Yeniləndi: 21 iyul 2026 15108 baxış 4 dəq. oxu
Avropada yerləşən, öz coğrafiyası və təbiətindən əlavə, tarixi və qədimiliyi, abidələri, şəhərlərinin və küçələrinin memarlığı və dizaynı, Qara dəniz sahilləri ilə bir çox turistin marağını çəkən Balkan ölkəsi Bolqarıstana səyahət etməyiniz üçün yuxarıda sadaladıqlarımızdan da əlavə bir çox səbəb tapa bilərsiniz. Gediş yolu isə çox sadədir: Bolqarıstan vizasına sahib olmaq. Bu viza ilə bağlı bütün məlumatları isə biz sizə bu məqalədə bildirəcəyik.
Bolqarıstan Viza Növləri
Bolqarıstana planladığınız səyahətinizi Bolqarıstan turizm vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Bolqarıstanda müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Bolqarıstan milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Bolqarıstan Turizm Vizası
Bolqarıstan vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, Bolqarıstan vizası əksər hallarda müraciətçinin viza müraciəti əsnasında ərizə formasında və digər sənədlərində göstərdiyi səyahət müddətinə tam uyğun şəkildə verilir.
Bolqarıstan Avropa Birliyə daxil olub, lakin Şengenə daxil olmayan ölkələrdən biridir. Buna görə də bu ölkəyə səfər etmək üçün Bolqarıstanın öz vizasını almaq lazımdır. Ancaq əlbəttə ki, Bolqarıstan Avropa Birliyinə daxil olduğu üçün aktiv Şengen vizası olan şəxslərə Bolqarıstana daxil olmaq üçün asanlaşdırılmış bir rejim hazırlamışdır. Belə ki, 2012-ci ilin yanvar ayının 31-dən etibarən Bolqarıstan Respublikası Şengen vizası ilə ölkəsində tranzit və ya qısa-müddətli səfər edən şəxslər üçün azad viza rejimi tətbiqi haqda qərar qəbul etdi. Aktiv Şengen viza sahibləri bu viza ilə vizanın etibarlılıq müddəti icazə verdiyi halda 6 ay ərzində maksimum 90 gün Bolqarıstan ərazisində qala bilər. Bu qərarə əsasən, həmiçin Azərbaycan vətəndaşları aktiv çoxgirişli Şengen vizasına sahib olduqları təqdirdə bu viza ilə Bolqarıstan ərazisinə daxil ola və vizanın qüvvədə qaldığı tarix müddətində bu ölkədə maksimum 90 gün qala bilərlər. Ancaq mütləq şəkildə çoxgirişli Şengen vizasına sahib olunmalıdır.
Bolqarıstan Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Bolqarıstan vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Bolqarıstanda qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 2.000-3.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 avro gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Əgər şəxsin aktiv çoxgirişli Şengen vizası yoxdursa, bu halda Bolqarıstan vizası almalıdır. Bunun üçün Bolqarıstanın Bakıdakı Səfirliyinə müraciət olunur. Qərar səfirliyin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
Sənədləri təhvil vermək üçün əvvəlcədən görüş təyini mütləqdir.
Viza proseduru qısamüddətli vizalar üçün 5-15 iş günü, uzunmüddətli vizalar üçün isə minimum 30 iş günü çəkir.
Bolqarıstan Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Bolqarıstanda da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 300-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Bolqarıstan vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün Bolqarıstan səfirliyi riskli səfirlik hesab olunmur. Təcrübəmizdə ilk vizalarını məhz bu səfirlikdən almış çox sayda müraciətçi olmuşdur. Əlbəttə, bunun üçün sizin digər bütün sənədləriniz qaydasında olmalıdır. Həmçinin, hər bir halda sizin daha öncə vizalarınızın olması Bolqarıstan vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktorlardan biridir.
