Yeniləndi: 13 fevral 2025 3665 baxış 1 dəq. oxu
Hər hansı bir yerə səyahət edərkən sizə orada nələr etməli, haralara getməli olduğunuz barədə yüzlərlə məsləhət verilə bilər. Bəs nələri etməməliyik? Qəribə səslənsə də müxtəlif ölkələrdə hər il yüzlərlə turist məhz yerli adətləri, qayda-qanunları bilmədikləri üçün müxtəlif problemlər yaşayırlar. Belə problemlərlə qarşılaşmamaq üçün, “Eləmə ay bala!” rubrikamızın bu yazısında sizə Cənubi Şərqi Asiya ölkələrinə səyahət edərkən bilməli olduğunuz qadağaları təqdim edirik:
1. Kral ailəsi və monarxiya haqqında danışmayın. Monarxiya hakimiyyətinin mövcud olduğu Cənub-Şərqi Asiya ölkələrində kral ailəsi haqqında dediyiniz hər hansı bir fikir, həm oradakı insanlar tərəfindən aqressiya ilə qarşılana bilər həm də yüksək məbləğdə cərimələnə bilərsiniz.
2. “Tanrılara”a hörmətsizlik etməyin.  Cənub-Şərqi Asiyanın  hansı ölkəsində olursuzsa olun, insanların inanclarına qətiyyən hörmətsizlik və ya istehza etməyin.
3. İnsanların başlarına toxunmamağa çalışın. Cənub-ŞərqiAsiyanın bir çox ölkəsində insanlar Buddizm dininə sitayiş edir və Buddistlər üçün insanın başı müqəddəs hesab olunur.
4. Kimisə barmaqla göstərməyin. Bu bir çox Asiyaölkələrindəbu hərəkət ədəbsizlik hesab olunur.
5.  Müqəddəs məkanlara ayaqqabı ilə girməyin.Bu qayda ölkəmizdə olduğu kimi Cənub-Şərqi Asiya ölkələrində də ciddi hörmətsizlik hesab olunur.
6. Çirkli geyimə gəzməyin.Xüsusilə məbədlərə və digər müqəddəs məkanlarda gedəcəksinizsə geyiminizin uyğun olmağına səy göstərin.
7. Cənub-Şərqi Asiya kiminsə yemək çubuqları ilə göstərmək çox böyük ədəbsizlik hesab olunur.Bunlardan əlavə yeməyinizi bitirdikdən sonra çubuqları qabın üzərinə şaquli yox üfüqi istiqamətdə yerləşdirməyi də unutmayın.
Maldiv Səyahəti üçün Viza Lazımdır?
Əgər dənizin ortasında sakitlik, lüks, günəş və ağ qumlu sahillərlə dolu bir istirahət axtarırsınızsa, Maldiv tam sizə görədir. Bu ölkə bir çox səyahətçinin xəyal etdiyi, lakin mürəkkəb viza prosedurları səbəbindən təxirə saldığı tətil planları üçün ideal seçimdir. Xoşbəxtlikdən, Maldiv Azərbaycan vətəndaşları üçün vizasız ölkələr sırasındadır. Başqa sözlə desək, Maldiv 2025-ci ildə vizasız səyahət edilə bilən […]
Vizam.az 19 iyun 2025
Səyahət Sığortası nədir? Təkliflərin qarşılıqlı müqayisəsi
Səyahət sığortası bir şəxsin ölkəxarici və ya ölkədaxili səfərləri zamanı baş verə biləcək gözlənilməz hadisələrə qarşı maddi və hüquqi təhlükəsizlik təmin edən sığorta növüdür. Bu sığorta növü səyahət zamanı qarşılaşa biləcəyiniz xəstəlik, qəza, baqaj itməsi, reysin ləğvi və ya gecikməsi kimi hallarda sizə maliyyə dəstəyi verir. Xüsusilə tətil səyahətləri üçün səyahət sığortası həm rahatlıq, həm […]
Fransaya Səyahət Hazırlığı
Fransaya səyahət etməyiniz üçün bir çox səbəb var və bu səbəblər hər bir səyahətçinin maraq dairəsinə uyğun ola bilər. Fransa tarix, mədəniyyət, incəsənət, təbiət və qastronomiya baxımından zəngin bir ölkədir və hər kəs üçün fərqli bir təcrübə vəd edir. Birincisi, Fransa mədəniyyət və incəsənət ölkəsidir. Parisdə yerləşən Luvr Muzeyi, Orse Muzeyi və Eyfel Qülləsi kimi […]
Vizam.az 16 iyun 2025
Şengen Vizası ilə Fransaya Səyahət
Yay Fransada havanın ən gözəl olduğu dövrdür. Günəşli və isti hava həm şəhər gəzintiləri, həm də təbiət turları üçün əlverişlidir. Paris, Lyon, Nice kimi şəhərləri açıq havada daha rahat kəşf etmək mümkündür. Eyni zamanda, yay aylarında Fransada bir çox beynəlxalq tədbir və festivallar keçirilir. Mədəniyyət, musiqi və incəsənət sevənlər üçün bu tədbirlər xüsusi maraq doğura […]
Monteneqro Səyahəti üçün Viza Lazımdır?
