AFRİKANIN ƏN CƏNUBUNA SƏYAHƏT! CƏNUBİ AFRİKA RESPUBLİKASI VİZASI
Afrika qitəsinin ən cənubunda yerləşən, qitənin tək İnkişaf Etmiş Ölkəsi statusunu daşıyan, paytaxt Keyptaun şəhəri, Yohannesburq şəhəri ilə, təbiəti və coğrafiyası, Atlantik və Hind okenaları sahilləri ilə, gündəlik həyatının əyləncələri və bir çox belə nüanslarla dünyada tanınan Cənubi Afrika Respublikası hər il 20 milyona yaxın turisti qonaq edir. Bu cənub nöqtəsi sizin də marağınızdadırsa və səfərinizi reallaşdırmaq üçün vizaya ehtiyac duyursunuzsa, viza ilə bağlı bütün məlumatları bu məqalədə tapacaqsınız.
Cənubi Afrika Respublikası Viza Növləri
Cənubi Afrika Respublikası ölkəsinə planladığınız səyahətinizi Cənubi Afrika Respublikası səyahət vizası əldə edərək reallaşdıra bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Cənubi Afrika Respublikasında uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyirsinizsə, həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktublarınız olduğu təqdirdə Cənubi Afrika Respublikası milli vizasına da müraciət edə bilərsiniz.
Cənubi Afrika Respublikası Turizm Vizası
Cənubi Afrika Respublikası vizasının təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Eyni zamanda siz yalnız ilk səfərinizi əhatə edəcək qısamüddətli vizaya və ya çoxgirişli və uzunmüddətli viza növlərinə də müraciət edə bilərsiniz. Bu, sizin səfərinizin məqsədindən və səfər intervalınızdan asılı olaraq dəyişir.
Qeyd edək ki, Cənubi Afrika Respublikası vizası müraciətçilərə, adətən, 3 ay ərzində 1 ay qalmaq hüququ verən və çoxgirişli statusu daşıyan viza təqdim edir. Ancaq vizanın etibarlılıq müddəti və statusu dəyişə bilir.
Cənubi Afrika Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Cənubi Afrika Respublikası vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
11. Viza rüsumunun ödənildiyini təsdiq edən sənəd
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Cənubi Afrika Respublikasında qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 4.000-5.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə ölkə ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 60-70 dollar gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Viza müraciəti Cənubi Afrika Respubikasının ölkəmizdə konsulluğunun fəaliyyət göstərməməsi səbəbilə CAR vizası müraciətləri bu ölkənin Ankaradakı səfirliyinə edilir. Viza müraciəti zamanı səfirlikdə şəxsi iştirakınız mütləq deyil, sənədləriniz kuryer vasitəsilə də göndərilə bilər.
Viza rüsumu 33 EUR-dur. Lakin, bu rüsum bank transferi ilə edildiyi üçün əlavə olaraq 35 EUR bank köçürməsi rüsumu da ödənilməlidir. Sənədlər kuryer ilə göndərildiyi üçün əlavə olaraq kuryer xidmət haqqı da vardır.
Qeyd edək ki, Cənubi Afrika vizası üçün müraciət etmiş şəxslərin viza nəticəsi, adətən, 30 iş günü ərzində bəlli olur. Yalnız bu müddətə sənədlərin kuryerlə daşınması kimi detallar aid deyil.
Cənubi Afrika Vizası Alma Ehtimalı
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Cənubi Afrikada da sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında olması (təcrübədə 400-500 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Cənubi Afrika vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə səyahət tarixçəsi olmamış, yəni Şengen və ya digər viza sahibi olmayan şəxslər üçün Cənubi Afrika səfirliyi riskli səfirlik hesab olunmur. Təcrübəmizdə ilk vizalarını məhz bu səfirlikdən almış çox sayda müraciətçi olmuşdur. Əlbəttə, bunun üçün sizin digər bütün sənədləriniz qaydasında olmalıdır. Həmçinin, hər bir halda sizin daha öncə vizalarınızın olması Cənubi Afrika vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktorlardan biridir.
Cənubi Afrikaya Viza Dəstəyi
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Cənubi Afrika Respublikası vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik. Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Bunlardan əlavə, biz sizə sənədlərinizin Ankaradakı səfirliyə kuryerlə çatdırılması və pasportunuzun geri qaytarılması, həmçinin viza ödənişinin edilməsi ilə bağlı da yardımçı ola bilərik. Bu əlavə xidmətin dəyəri 195 AZN təşkil edir. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Cənubi Afrika vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 245 AZN təşkil edir.