Bolqarıstana Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Bolqarıstan vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Bolqarıstan səyahət vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

DOOR TO THE BALKANS! BULGARIA VISA
Apart from its geography and nature, you can find many reasons to travel to Bulgaria, a Balkan country located in Europe, which attracts many tourists with its history and antiquity, monuments, the architecture and design of its cities and streets, and the Black Sea coast. The way to go is very simple: to have a Bulgarian visa. We will tell you all the information about this visa in this article.
Bulgaria Visa Types
You can realize your planned trip to Bulgaria by obtaining a Bulgarian tourist visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you wish to receive a long-term education (such as a bachelor's, master's, doctorate, etc.) in Bulgaria with a duration of more than 90 days or to work permanently in an institution located here, apply for a Bulgarian national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions.
Bulgaria Tourist Visa
Single-entry and multiple-entry Bulgarian visas are available. At the same time, you can apply for a short-term visa, which will cover only your first visit, or multiple-entry and long-term visa types. It varies depending on the purpose of your trip and the interval of your trip.
It should be noted that in most cases, the Bulgarian visa is issued in accordance with the travel period indicated by the applicant in the application form and other documents during the visa application.
Bulgaria is one of the countries that is part of the European Union, but not part of Schengen. Therefore, to visit this country, you need to get your own Bulgarian visa. But of course, since Bulgaria is part of the European Union, it has prepared a simplified regime for people with an active Schengen visa to enter Bulgaria. So, since January 31, 2012, the Republic of Bulgaria has adopted a decision to introduce a visa-free regime for transit or short-term visitors to its country with a Schengen visa. With this visa, holders of an active Schengen visa can stay in Bulgaria for a maximum of 90 days within 6 months, if the validity period of the visa allows. According to this decision, if citizens of Azerbaijan have an active multiple-entry Schengen visa, they can enter the territory of Bulgaria with this visa and stay in this country for a maximum of 90 days during the period of validity of the visa. However, you must have a multiple-entry Schengen visa.
Collection of Documents for Bulgaria Visa Application
When applying for a Bulgarian visa, you must submit the following documents:
If you are applying with a family member, proof of your marital status* (copy of your marriage certificate if you are applying with a spouse, birth certificate if you are applying with a child)
The amount in your bank account is based on the travel dates you have indicated, i.e. the length of your stay in Bulgaria, the price of the flight tickets and hotels you have booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 2,000-3,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euro or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 60-70 euros for each day you indicate that you will be staying in the country with the price of your ticket and hotel reservations and assume a little higher than the figure you received.
If a person does not have an active multiple-entry Schengen visa, he must obtain a Bulgarian visa. For this, the Embassy of Bulgaria in Baku is addressed. The decision is made by the consul in the consular department of the embassy.
A prior appointment is required to hand over documents.
The visa process takes 5-15 working days for short-term visas and a minimum of 30 working days for long-term visas.
The visa fee is 35 euros per person. If you want to apply for a long-term visa, the fee you will pay to the embassy is 100 euros. The fee is paid in cash, in euros, when submitting the documents.
Probability of Obtaining a Bulgarian Visa
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chance of getting a visa in Bulgaria depends on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience, visas have been issued to people with a monthly income of 300-500 AZN, there have been many cases), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name) , the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting a Bulgarian visa. The Bulgarian embassy is not considered a high-risk embassy for persons with no previous travel history, i.e. without Schengen or other visa holders. In our experience, there were many applicants who got their first visas from this embassy. Of course, for this, all your other documents must be in order. Also, in any case, having your previous visas is one of the factors that increase your chances of getting a Bulgarian visa.
Bulgaria Visa Support
We, as Vizam.az company, can help you during your Bulgarian visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the embassy, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, booking or purchasing hotels according to your wishes, setting up your visa travel tour plan, will include travel insurance to cover your trip, consultation, follow-up of your visa procedure. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, our company's Bulgarian travel visa support service fee is 69 AZN per person.