Yay gəlib, istirahət planları qurulmağa başlanıb. Amma bir çox insanın qarşılaşdığı ortaq problem yenə eynidir: viza. Formlar, sənədlər, görüş tapmaq, təsdiq gözləmək… Hər kəs bu proseduralara vaxt sərf etmək istəmir Xüsusilə də, son anda səyahət planlayanlar üçün. Elə bu məqamda vizasız gedə biləcəyiniz ölkələr daha da cazibədar görünür. Monteneqro isə bu siyahının tam ortasında yer […]
Vizam.az 12 iyun 2025
Yunanıstan Şengen Vizası: Türkiyədən Yunan adalarına Keçid
Yunan adaları, dünyanın ən məşhur və arzulanan istirahət məkanlarından biridir. Hər il minlərlə turist, xüsusilə də Azərbaycan və Türkiyədən olan səyahətçilər, bu adaların mavi dənizi, tarixi abidələri və sakit atmosferi üçün Yunanıstana üz tutur. Lakin Türkiyədən Yunan adalarına keçmək üçün viza tələbləri ilə bağlı çoxsaylı suallar meydana çıxır. Azərbaycan vətəndaşları Yunanıstan adalarına Türkiyədən gedərkən vizasız […]
Gürcüstana Vizasız Səyahət
Gürcüstan Azərbaycan ilə qonşu, tarixi, mədəniyyəti və təbii gözəllikləri ilə zəngin ölkədir. Şəxsi avtomobillə qısa səfərlərdən tutmuş, uzunmüddətli turizm və iş səfərlərinə qədər, Azərbaycan vətəndaşları üçün Gürcüstana vizasız səyahət çox asandır. Bu bələdçi vasitəsilə Gürcüstana necə getmək, nələri görmək və səyahət zamanı nələrə diqqət etmək barədə məlumat əldə edəcəksiniz. Tbilisi və Batumi kimi şəhərlər, yaxın […]
Vizam.az 04 iyun 2025
Kuba Vizası Necə Ala Bilərəm?
Kuba sanki “Netflixdə gördüyün Karib tətili”ni canlı yaşamaq kimidir, sadəcə daha nostalji, daha orijinal və daha “instagramlıq”. Kuba səyahəti, xüsusilə tətilini həm əyləncə, həm də unudulmaz təcrübə ilə doldurmaq istəyənlər üçün ideal seçimdir. Bu ada ölkəsi isti dənizi, rəngarəng küçə həyatı, canlı musiqisi və unikallığı ilə turistləri özünə cəlb edir. Kubaya gedənlər əsasən onun orijinal […]
Cənubi Kipr Vizası necə Ala bilərəm?
Çoxları Cənubi Kipri və Şimali Kipri qarışdırır, buna görə də vacib bir məqamı qeyd etmək istəyirik: Cənubi Kipr üçün vizaya ehtiyac var, çünki o, Avropa İttifaqına üzv olan Kipr Respublikasıdır və Schengen zonasına daxil deyil, lakin Schengen qaydalarına bənzər viza rejimi tətbiq olunur. Buna görə, Cənubi Kipr səfəri üçün əvvəlcədən viza almaq tələb olunur. Digər […]
Vizam.az 03 iyun 2025
Çexiya Səyahət Hazırlığı
Çexiyaya səyahət etməzdən əvvəl bir neçə vacib hazırlıq mərhələsi var. Əgər Azərbaycan vətəndaşısınızsa, bu ölkəyə getmək üçün Şengen vizası almalısınız. Səyahətinizi planlaşdırmağa başlamazdan öncə ilk olaraq xarici pasportunuzun etibarlılıq müddətinə baxmalısınız. Pasportunuz ən azı 6 ay etibarlı olmalıdır. Bundan sonra sizdən müəyyən sənədlər tələb olunur. Məsələn, iki ədəd biometrik şəkil, bank arayışı, iş yerindən arayış, […]

The Not-Do List in Southeast Asia
You can hear thousands of advice about where to go, and what to do while traveling somewhere. But what things we should not do? It sounds weird, but every year hundreds of tourists have different problems just because of not to know local rules and traditions. In order not to come across these kinds of problems, we put forth your rules you must obey in Southeast.
