schengen visa support service fee is 69 AZN per person.