Yeniləndi: 21 iyul 2026 7091 baxış 5 dəq. oxu
Avropanın valehedici ölkələri siyahısında başlarda gələn, hər il milyonlarla turistin xoş bir istirahət üçün üz tutduğu Danimarka. Başda paytaxtı Kopenhagen olmaqla, bütün ölkəni bəzəyən rəngarəng, fərqli arxitekturadakı tikililəri və abidələri, mədəniyyəti və incəsənəti, turistik bölgələri ilə soyuq iqliminə baxmayaraq, bütün səyahətçilərin qəlbini isidən və gözünü oxşayan bu ölkəyə Danimarka Şengen vizasıyla getmək mümkündür. Bu vizanı necə əldə edə biləcəyinizi isə biz sizə bu məqalədə bildirəcəyik.
Danimarka Viza Növləri
Şengen ölkələri siyahısında yer alan Danimarkaya müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün Danimarka Şengen vizasına müraciət edərək vizanı əldə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Danimarkada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Danimarka milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Danimarka Şengen Vizası
Danimarka Şengen vizası digər Şengen vizaları kimi təkgirişli və çoxgirişli ola bilir. Eyni zamanda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Siz Danimarka Şengen vizasını əldə etdikdən sonra səyahətiniz ərzində istənilən Şengen ölkəsinə daxil ola bilərsiniz. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Danimarkadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Danimarka vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Danimarka Şengen vizasına müraciət etdiyiniz təqdirdə səyahət müddətiniz ərzində ən çox qalacağınız ölkə kimi Danimarkanı göstərməlisiniz. Əksər hallarda Danimarkaya səyahət planlayan şəxslər öz tur planlarına digər Avropa ölkələrini, xüsusən də Norveç, İsveç, Finlandiya kimi Skandinav ölkələrini də əlavə edirlər. Səyahət tur planınızda Danimarkadan əlavə bu ölkələrin də yer alması viza müraciətinizdə sizə problem yaratmır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Danimarka göstərməyiniz viza üçün məhz Danimarka vizasına müraciət edə bilməyiniz üçün yetərli olacaqdır.
Danimarka Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Danimarka Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Danimarka Şengen vizası üçün müraciət Ankarada yerləşən Norveç Səfirliyinin Azərbaycandakı VFS Global adlı viza müraciət mərkəzində olunur. Viza haqda qərar Ankaradakı Norveç səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri təqdim etmək üçün viza görüşünü həftəiçi iş saatları ərzində Danimarka VFS Global viza müraciət mərkəzinin +994 12 310 57 03 telefon nömrəsi ilə əlaqə saxlamaqla təyin etmək mümkündür. Lakin siz öncədən görüş təyin etmədən VFS Global şirkətinə yaxınlaşaraq sənədlərinizi təqdim edə bilərsiniz.
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən, adətən, 4 həftə (bayramla əlaqəli rəsmi qeyri-iş günləri istisna olmaqla) davam edir. Bu müddətə sənədlərin Azərbaycandakı viza mərkəzindən Ankaradakı səfirliyə çatdırılması və geri qaytarılması və eyni zamanda müraciət Ankaradakı səfirlik tərəfindən qəbul edildikdən sonra qərarın verilməsi üçün tələb olunan 20-30 günü əhatə edir.
Danimarka Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi Danimarkada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal və yaxşı olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığından biraz yüksək olması (təcrübədə 450-600 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Danimarka Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə heç bir Şengen vizası olmayan şəxslər üçün Norveç səfirliyi ilk viza müraciəti seçimi olaraq nisbətən riskli görülə bilər. Təcrübəmizdə ilk Şengen vizasını Norveç səfirliyindən almış bir çox müraciətçi olmasına baxmayaraq, profilinizdəki digər nüansların (yuxarıda sadalanan) yüksək vəziyyətdə olduğu hallar istisna olmaqla, Norveç səfirliyi ilk Şengen vizanızı almaq üçün riskli səfirlikdir. Hər bir halda daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin Norveç səfirliyindən Danimarka vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktordur.
Danimarkaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Danimarka Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin və otellərinizin alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Danimarka Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

TRAVEL TO DENMARK WITH A TOURIST VISA
Denmark, which is at the top of the list of fascinating European countries, where millions of tourists go for a pleasant vacation every year. It is possible to go to this country with a Danish Schengen visa, which warms the heart and pleases the eyes of all travelers, despite its cold climate, with its capital Copenhagen, colorful, different architectural buildings and monuments, culture and art, and touristic regions decorating the whole country. We will tell you how to get this visa in this article.
Denmark Visa Types
You can obtain a visa by applying for a Denmark Schengen visa to realize your temporary trip to Denmark, which is included in the list of Schengen countries. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to study in Denmark for a long-term period of more than 90 days (such as bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located here, apply for a Danish national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions.
Denmark Schengen Visa
Like other Schengen visas, the Danish Schengen visa can be single-entry or multiple-entry. At the same time, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. Once you have a Denmark Schengen visa, you can enter any Schengen country during your trip. However, in any case, we definitely recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. Denmark. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with a Danish visa from another country, unless you mention it during your visa application, the border service of that country may turn you back and deny you entry, albeit in rare cases. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you apply for a Denmark Schengen visa, you must indicate Denmark as the country where you will stay the most during your travel period. In most cases, people planning a trip to Denmark add other European countries to their tour plans, especially Scandinavian countries such as Norway, Sweden, and Finland. The inclusion of these countries in addition to Denmark in your travel plan does not cause you any problems in your visa application. It will be enough for you to apply for a visa for Denmark if you simply indicate that Denmark is the country where you will stay most of the time during your general trip.
Collection of Documents for Denmark Schengen Visa Application
When applying for a Denmark Schengen visa, you must submit the following documents:
The application for a Danish Schengen visa is made at the VFS Global visa application center of the Norwegian Embassy in Azerbaijan located in Ankara. The visa decision is made by the consul in the consular department of the Norwegian Embassy in Ankara.
It is possible to schedule a visa appointment to submit documents during weekday business hours by contacting the Danish VFS Global visa application center at +994 12 310 57 03. However, you can submit your documents by approaching VFS Global without an appointment.
Probability of Obtaining a Denmark Schengen Visa
As with the visa application of any country, your chances of getting a visa in Denmark depend on the state of your profile. Your workplace and position should be normal and good, your monthly income should be slightly higher than the standard salary range (in experience, there have been many cases of obtaining visas for people with a monthly income in the range of 450-600 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country Availability and travel history (property in your name, family and children) are factors that increase your chances of getting a Denmark Schengen visa. For those who have never had a Schengen visa before, the Norwegian embassy can be seen as a relatively risky first visa application option. Although in our experience there are many applicants who have received their first Schengen visa from the Norwegian embassy, the Norwegian embassy is a risky embassy to get your first Schengen visa, unless the other nuances in your profile (listed above) are high. In any case, having previous Schengen visas is a factor that increases your chances of getting a Danish visa from the Norwegian embassy.
Visa Support to Denmark
As a Vizam.az company, we can help you during your application for a Danish Schengen visa. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, purchasing your flight tickets and hotels that will cover your trip, setting up your visa travel itinerary, and obtaining travel insurance that will cover your trip. , consultation, follow-up of your visa procedure will be included. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the Danish Schengen visa support service fee in our company is 69 AZN per person.