Asian Countries
wooden cube block word
1. Don’t talk about monarchy and the royal family. Any opinion about these substances in these countries both can be reacted aggressively, also you can be fined with a very big amount.
2. Do not disrespect God. It does not matter which country, never disrespect or tease Gods or their religion in Southeast Asian Countries.
3. Do not touch people’s heads. Most countries in this region believe in Buddism and in the Buddhist religion person’s head is sacred therefore hesitate to touch people’s heads.
4. Do not point someone with your finger. This is considered disrespectful in most Asian countries.
5. Do not enter with shoes sacred places. This is a huge disrespect not only in Southeast Asia but also in most Asian countries.
6. Do not wear inappropriate. Especially while entering temples or religious places you should attentively choose your clothes.
7. Food Sticks. It is considered a big disrespect to point out someone with food sticks also do not forget to place your sticks horizontal not vertical.
MESSAGES OF THE WORLD’S TOURISM GIANTS DURING THE CORONAVIRUS
We are all aware that the Coronavirus pandemic has affected many areas. One of them, and perhaps the most affected, is the tourism industry. Before the epidemic, the tourism industry accounted for 10% of world GDP. At the moment, The World Travel & Tourism Council has warned that the COVID-19 pandemic could cut 50 million […]
Vizam.az 07 February 2022
When will we travel again?
The incidence of the coronavirus pandemic, which has killed thousands of people around the world, continues to rise. At a time when the number of infections has reached 3 million, and more than two hundred thousand people have died, leaving home has become even riskier. Although staying at home may not seem difficult to many […]
You can hear thousands of advice about where to go, and what to do while traveling somewhere. But what things we should not do? It sounds weird, but every year hundreds of tourists have different problems just because of not to know local rules and traditions. In order not to come across these kinds of […]
The Sun fear of Trolls
One of the most touristic places – Trolltunga which is located in Oreland in the skirts of the Norway mountains looks like a Troll’s tongue. But why Ogre? The story of this monument’s name comes from Norway legends, from the giant’s named Trolls who lived in this area. According to another legend, these ogres were […]
Alakbar Karbalayev 07 February 2022
EXPENSIVE PART OF NEW ZEALAND
As I know there isn’t an article about the southern part of the south-east land – New Zealand. From my point of view, this country has the most magnificent nature in the world. You can come across different landscapes and climates at every step of your travel. Daily expenses? Let’s turn to the start point. […]
Rasim Aghayev 07 February 2022
CARIBBEAN FLASHBACK
One day I fed up with watching the film “Caribbean Islands” and said to myself: “I’m going”. Can’t I be like Captain Jack Sparrow?! February. 2016. Before planning the trip to these islands, there was also a Venezuela option in my “Travel Menu” in addition to the Caribbean. Taking into consideration that I cannot travel to […]
Rasim Aghazada 07 February 2022
OPEN CURTAINS, I AM WATCHING FOOTBALL!
Imagine that you are in your own hotel room. You want to watch football and instead of turning the TV on, you open the curtains. Yes, West Ham United hotel is the perfect place for such crazy football fans.  The three-star West Ham United hotel allows you to watch Upton Park (Stadium where the West […]
TRAVEL TO AVATAR PROVINCE
Everyone can be affected by any of the movies they watch. Some of us even include the places watched in movies on our “must-see” list.  Like everyone else, after watching the Avatar movie, I also wish to see Pandora. Many of us are likely to be unaware of the existence of such a place. Surrounded […]
FLYING SHARK IN OXFORD
Since the “Shark” appeared on the roof of New High Street, Oxford on 9 August 1986, the house became the most mysterious place not only in Headington but also in the whole world. This extraordinary house with a headless shark became the center of world attention. Thus, the headless sculpture was erected on the 41st […]
Business visa to Liechtenstein – business to the small country of Europe
Although the country of Liechtenstein, located on the border of Switzerland and Austria in Europe, is considered one of the smallest countries in the world, it is of interest to many tourists for travel. In addition to tourists, many businessmen make business trips to the country throughout the year. If you also want to travel […]