FİNLANDİYA VİZASINI NECƏ ALA BİLƏRƏM?
Bütün dünyanı özünə heyran qoyan Skandinav ölkələrindən biri olan, coğrafiyası və təbiətinin ideallığı ilə milyonlarla turistin səyahət məntəqəsinə çevrilmiş Finlandiya. Məsafə uzaq görünsə də, getmək o qədər də çətin deyil. Əlbəttə ki, Finlandiya vizanız varsa. Bu səbəblə də Finlandiya Şengen vizası haqda sizə lazım olan bütün məlumatları bu məqalədən oxuya bilərsiniz.
Finlandiya Viza Növləri
Şengen ölkələri siyahısında yer alan Finlandiyaya müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün Finlandiya Şengen vizasına müraciət edərək vizanı əldə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Finlandiyada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Finlandiya milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Finlandiya Şengen Vizası
Finlandiya Şengen vizası digər Şengen vizaları kimi təkgirişli və çoxgirişli ola bilir. Eyni zamanda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Siz Finlandiya Şengen vizasını əldə etdikdən sonra səyahətiniz ərzində istənilən Şengen ölkəsinə daxil ola bilərsiniz. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Finlandiyadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Finlandiya vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Finlandiya Şengen vizasına müraciət etdiyiniz təqdirdə səyahət müddətiniz ərzində ən çox qalacağınız ölkə kimi Finlandiyanı göstərməlisiniz. Əksər hallarda Finlandiyaya səyahət planlayan şəxslər öz tur planlarına digər Avropa ölkələrini, xüsusən də Norveç, İsveç kimi Skandinav ölkələrini də əlavə edirlər. Səyahət tur planınızda Finlandiyadan əlavə bu ölkələrin də yer alması viza müraciətinizdə sizə problem yaratmır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Finlandiya göstərməyiniz viza üçün məhz Finlandiya vizasına müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Finlandiya Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Finlandiya Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Finlandiya Şengen vizası üçün müraciət Ankarada yerləşən Norveç Səfirliyinin Azərbaycandakı VFS Global adlı viza müraciət mərkəzində olunur. Viza haqda qərar Ankaradakı Norveç səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri təqdim etmək üçün viza görüşünü həftəiçi iş saatları ərzində Finlandiya VFS Global viza müraciət mərkəzinin +994 12 310 57 03 telefon nömrəsi ilə əlaqə saxlamaqla təyin etmək mümkündür. Lakin siz öncədən görüş təyin etmədən VFS Global şirkətinə yaxınlaşaraq sənədlərinizi təqdim edə bilərsiniz.
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən, adətən, 4 həftə (bayramla əlaqəli rəsmi qeyri-iş günləri istisna olmaqla) davam edir. Bu müddətə sənədlərin Azərbaycandakı viza mərkəzindən Ankaradakı səfirliyə çatdırılması və geri qaytarılması və eyni zamanda müraciət Ankaradakı səfirlik tərəfindən qəbul edildikdən sonra qərarın verilməsi üçün tələb olunan 30-40 günü əhatə edir.
Viza rüsumu 35 avro ərizə formasını doldurduqdan və təsdiqlədikdən sonra onlayn şəkildə ödənilir. Sənədləri təqdim edərkən isə viza mərkəzinin xidmət haqqı olan 129 AZN, ikitərəfli kuryer xidmət haqqı 132 AZN və viza prosedurunun başa çatdığı və pasportun hazır olduğu barədə məlumat verməsi üçün SMS xidmət haqqı 3 AZN ödənilir. Bu ödənişlər nəğd şəkildə və yalnız manatla qəbul olunur.
Finlandiya Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi Finlandiyada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal və yaxşı olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığından biraz yüksək olması (təcrübədə 450-600 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Finlandiya Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə heç bir Şengen vizası olmayan şəxslər üçün Norveç səfirliyi ilk viza müraciəti seçimi olaraq nisbətən riskli görülə bilər. Təcrübəmizdə ilk Şengen vizasını Norveç səfirliyindən almış bir çox müraciətçi olmasına baxmayaraq, profilinizdəki digər nüansların (yuxarıda sadalanan) yüksək vəziyyətdə olduğu hallar istisna olmaqla, Norveç səfirliyi ilk Şengen vizanızı almaq üçün riskli səfirlikdir. Hər bir halda daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin Norveç səfirliyindən Finlandiya vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktordur.
Finlandiyaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Finlandiya Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin və otellərinizin alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Finlandiya Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

HOW CAN I GET A FINLAND VISA?
Finland, which is one of the Scandinavian countries that has impressed the whole world, has become a destination for millions of tourists due to its ideal geography and nature. Although the distance may seem far, it is not that difficult to walk. Of course, if you have a Finnish visa. For this reason, you can read all the information you need about Finland Schengen visa from this article.
Finland Visa Types
You can obtain a visa by applying for a Finland Schengen visa to realize your temporary trip to Finland, which is included in the list of Schengen countries. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you wish to receive a long-term study (such as a bachelor's, master's, doctorate, etc.) in Finland lasting more than 90 days or to work permanently in an institution located here, apply for a Finnish national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions.
Finland Schengen Visa
Finland Schengen visa can be single-entry or multiple-entry, like other Schengen visas. At the same time, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. Once you have obtained a Finland Schengen visa, you can enter any Schengen country during your trip. However, in any case, we definitely recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. Finland. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with a Finnish visa from another country, the border service of that country may turn you back and not allow you to enter the country, unless you mention it during your visa application. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you apply for a Finland Schengen visa, you must indicate Finland as the country where you will stay the most during your travel period. In most cases, people planning a trip to Finland add other European countries to their tour plans, especially Scandinavian countries such as Norway and Sweden. The inclusion of these countries in addition to Finland in your travel plan does not cause problems for you in your visa application. It will be enough for you to be able to apply for a visa for Finland if you simply indicate the country where you will stay most of the time during your general trip.
Collection of Documents for Finland Schengen Visa Application
When applying for a Finland Schengen visa, you must submit the following documents:
The application for the Finnish Schengen visa is made at the VFS Global visa application center of the Norwegian Embassy in Azerbaijan located in Ankara. The visa decision is made by the consul in the consular department of the Norwegian Embassy in Ankara.
It is possible to schedule a visa appointment to submit documents during weekday business hours by contacting the Finland VFS Global visa application center at +994 12 310 57 03. However, you can submit your documents by approaching VFS Global without an appointment.
The Schengen visa procedure usually takes 4 weeks from the date of application (excluding official non-working days related to holidays). This period includes the 10-15 days required for the delivery and return of the documents from the visa center in Azerbaijan to the embassy in Ankara, as well as the 10-15 days required for the decision to be made after the application is received by the embassy in Ankara.
The visa fee of 35 euros is paid online after completing and confirming the application form. When submitting the documents, the service fee of the visa center is 55 AZN, the two-way courier service fee is 74 AZN, and the SMS service fee is 3 AZN for informing about the completion of the visa procedure and the passport is ready. These payments are accepted in cash and only in AZN.
Finland Schengen Visa Probability
As with the visa application of any country, your chance of getting a visa in Finland depends on the status of your profile. Your workplace and position should be normal and good, your monthly income should be slightly higher than the standard salary range (in experience, there have been many cases of obtaining visas for people with a monthly income in the range of 450-600 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country Availability and travel history (property in your name, family and children) are factors that increase your chances of getting a Finland Schengen visa. For those who have never had a Schengen visa before, the Norwegian embassy can be seen as a relatively risky first visa application option. Although in our experience there are many applicants who have received their first Schengen visa from the Norwegian embassy, the Norwegian embassy is a risky embassy to get your first Schengen visa, unless the other nuances in your profile (listed above) are high. In any case, having a previous Schengen visa is a factor that increases your chances of getting a Finnish visa from the Norwegian embassy.
Visa Support to Finland
We, as Vizam.az company, can help you during your Finnish Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, purchasing your flight tickets and hotels that will cover your trip, setting up your visa travel itinerary, and obtaining travel insurance that will cover your trip. , consultation, follow-up of your visa procedure will be included. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, our company's Finnish Schengen visa support service fee is 69 AZN per person.