ARZULARIN DÜNYASI - FRANSAYA VİZA MÜRACİƏTİ NECƏ EDİLİR?
Avropanın və dünyanın ən çox sevilən və turistlər tərəfindən ən çox üz tutulan ölkələrin siyahısında Fransa, şübhəsiz, liderlərdən biridir. Xüsusi füsunkarlığı ilə seçilən Paris, Nitsa, Bordo, Marsel, Lion kimi turistik bölgələrə, Eyfel qülləsi, Luvr muzeyi, Versal sarayı, Sena çayı, Aralıq dənizi, Atlantik okeanı sahillərinə və saymaqla bitməyəcək bir çox turistik obyektlərə sahib ölkənin hər il milyonlarla insan tərəfindən səyahət üçün seçilməsi təsadüfi deyil. Əgər siz də Fransa səyahətinizi gerçəkləşdirmək istəyirsinizsə, Fransa vizası haqda bütün məlumatları bu məqalədə ətraflı oxuya bilərsiniz.
Fransa Şengen ölkələri siyahısına aid olduğuna görə siz müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün Fransa Şengen vizasına müraciət edərək bu vizanı əldə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Fransada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya Fransada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Fransa milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz. Hazırda isə biz sizə Fransa Şengen vizası haqqında ümumi məlumat verəcəyik.
Əgər siz Fransa Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı olaraq ən çox Fransada qalacağınızı göstərməlisiniz. Əksər hallarda Fransaya səyahət planlayan şəxslərin bu planlarına İspaniya, bəzi hallarda Portuqaliya, İtaliya və ya Almaniya kimi ölkələri də daxil etdiyi görünür. Bu kimi hallar sizin viza müraciətinizdə heç bir problem yaratmayacaq nüanslardır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Fransa göstərməyiniz yetərli olacaqdır.
Fransa Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Fransa Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Qeyd edək ki, təcrübəmizdə görünmüşdür ki, Fransa səfirliyi ilk viza müraciətini edən şəxslərdən əksər hallarda iş yerindən arayışdan əlavə e.gov.az hökumət portalından çıxarış da tələb edib. Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Nadir hallarda da olsa, Fransa səfirlyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi hallar yaşanmışdır.
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi Fransada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında və ya daha yüksək olması (təcrübədə 400-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin yaxşı olması sizin Fransa Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Təcrübəmizdə ilk Şengen vizasını Fransa səfirliyindən əldə etmiş şəxslərin kifayət qədər olmasına baxmayaraq, biz profili yüksək səviyyədə (yuxarıda sadalanan nüansların kifayət qədər yaxşı olduğu halda) olduğu hallar xaricində bir şəxs üçün ilk viza müraciəti zamanı Fransa səfirliyinin bir qədər riskli olduğunu qeyd edirik. Daha öncə bir və ya bir neçə Şengen vizanızın olması sizin Fransa səfirliyindən viza alma ehtimalınızı əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldə bilir. Yenə də digər Qərbi Avropa və yüksək inkişaf etmiş Avropa ölkələrinə (Almaniya, İtaliya, Skandinaviya ölkələri və s.) nəzərən Fransa səfirliyi bəzi nüansların mövcudluğu halında ilk viza müraciəti üçün nisbətən daha yaxşı seçim ola bilər.
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Fransa Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Fransa Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

WORLD OF DREAMS - HOW TO APPLY FOR A VISA TO FRANCE?
France is undoubtedly one of the leaders in the list of the most loved and visited countries in Europe and the world. The country, which has touristic regions such as Paris, Nice, Bordeaux, Marseille, Lyon, the Eiffel Tower, the Louvre Museum, the Palace of Versailles, the Seine River, the shores of the Mediterranean Sea, the Atlantic Ocean, and many other touristic objects, which are distinguished by their special charm, is visited by millions of people every year. The selection for is not accidental. If you want to make your trip to France a reality, you can read all the information about the French visa in this article.
France Visa Types
Since France belongs to the list of Schengen countries, you can obtain this visa by applying for a France Schengen visa to realize your temporary trip. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study in France for a long-term period of more than 90 days (such as a bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located in France, apply for a French national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions. you can Now we will give you general information about France Schengen visa.
France Schengen Visa
France Schengen visa can be single-entry or multiple-entry. You can also apply for long-term visas, i.e. three-month, six-month, one-year, two-year or five-year visas. You can enter any Schengen country after obtaining a France Schengen visa. However, in any case, we definitely recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. from France. Otherwise, if you try to re-enter the Schengen area with a French visa, if you do not mention it during your visa application, in rare cases, the border service of that country may turn you back and deny you entry. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you are applying for a French Schengen visa, you must indicate the maximum number of days you will be staying in France during your trip. In most cases, people planning a trip to France seem to include Spain in their plans, and in some cases countries like Portugal, Italy or Germany. Such cases are nuances that will not cause any problems in your visa application. It will be enough to simply indicate the country where you will stay the most during your total trip, France.
Collection of Documents for France Schengen Visa Application
When applying for a France Schengen visa, you must submit the following documents:
It should be noted that in our experience it has been seen that in most cases, in addition to the certificate from the workplace, the French embassy also requested an extract from the government portal e.gov.az from the persons who applied for the first visa. After your documents have been accepted, in any case, during your visa procedure, you may receive a call from the embassy and you may be asked to submit new documents. Although in rare cases, during the visa procedure, the French embassy requires the applicants to purchase the hotels they have booked and submit the documents confirming this to the embassy.
Application for a French Schengen visa is made at the Capago visa application center of the French Embassy. The decision on the visa is made by the consul in the consular department of the French embassy.
Holders of a diplomatic or special passport and accredited to a diplomatic or consular post in France
Diplomatic or consular personnel and their family members (spouse and dependent children) who will be assigned to an international organization with headquarters or a representative office in France
France Schengen Visa Probability
As with the visa application of any country, your chances of getting a visa in France depend on the state of your profile. Your workplace and position are normal, your monthly income is in the standard salary range or higher (in experience, visas have been obtained for people with a monthly income in the range of 400-500 AZN, there have been many cases), you have enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country Availability (property in your name, family and children) and a good travel history are factors that increase your chances of getting a France Schengen visa. In our experience, despite the fact that there are enough people who have obtained their first Schengen visa from the French embassy, we note that the French embassy is a bit risky during the first visa application for a person, except in cases where the profile is at a high level (if the nuances listed above are good enough). Having one or more Schengen visas before can significantly increase your chances of getting a visa from the French embassy. Still, compared to other Western European and highly developed European countries (Germany, Italy, Scandinavian countries, etc.), the French embassy may be a relatively better choice for the first visa application if there are some nuances.
Visa Assistance to France
As a Vizam.az company, we can help you during your application for a French Schengen visa. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets to cover your trip, booking hotels or buying them according to your wishes, making travel insurance to cover your trip , consultation, follow-up of your visa procedure will be included. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, our company's French Schengen visa support service fee is 69 AZN per person.