Yeniləndi: 20 iyul 2026 9490 baxış 6 dəq. oxu
Hər il 20 milyondan artıq turistin səyahət etdiyi, Brüssel, Brügge, Antverpen, Gent kimi şəhərləri, müxtəlif memarlıq üslubundakı abidələri və tikililəri, tarixi və mədəniyyəti ilə bütün dünyada məşhur olan ölkə - Belçika sizin də səyahət planlarınızda yer alırsa, səfərinizi reallaşdırmaq üçün almalı olduğunuz Belçika Şengen vizası haqda bilmədiklərinizi bu məqalədə tapa bilərsiniz.
Belçika Viza Növləri
Belçika Şengen ölkələri siyahısına aid olduğuna görə siz müvəqqəti səyahətinizi reallaşdırmaq üçün Belçika Şengen vizasına müraciət edərək bu vizanı əldə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Belçikada müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Belçika milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz. Hazırda isə biz sizə Belçika Şengen vizası haqqında ümumi məlumat verəcəyik.
Belçika Şengen Vizası
Belçika Şengen vizası təkgirişli və çoxgirişli ola bilər. Həmçinin, siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Belçika Şengen vizasını almaq sizə səyahətiniz boyu bütün Şengen ölkələrinə gedə bilməyinizə şərait yaradacaq. Ancaq hər bir halda mütləq şəkildə biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Belçikadan edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Belçika vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz Belçika Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı olaraq ən çox Belçikada qalacağınızı göstərməlisiniz. Belçikadan əlavə Fransa, İspaniya, Hollandiya və digər Avropa ölkələri də bir çox şəxs tərəfindən səyahət tur planlarına əlavə edilən ölkələr siyahısında yer alırlar. Bu kimi ölkələrin də əlavə olaraq sizin tu planınızda yer alması sizin viza müraciətinizdə heç bir problem yaratmayacaq nüansdır. Sadəcə ümumi səyahətiniz müddətində ən çox qalacağınız ölkəni Belçika olaraq göstərməyiniz Belçika Şengen vizasına müraciətiniz üçün yetərli olacaqdır.
Belçika Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Belçika Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Qeyd edək ki, təcrübəmizdə görünmüşdür ki, Belçika vizası üçün müraciət edilən Fransa səfirliyi ilk viza müraciətini edən şəxslərdən əksər hallarda iş yerindən arayışdan əlavə e.gov.az hökumət portalından çıxarış da tələb edib. Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər. Nadir hallarda da olsa, Fransa səfirlyinin viza proseduru əsnasında müraciətçilərdən bron göstərdikləri otellərin alınmasını və bunu təsdiqləyən sənədlərin səfirliyə təqdim olunmasını tələb etdiyi hallar yaşanmışdır.
Belçika Şengen vizası üçün müraciət Fransa Səfirliyinin Capago adlı viza müraciət mərkəzində olunur. Belçikanın ölkəmizdə konsulluğu fəaliyət göstərməməsi səbəbilə viza haqda qərar Fransa səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir.
• Belçikada mərkəzi və ya nümayəndəliyi olan beynəlxalq bir təşkilatda səlahiyyət alacaq diplomatik və ya konsulluq personalı və onların ailə üzvləri (həyat yoldaşı və qayğıya ehtiyacı olan uşaqları)
Belçika Şengen Vizası Alma Ehtimalı
Hər bir ölkənin viza müraciətində olduğu kimi Belçikada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında və ya daha yüksək olması (təcrübədə 400-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin yaxşı olması sizin Belçika Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Təcrübəmizdə ilk Şengen vizasını Fransa səfirliyindən əldə etmiş şəxslərin kifayət qədər olmasına baxmayaraq, biz profili yüksək səviyyədə (yuxarıda sadalanan nüansların kifayət qədər yaxşı olduğu halda) olduğu hallar xaricində bir şəxs üçün ilk viza müraciəti zamanı Fransa səfirliyinin bir qədər riskli olduğunu qeyd edirik. Daha öncə bir və ya bir neçə Şengen vizanızın olması sizin Fransa səfirliyindən Belçika vizası alma ehtimalınızı əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldə bilir. Yenə də digər Qərbi Avropa və yüksək inkişaf etmiş Avropa ölkələrinə (Almaniya, İtaliya, Skandinaviya ölkələri və s.) nəzərən Fransa səfirliyi bəzi nüansların mövcudluğu halında ilk viza müraciəti üçün nisbətən daha yaxşı seçim ola bilər.
Belçikaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Belçika Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə viza mərkəzində sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Belçika Şengen vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 79 AZN təşkil edir.

Updated: 13 February 2025 2081 views 7 min. read
Every year more than 20 million tourists travel to Brussels, Bruges, Antwerp, Ghent, a country famous all over the world for its monuments and buildings of various architectural styles, history and culture. You can find what you don't know about the Schengen visa in this article.
Belgium Visa Types
As Belgium belongs to the list of Schengen countries, you can obtain this visa by applying for a Belgium Schengen visa to realize your temporary trip. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you wish to receive a long-term study (such as a bachelor's, master's, doctorate, etc.) in Belgium with a duration of more than 90 days or to work permanently in an institution located here, apply for a Belgian national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions. you can Now we will give you general information about the Belgian Schengen visa.
Belgium Schengen Visa
The Belgian Schengen visa can be single-entry or multiple-entry. You can also apply for long-term visas, i.e. three-month, six-month, one-year, two-year or five-year visas. Obtaining a Belgium Schengen visa will enable you to visit all Schengen countries during your trip. However, in any case, we definitely recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. Belgium. Otherwise, if you try to re-enter the Schengen area with a Belgian visa, if you do not mention it during your visa application, the border service of that country may turn you back and deny you entry, although in rare cases. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you are applying for a Belgian Schengen visa, you must indicate the maximum number of days you will be staying in Belgium during your trip. In addition to Belgium, France, Spain, Holland and other European countries are also on the list of countries that many people add to their travel plans. The addition of such countries to your travel plan is a nuance that will not cause any problems in your visa application. It will be enough for you to apply for a Belgian Schengen visa if you simply indicate the country where you will stay the most during your general trip as Belgium.
Collection of Documents for Belgium Schengen Visa Application
When applying for a Belgian Schengen visa, you must submit the following documents:
It should be noted that in our experience, it has been seen that the French embassy, which applied for a Belgian visa, in most cases requested an extract from the government portal e.gov.az in addition to the certificate from the workplace. After your documents have been accepted, in any case, during your visa procedure, you may receive a call from the embassy and you may be asked to submit new documents. Although in rare cases, during the visa procedure, the French embassy requires the applicants to purchase the hotels they have booked and submit the documents confirming this to the embassy.
The application for the Belgian Schengen visa is made at the Capago visa application center of the French Embassy. Due to the fact that the consulate of Belgium is not active in our country, the decision on the visa is made by the consul in the consular department of the French embassy.
Diplomatic or consular personnel and their family members (spouse and dependent children) who will be assigned to an international organization with headquarters or representation in Belgium
Belgium Schengen Visa Probability
As with the visa application of any country, your chances of getting a visa in Belgium depend on the status of your profile. Your workplace and position are normal, your monthly income is in the standard salary range or higher (in experience, visas have been obtained for people with a monthly income in the range of 400-500 AZN, there have been many cases), you have enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country Availability (property in your name, family and children) and a good travel history are factors that increase your chances of getting a Belgium Schengen visa. In our experience, despite the fact that there are enough people who have obtained their first Schengen visa from the French embassy, we note that the French embassy is a bit risky during the first visa application for a person, except in cases where the profile is at a high level (if the nuances listed above are good enough). Having one or more Schengen visas in the past can significantly increase your chances of getting a Belgian visa from the French embassy. Still, compared to other Western European and highly developed European countries (Germany, Italy, Scandinavian countries, etc.), the French embassy may be a relatively better choice for the first visa application if there are some nuances.
Visa Support to Belgium
We, as Vizam.az company, can help you during your Belgian Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes making an appointment on your behalf at the visa center, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets to cover your trip, booking hotels or buying them according to your wishes, making travel insurance to cover your trip , consultation, follow-up of your visa procedure will be included. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the Belgian Schengen visa support service fee in our company is 69 AZN per person.