TRAVEL TO THE SOUTHERN MOST OF AFRICA! REPUBLIC OF SOUTH AFRICA VISA
The Republic of South Africa, located in the southernmost part of the African continent, with the status of the continent's only developed country, with its capital city of Cape Town, the city of Johannesburg, its nature and geography, the coasts of the Atlantic and Indian oceans, the entertainment of daily life and many such nuances, is known in the world for 20 million annually. hosts a nearby tourist. If you are also interested in this southern point and you need a visa to make your trip, you will find all the information related to the visa in this article.
Republic of South Africa Visa Types
You can realize your planned trip to the Republic of South Africa by obtaining a travel visa to the Republic of South Africa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you wish to study long-term in the Republic of South Africa (such as a bachelor's, master's, doctorate, etc.) or work permanently in an institution located here, you can also apply for a South African national visa if you have official invitations or acceptance letters from those educational and work institutions. you can
Republic of South Africa Tourist Visa
There are single-entry and multiple-entry visas for the Republic of South Africa. At the same time, you can apply for a short-term visa, which will cover only your first visit, or multiple-entry and long-term visa types. It varies depending on the purpose of your trip and the interval of your trip.
It should be noted that the Republic of South Africa visa provides applicants with a multiple-entry visa that usually gives them the right to stay for 1 month out of 3 months. However, the validity period and status of the visa can change.
Collection of Documents for South African Visa Application
When applying for a South African Republic visa, you must submit the following documents:
A document confirming the payment of the visa fee
The amount in your bank account is based on your travel dates, i.e. the length of your stay in the Republic of South Africa, the price of your booked flight tickets and hotels, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least 4,000-5,000 AZN in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euros or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 60-70 dollars for each day you indicate that you will be staying in the country with the price of your ticket and hotel reservations and assume a little higher than the figure you received.
If you operate as an entrepreneur, you can submit the documents that will replace the certificate from the workplace (a copy of the TIN, a certificate issued by the Ministry of Taxes about your turnover) to the embassy. If you are not working, studying or in any case sponsoring another person to cover the costs of your trip, in this case a copy of that person's identity card, proof of employment (if self-employed, the documents listed above), proof of bank account and statement (this bank account it can be both in your name and in the name of the sponsor), if you have a family bond, a document confirming this (for example, if it is a parent, your own birth certificate, if it is a brother or sister, both of your birth certificates, etc.) and a paper about sponsorship to the embassy must be presented. If the applicant is under 18 years of age, in this case, if he is traveling alone, a copy of the permission document to leave the country from both parents or, if he is traveling with one of the parents, must also be submitted during the visa application.
It should be noted that even if you submit documents such as TIN, turnover certificate from the Ministry of Taxes, or sponsorship paper, or permission paper, you must have each of these documents translated and certified into English by a notary.
Visa application Due to the fact that the consulate of the Republic of South Africa does not operate in our country, CAR visa applications are made to the embassy of this country in Ankara. During the visa application, your personal presence at the embassy is not mandatory, your documents can also be sent by courier.
The visa fee is 33 EUR. However, since this fee is paid by bank transfer, an additional EUR 30 bank transfer fee must be paid. Since the documents are sent by courier, there is an additional courier service fee.
It should be noted that the visa result of those who applied for a South African visa is usually known within 3-7 working days. Only this period does not include details such as the delivery of documents by courier.
Chances of Getting a South African Visa
Just as when applying for a visa at the embassy of any country, your chances of getting a visa in South Africa depend on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range (in experience, there have been many cases of obtaining visas for people with a monthly income of 400-500 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country (having property in your name) , the presence of your family and children) and your travel history are factors that increase your chances of getting a South African visa. The South African embassy is not considered a high-risk embassy for persons with no previous travel history, i.e. no Schengen or other visa holders. In our experience, there were many applicants who got their first visas from this embassy. Of course, for this, all your other documents must be in order. Also, in any case, having previous visas is one of the factors that increase your chances of getting a South African visa.
Visa Assistance to South Africa
We, as Vizam.az company, can help you with your South African Republic visa application. If you use our visa support service, our service will include filling your application form, professionally preparing your documents, booking your flight tickets to cover your trip, booking hotels or purchasing according to your request, setting up your visa travel tour plan, consultation, monitoring your visa procedure. In addition, we can assist you with courier delivery of your documents to the embassy in Ankara and the return of your passport, as well as visa payment. The cost of this additional service is 125 AZN. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents in English. The additional fee for each document will be 16 AZN. In general, the South African visa support service fee in our company is 95 AZN per person.